reklama

Falcon 9 oživil konspirační teorie: Američané nepřistáli na Měsíci a tají UFO

Američané přistáli na Měsíci 20. července 1969.
Zdroj: NASA

Zatímco vědecký svět oslavuje úspěšný let rakety Falcon 9 s lidskou posádkou, určitá část populace nadále rozvíjí konspirační teorie a považuje oficiální zprávy z vesmíru za směšné pohádky. Jedni zpochybňují přistání na Měsíci, druzí informují o životě na Marsu. Jaké konspirační teorie o vesmíru se za desítky let nashromáždily?

reklama

Vlajkovou lodí vesmírných konspirační teorií, kterou musela vyvracet dokonce i samotná NASA (Americký národní úřad pro letectví a vesmír), je ta, která zpochybňuje přistání člověka na Měsíci. Konspirátoři se domnívají, že USA nedisponují dostatečně vyspělou technikou, aby astronauti mohli na Měsíci přistát. Veškeré záběry odtamtud jsou podle nich zfalšované a natočené v ateliéru. Zmíněnou konspiraci výrazně proslavila písní Amerika německá skupina Rammstein.

Podle konspirátorů chtěla americká vláda v 60. letech minulého století jen dodržet slib prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, který veřejnosti garantoval, že američtí kosmonauti přistanou na Měsíci do roku 1970 (nakonec tam přistáli v červenci roku 1969).

K tématu

Odpůrcům oficiální verze také nesedí fakt, že na fotografiích z Měsíce nejsou v pozadí viditelné hvězdy. NASA se hájí tím, že povrch Měsíce a reflexní skafandry způsobily, že byl obraz pro fotoaparát přesvětlený, a na snímcích tak malé hvězdy zanikly. Někteří konspirátoři se ale domnívají, že žádná americká vesmírná agentura neexistuje a NASA pouze generuje zfalšované zprávy o kosmu.

Roswellská katastrofa

Řada fantaskních teorií se váže k existenci mimozemských civilizací. Nejznámější incident, který údajně potvrdil existenci UFO, se zapsal do historie jako Roswellská katastrofa.

K tématu

V červenci roku 1947 údajně přelétlo nad městem Roswell v Novém Mexiku těleso diskovitého tvaru. Neznámý stroj měl havarovat desítky kilometrů od města, trosky nalezl farmář jménem William Brazel. Krátce poté, co uvědomil úřady, byl muž údajně zatčen a další zkoumání místa dopadu neznámého objektu mu bylo znemožněno.

Jeden z exponátů ze sbírek Roswell UFO Musea
Jeden z exponátů ze sbírek Roswell UFO Musea
Zdroj: Wikimedia

Později se rozšířily spekulace, že bezpečnostní složky kromě trosek nalezly také mimozemská těla. Úlomky havarovaného stroje místní orgány převezly na vojenskou základnu v Roswellu a o dalším šetření už nikoho neinformovaly. Podle jedné z vyšetřovacích hypotéz Brazel ve skutečnosti objevil trosky zkušebního balonu, který nesl testovací figuríny.

Život na Marsu

Prakticky pokaždé, když některé kosmické vozítko vyfotí snímek na Marsu, vznikne mezi konspirátory prostor pro spekulace. Mnozí z nich jsou skálopevně přesvědčeni, že na Rudé planetě existuje život.

Na jednom ze snímků, který v roce 1976 zachytila sonda Viking 1, je na povrchu Marsu patrná hornina, jež svým tvarem připomíná lidský obličej. V roce 2008 zase sonda Opportunity zachytila výjev, z něhož konspirátoři vyčetli obrys ženské postavy.

Tagy: UFO NASA Mars Roswell Měsíc konspirace
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Žena, která krotí lumpy a fotbalové chuligány: Musíte si věřit, ale mít i pokoru
Za sobotu přibylo 74 případů covidu, nejméně od poloviny loňského července
Zlaté dědictví Jany Novotné. Jak se u Krejčíkové zrodil obdiv k tenisové legendě
Lukaku věnoval svůj gól Eriksenovi. Buď silný, miluju tě, vzkázal mu během oslavy gólu
reklama
reklama
S Libuší Šafránkovou se rozloučí i veřejnost. Pohřeb se státními poctami rodina odmítla

Kultura

Domácí zpravodajství

Bulánci slaví. Na návrat kultovní české hry se sešlo přes šest milionů korun
Podvodníci úspěšně kradou lidem peníze z účtů. Používají SMS zprávy jako od banky
Další články
reklama
reklama