reklama

Do Řecka bez testů na COVID-19, potvrdila ambasáda. Výjimku dostaly jen lety

Český premiér Andrej Babiš ve čtvrtek na sociálních sítích uvedl, že Řecko na základě aktuální koronavirové situace odstraní Česko ze seznamu rizikových zemí. Později tuto informaci potvrdila i řecká ambasáda v Česku. Češi tak nebudou muset při leteckých cestách do země dokládat negativní test na COVID-19.

reklama

„Právě jsem mluvil s řeckým premiérem Kyriakem Mitsotakisem. Po mé osobní intervenci a na základě nových údajů o epidemiologické situaci v ČR, které jsme dodali řecké straně, vyřadí Česko ze seznamu zemí, jejíž občané mají povinnost předkládat test na COVID-19 při vstupu do Řecka,“ napsal předseda vlády na svém Twitteru a Facebooku.

„Premiér uznal naše argumenty a psal mi, že to ohlásí dnes. Takže nic nebude od pondělí potřeba,“ uvedl ve čtvrtek Babiš.

Odpoledne informaci potvrdilo i Řecké velvyslanectví v Praze. „Na základě rozhodnutí řeckého předsedy vlády pana Mitsotakise NEBUDE pro osoby cestující letecky z České republiky do Řecka požadována negativní diagnóza COVID-19 a očekává se změna příslušného společného ministerského rozhodnutí,“ sdělila ambasáda na Facebooku.

Turisté z Česka ale budou muset i nadále vyplňovat on-line formulář, který najdete na webových stránkách řecké vlády. Odevzdat by ho cestující měli nejméně 24 hodin před odletem. „Těšíme se, že i letos v Řecku přivítáme všechny české přátele!“ doplnili pracovníci velvyslanectví na sociální síti.

Možnost namátkového testu v Řecku zůstává

Odběrová místa, která byla kvůli očekávanému náporu turistů zmobilizována, podle Babiše mají zůstat v novém režimu, aby byla připravena na případný nárůst počtu nakažených. Premiér současně apeloval na odpovědnost. Řecké úřady podle něj řeší případ turisty, který odjel na dovolenou z karantény a v Řecku byl pozitivně testován. Možnost, že turisté budou po příjezdu na místo dovolené testováni, bude platit i nadále.

Ministerstvo zahraničí ve čtvrtek ještě před oznámením českého premiéra na Twitteru uvedlo, že pracuje na návratu k volnému cestování do Řecka od 1. září. Země, která je jednou z oblíbených dovolenkových destinací Čechů, nedávno kvůli růstu počtu nakažených onemocněním COVID-19 zavedla při vstupu na své území povinné testy ne starší než 72 hodin pro občany České republiky, Švédska, Belgie, Španělska a Nizozemska.

Opatření měla původně pro Čechy platit od pondělí 17. srpna. V příštím týdnu má do země letět asi 4 800 českých občanů, do poloviny září pak více než 30 tisíc.

Cestovní kanceláře zprávu vítají

„Musíme si řídit platnou vyhláškou. Jsme ve spojení s našimi řeckými partnery. Dokud ale nebude původní vyhláška řecké strany zrušena, nic se pro nás nemění. Samozřejmě doufáme, že opatření pro české občany přestane ještě dnes platit,“ sdělila mluvčí Čedoku Eva Němečková.

Informace o zrušení povinných testů do Řecka, pokud se podle marketingového ředitele CK Alexandria Petra Šatného potvrdí, bude dobrou zprávou. Unáhlené a nekonzultované rozhodnutí řeckých úřadů ale podle něj na několik dní nezjistilo Čechy mířící do Řecka.

Podle obchodního ředitele a mluvčího CK Exim Tours Petra Kostky byl tento týden extrémní. „Naše call centrum bylo zahlceno dotazy k povinnému testování. Zrušení původního rozhodnutí Řecka vítáme,“ řekl. Každá komplikace, která při cestování ubude, je podle něj pozitivní.

„Změnu stanoviska řecké vlády pochopitelně vítáme. Klientům jsme sice dali jistotu, že na ně povinné testy nijak finančně nedopadnou, protože jim je proplatíme, teď ale navíc odpadnou i organizační starosti s objednáváním se na testy,“ uvedl mluvčí CK Fischer Jan Bezděk.

Nejen Fischer, ale i další CK se rozhodly, že klientům povinné testy uhradí. Stejně se k novému opatření řecké strany postavila CK Exim Tours. První tuto informaci oznámila CK Alexandria. Další CK zavedly akci na slevu ve výši ceny testů při koupi nového zájezdu do Řecka, CK Blue Style klientům, kteří již cestu koupili, chtěla do částky 1750 korun vystavovat dárkový poukaz.

Tagy:

Hlavní zprávy

Na Slováky by česká očkovací kampaň nezabrala. Chtěli využít Schwarzeneggera s Norrisem
Slovensko

Na Slováky by česká očkovací kampaň nezabrala. Chtěli využít Schwarzeneggera s Norrisem

Přinese velmi drsná očkovací kampaň v Česku kýžený průlom? To se teprve uvidí, ale na Slovensku by podle všeho nezabrala. Říká to tamní expert Jakub Kuvik, který se podílel na tvorbě té slovenské. Podle něj jsou vizuály s drastickými záběry pacientů z nemocnic neúčinné. Sám pak říká, že pro slovenskou kampaň bylo v plánu zapojit i filmové hvězdy jako Arnold Schwarzenegger nebo Chuck Norris.

Chudoba rodičů zdvojnásobuje riziko, že hluboko do kapsy budou mít i jejich děti
Ekonomika

Chudoba rodičů zdvojnásobuje riziko, že hluboko do kapsy budou mít i jejich děti

Finanční situace rodičů má výrazný vliv na životní úroveň jejich dětí. Vyrůstá-li potomek v nuzných poměrech, je u něho až dvakrát vyšší pravděpodobnost, že na tom s penězi bude na štíru v porovnání s jejich dobře situovanými vrstevníky. Největší rozptyl mezi těmito dvěma skupinami panuje v Bulharsku, nejmenší v Lotyšsku, vyplývá z aktuálních dat Eurostatu. Jak je na tom Česká republika?

reklama

Domácí zpravodajství

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Laffita o vztahu s otcem: Byl to macho. Říkal, že jestli budu gay, zabije mě jako psa

Kubánec Osmany Laffita se živí jako úspěšný módní návrhář a více než 25 let žije ve šťastném vztahu s partnerem Guyem. V mládí to však neměl vůbec lehké. Svou orientaci musel dlouho skrývat. V době, kdy žil ještě na Kubě, to bylo trestné. Dlouho se s tím nemohli smířit ani jeho otec. „Táta mi kolikrát říkal, že jestli budu gayem, zabije mě jako psa,“ řekl Laffita v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama