reklama

Falcon 9 oživil konspirační teorie: Američané nepřistáli na Měsíci a tají UFO

Zatímco vědecký svět oslavuje úspěšný let rakety Falcon 9 s lidskou posádkou, určitá část populace nadále rozvíjí konspirační teorie a považuje oficiální zprávy z vesmíru za směšné pohádky. Jedni zpochybňují přistání na Měsíci, druzí informují o životě na Marsu. Jaké konspirační teorie o vesmíru se za desítky let nashromáždily?

reklama

Vlajkovou lodí vesmírných konspirační teorií, kterou musela vyvracet dokonce i samotná NASA (Americký národní úřad pro letectví a vesmír), je ta, která zpochybňuje přistání člověka na Měsíci. Konspirátoři se domnívají, že USA nedisponují dostatečně vyspělou technikou, aby astronauti mohli na Měsíci přistát. Veškeré záběry odtamtud jsou podle nich zfalšované a natočené v ateliéru. Zmíněnou konspiraci výrazně proslavila písní Amerika německá skupina Rammstein.

Podle konspirátorů chtěla americká vláda v 60. letech minulého století jen dodržet slib prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, který veřejnosti garantoval, že američtí kosmonauti přistanou na Měsíci do roku 1970 (nakonec tam přistáli v červenci roku 1969).

Odpůrcům oficiální verze také nesedí fakt, že na fotografiích z Měsíce nejsou v pozadí viditelné hvězdy. NASA se hájí tím, že povrch Měsíce a reflexní skafandry způsobily, že byl obraz pro fotoaparát přesvětlený, a na snímcích tak malé hvězdy zanikly. Někteří konspirátoři se ale domnívají, že žádná americká vesmírná agentura neexistuje a NASA pouze generuje zfalšované zprávy o kosmu.

Roswellská katastrofa

Řada fantaskních teorií se váže k existenci mimozemských civilizací. Nejznámější incident, který údajně potvrdil existenci UFO, se zapsal do historie jako Roswellská katastrofa.

V červenci roku 1947 údajně přelétlo nad městem Roswell v Novém Mexiku těleso diskovitého tvaru. Neznámý stroj měl havarovat desítky kilometrů od města, trosky nalezl farmář jménem William Brazel. Krátce poté, co uvědomil úřady, byl muž údajně zatčen a další zkoumání místa dopadu neznámého objektu mu bylo znemožněno.

Později se rozšířily spekulace, že bezpečnostní složky kromě trosek nalezly také mimozemská těla. Úlomky havarovaného stroje místní orgány převezly na vojenskou základnu v Roswellu a o dalším šetření už nikoho neinformovaly. Podle jedné z vyšetřovacích hypotéz Brazel ve skutečnosti objevil trosky zkušebního balonu, který nesl testovací figuríny.

Život na Marsu

Prakticky pokaždé, když některé kosmické vozítko vyfotí snímek na Marsu, vznikne mezi konspirátory prostor pro spekulace. Mnozí z nich jsou skálopevně přesvědčeni, že na Rudé planetě existuje život.

Na jednom ze snímků, který v roce 1976 zachytila sonda Viking 1, je na povrchu Marsu patrná hornina, jež svým tvarem připomíná lidský obličej. V roce 2008 zase sonda Opportunity zachytila výjev, z něhož konspirátoři vyčetli obrys ženské postavy.

Tagy:

Hlavní zprávy

HLASUJTE v anketě: Kdo vás nejvíce přesvědčil v předvolební superdebatě Česko hledá premiéra?
Sledujte v TV

HLASUJTE v anketě: Kdo vás nejvíce přesvědčil v předvolební superdebatě Česko hledá premiéra?

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina
Domácí

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Exprezident Klaus dál zůstává v nemocnici. Pokračuje v léčbě na urologické klinice

Václav Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží a v Ústřední vojenské nemocnici v Praze zatím zůstává. V neděli to potvrdil redakci CNN Prima NEWS Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

reklama

Domácí zpravodajství

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert

Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Auto srazilo na přechodu v Holešovicích dva muže. Oba skončili se zraněními v nemocnici

V pražských Holešovicích srazilo v sobotu večer osobní auto na přechodu pro chodce dva muže. Oba byli zraněni, z toho jeden velmi vážně. Policie okolnosti nehody vyšetřuje. Dechová zkouška u méně zraněného prokázala přes promile alkoholu, u druhého ji nebylo možné vzhledem k jeho stavu provést, čeká se nyní na výsledky z vzorku krve odebrané v nemocnici. U řidiče auta se alkohol neprokázal, řekl v neděli policejní mluvčí Jan Daněk.

Havlíček: Vláda pomůže rodinám s výdaji za elektřinu. Šeky začne vyplácet už v listopadu

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl v neděli v pořadu ČT ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

reklama