reklama

Falcon 9 oživil konspirační teorie: Američané nepřistáli na Měsíci a tají UFO

Američané přistáli na Měsíci 20. července 1969.
Foto: NASA

Zatímco vědecký svět oslavuje úspěšný let rakety Falcon 9 s lidskou posádkou, určitá část populace nadále rozvíjí konspirační teorie a považuje oficiální zprávy z vesmíru za směšné pohádky. Jedni zpochybňují přistání na Měsíci, druzí informují o životě na Marsu. Jaké konspirační teorie o vesmíru se za desítky let nashromáždily?

reklama

Vlajkovou lodí vesmírných konspirační teorií, kterou musela vyvracet dokonce i samotná NASA (Americký národní úřad pro letectví a vesmír), je ta, která zpochybňuje přistání člověka na Měsíci. Konspirátoři se domnívají, že USA nedisponují dostatečně vyspělou technikou, aby astronauti mohli na Měsíci přistát. Veškeré záběry odtamtud jsou podle nich zfalšované a natočené v ateliéru. Zmíněnou konspiraci výrazně proslavila písní Amerika německá skupina Rammstein.

Podle konspirátorů chtěla americká vláda v 60. letech minulého století jen dodržet slib prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, který veřejnosti garantoval, že američtí kosmonauti přistanou na Měsíci do roku 1970 (nakonec tam přistáli v červenci roku 1969).

K tématu

Odpůrcům oficiální verze také nesedí fakt, že na fotografiích z Měsíce nejsou v pozadí viditelné hvězdy. NASA se hájí tím, že povrch Měsíce a reflexní skafandry způsobily, že byl obraz pro fotoaparát přesvětlený, a na snímcích tak malé hvězdy zanikly. Někteří konspirátoři se ale domnívají, že žádná americká vesmírná agentura neexistuje a NASA pouze generuje zfalšované zprávy o kosmu.

Roswellská katastrofa

Řada fantaskních teorií se váže k existenci mimozemských civilizací. Nejznámější incident, který údajně potvrdil existenci UFO, se zapsal do historie jako Roswellská katastrofa.

K tématu

V červenci roku 1947 údajně přelétlo nad městem Roswell v Novém Mexiku těleso diskovitého tvaru. Neznámý stroj měl havarovat desítky kilometrů od města, trosky nalezl farmář jménem William Brazel. Krátce poté, co uvědomil úřady, byl muž údajně zatčen a další zkoumání místa dopadu neznámého objektu mu bylo znemožněno.

Později se rozšířily spekulace, že bezpečnostní složky kromě trosek nalezly také mimozemská těla. Úlomky havarovaného stroje místní orgány převezly na vojenskou základnu v Roswellu a o dalším šetření už nikoho neinformovaly. Podle jedné z vyšetřovacích hypotéz Brazel ve skutečnosti objevil trosky zkušebního balonu, který nesl testovací figuríny.

Život na Marsu

Prakticky pokaždé, když některé kosmické vozítko vyfotí snímek na Marsu, vznikne mezi konspirátory prostor pro spekulace. Mnozí z nich jsou skálopevně přesvědčeni, že na Rudé planetě existuje život.

Na jednom ze snímků, který v roce 1976 zachytila sonda Viking 1, je na povrchu Marsu patrná hornina, jež svým tvarem připomíná lidský obličej. V roce 2008 zase sonda Opportunity zachytila výjev, z něhož konspirátoři vyčetli obrys ženské postavy.

Tagy: UFO NASA Mars Roswell Měsíc konspirace
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Byznys

Bude mít Česko další státní banku? Nutnost, říká Alena Schillerová

Bude mít Česko další státní banku? Nutnost, říká Alena Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová plánuje založit státní banku po vzoru německého KfW. O záměru šéfky státní kasy informoval Deník N. Schillerovou k tomu vede zkušenost se zpracováním žádostí firem o státní finanční pomoc v průběhu koronavirové krize. Nebyl by to přitom první bankovní dům, který ve svých rukou drží český stát.

Koronavirus

Hygienička: Pokud je dítě na táboře, v ČR musí být přítomen i zákonný zástupce

Hygienička: Pokud je dítě na táboře, v ČR musí být přítomen i zákonný zástupce

O tomto víkendu se naplno rozbíhá sezóna dětských táborů. I ty letos poznamenala koronavirová krize. Jak hlásí mnozí vedoucí, dětí oproti loňsku jim ještě přibylo, protože lidé rušili dovolené v zahraničí a posílali náhradou děti právě na tábory. Hygienici už také vyrazili na kontroly, letos samozřejmě i se zaměřením na dodržování zvýšených hygienických požadavků kvůli prevenci nákazy koronavirem, jak potvrdila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých, Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Marie Nosková.

reklama
Prezidentské volby rozhoduje jen několik států USA. Jak tyto swing states fungují?
reklama
reklama
Japonsko má revoluční rychlovlak šinkansen, může jet i při zemětřesení

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Milion chvilek volá po společné opoziční stínové vládě. Nejde to, reagují politici
Šikana mezi vězni: Odsouzenému ostatní propichují ušní bubínky nebo strhávají nehty
Černý pátek na českých silnicích: Následkem nehod zemřelo šest lidí, letos nejvíce
Další články
reklama
reklama