Smrt horolezců v Adršpachu: Řidič čeká na soud ve vězení, policie zveřejnila své závěry

Police ukončila vyšetřování tragické nehody, která se stala v srpnu v Adršpachu. Řidič osobního auta tam měl srazit dva muže, kteří na místě zemřeli. Podle vyšetřovatelů řídil pod vlivem alkoholu a navíc jel příliš rychle.

„Muž byl v minulosti za obdobnou trestnou činnost odsouzen k podmíněnému trestu v trvání jednoho roku a tří měsíců se zkušební dobou na pět let. Ale protože se ve zkušební době dopustil další trestné činnosti, soud mu podmínku změnil na nepodmíněný trest. Muž tak nastoupil výkon trestu,“ uvedla policejní mluvčí Lucie Konečná.

Návrh na další obžalobu teď zamířil ke státnímu zástupci, a to za ze spáchání přečinů usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. „Prokázáno rovněž bylo, že ke střetu došlo ve chvíli, kdy poškození šli prostředkem komunikace,“ vysvětlila Konečná.

Navíc muž měl řídit pod vlivem alkoholu. „Po dopadení měla dechová zkouška u muže negativní výsledek, nicméně znalecký posudek z odvětví toxikologie prokázal, že v době nehody muž měl přibližně 0,2 promile alkoholu v krvi. Prokázáno rovněž bylo, že v místě, kde byla nejvyšší povolená rychlost 50 km/h, jel řidič přibližně 90 km/h,“ doplnila Konečná.

Štáb Krimi zprávy se ptal i na alkohol v krvi obětí, otázku ale policie nechtěla komentovat. Vyšetřování je tady u konce. Případ by se měl tedy dostat k soudu a pokud soudce muže uzná vinným, může mu prodloužit trest až o 6 let.

Mířili na outdoorový festival

Nehoda se stala na konci srpna u horního parkoviště v obci Adršpach. Osmatřicetiletý muž tam měl autem srazit dva chodce ve věku 29 a 49 let. Od nehody následně ujel. „Dva sražené muže našla hlídka policistů provádějící hlídkovou činnost nedaleko, okamžitě začali s resuscitací a v tu chvíli už na místo mířily další složky integrovaného záchranného systému. Jeden muž svým zraněním na místě podlehl a druhý následně zemřel při leteckém transportu,“ popsala těsně po tragédii policejní mluvčí Lucie Konečná.

Jak se později ukázalo, při nehodě zahynuli oba šéfové sušické firmy High Point, která vyrábí outdoorové oblečení. Dvojice kamarádů jela do Adršpachu kvůli outdoorovému festivalu, který i přes tragickou událost pokračuje beze změn. Přijeli o několik dní dříve, chtěli se projíždět na kole a slézat pískovce. Společně s nimi měla být i jedna z největších horolezeckých legend naší republiky Radek Jaroš. Ten ale dokončoval knihu a chtěl se připojit až později.

Tagy: