reklama

Rozhovor s vesmírným architektem: Start Muskovy rakety ovlivní i rozbouřené moře

Vyjde to napodruhé, nebo zůstanou Elonu Muskovi a celé NASA oči pro pláč? To je otázka, nad kterou se nyní zamýšlí nejen vesmírní nadšenci. Co může ohrozit dnešní opětovný start rakety Falcon 9 s lodí Crew Dragon se dvěma astronauty na palubě? A jak bude cesta do vesmíru probíhat? I na tyto otázky odpovídal v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vesmírný architekt Tomáš Rousek, který Muskovi nabídl, že mu pomůže s návrhem základny na Marsu. Celé dění okolo startu rakety Falcon 9 živě odvysíláme ve speciálu na CNN Prima NEWS.

reklama

Ve středu měla do vesmíru odstartovat raketa Falcon 9 z flotily SpaceX společnosti amerického vynálezce Elona Muska. Stroj měl na orbitu vynést vesmírnou loď Crew Dragon se dvěma americkými astronauty, kteří by se posléze připojili k posádce na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Historickému zážehu se ale postavilo do cesty špatné počasí.

V případě, že by raketa i přes nepříznivé podmínky odstartovala, mohlo by to podle Tomáše Rouska dopadnout tragicky. „Hrozilo, že by do startující rakety udeřily blesky, což se stalo například při startu Apolla 12. Zásah by pak vyřadil z provozu některé systémy,“ vysvětlil vesmírný architekt, který během kariéry spolupracoval s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) i Americkým národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA). „Kdyby došlo k přerušení letu a nouzovému přistání posádky, rozbouřené vlny Atlantiku by znamenaly velký problém,“ dodal Rousek, podle kterého není odklad letu na sobotu večer žádnou velkou komplikací.

Crew Dragon může vyletět až desetkrát

Vesmírný architekt, který se s Muskem osobně setkal a nabídl mu spolupráci při budování základny na Marsu, v rozhovoru vysvětlil, jak bude cesta k ISS probíhat. „Po odpalu trvá dvanáct minut, než loď dosáhne první orbity. Posléze následuje série manévrů, během kterých se během prvního dne vystoupá až na orbitu vesmírné stanice,“ uvedl Rousek pro CNN Prima NEWS. „První stupeň rakety Falcon přistane na autonomní lodi v Atlantiku, druhý stupeň se odpojí později a shoří v atmosféře. Loď Crew Dragon se po misi na ISS vrátí na zem pomocí padáků a přistane do oceánu. Je zkonstruovaná na deset letů, takže by měla něco vydržet,“ sdělil vesmírný architekt.

Rousek v rozhovoru také prozradil, co mají během cesty do vesmíru na starost kosmonauti: „Jelikož může vše probíhat automaticky, astronauti budou především kontrolovat všechny systémy. Mají možnost převzít manuálně kontrolu nad lodí, kdyby došlo k problémům,“ řekl.

Podle něj může být sobotní start zlomový hlavně proto, že nastartuje novou éru pilotovaných letů. „Ty můžou být dostupné jak pro vládní agentury, tak i pro vesmírné turisty,“ uzavřel Rousek, jehož kamarád Jonathan Battat raketu Falcon 9 spolunavrhoval.

Druhý pokus o start rakety Falcon 9 můžete tady na webu CNNPrima.cz sledovat živě už od 17:30. Pokud tentokrát bude přát počasí, měla by se raketa i s vesmírnou lodí odpoutat od zemského povrchu přibližně 20 minut po 21. hodině našeho času.

Tagy:
Srážka vlaků na Domažlicku: Zemřeli tři lidé. O případ se zajímají kriminalisté
Nehody

Srážka vlaků na Domažlicku: Zemřeli tři lidé. O případ se zajímají kriminalisté

U obce Milavče mezi stanicemi Domažlice a Blížejov se ve středu ráno srazily dva vlaky. Při nehodě zemřeli tři lidé, pět je v kritickém stavu, 31 zraněných je mimo ohrožení života. Na místě zasahovaly čtyři vrtulníky a záchranáři ošetřili celkem 67 lidí. Podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) rychlík vjel na úsek bez povolení. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky.

První dáma Haiti popsala nájemnou vraždu svého muže. Předstírala, že je mrtvá

Smrt prezidenta Haiti Jovenela Moiseho přišla naprosto nečekaně. Atentát má na svědomí záhadné komando, hlavu ostrovního státu zavraždili přímo v jeho rezidenci. V domě byla tou dobou i první dáma Martine Moiseová. Sama při hrozivé akci utrpěla zranění a měla za to, že atentátníci zastřelí i ji. V rozhovoru pro americkou televizi CNN popisuje okamžiky před i po atentátu na prezidenta Haiti.

Epidemioložka s bronzem na krku. Thomasová prošla Harvardem, před Tokiem se bála rakoviny

Jamajčanka Elaine Thompsonová-Herahová se díky parádnímu představení v Tokiu stala první sprinterkou, která vyhrála zlaté medaile ze stovky i dvoustovky na po sobě jdoucích hrách. Navíc překonala olympijský rekord. Nicméně se hodí nabídnout i příběh Gabrielle „Gabby“ Thomasové. Americká olympionička uzavírala po úterním běhu na 200 metrů pódium.

Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí

V ukrajinském Kyjevě bylo nalezeno tělo běloruského aktivisty Vitala Šyšova. Úřady prověří všechny verze úmrtí, včetně pokusu zamaskovat vraždu jako sebevraždu. Šyšov byl po emigraci z Běloruska šéfem nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá uprchlým Bělorusům hledat ubytování, práci a poskytuje jim právní poradenství. CNN Prima News mluvila s běloruským politologem žijícím v Polsku Pavelem Usovem. Ten je přesvědčen, že šlo o politickou vraždu.

Živě
ON-LINE 13. den OH: Fantastická Mäki. Sedm měsíců po porodu zaběhla rekord a je ve finále

Česká medailová sbírka, která v Tokiu čítá již osm cenných kovů, se ve středu nejspíš nerozšíří, byl však pokořen český rekord. Kristiina Mäki překonala v olympijském semifinále běhu na 1 500 metrů běh Ivany Walterové z roku 1986, a postoupila tak do finále. Oštěpaři Vítězslav Veselý a Jakub Vadlejch zaznamenali v kvalifikaci svá sezónní maxima a postoupili do finále, v rozjížďkách se rovněž dařilo deblkajaku ve složení Josef Dostál, Radek Šlouf.

Většina nakažených covidem měla ukončené očkování. Podstatný je průběh, uklidňuje expert

Výzkum z amerického městečka Provincetown ve státě Massachusetts ukazuje, že očkovaní mohou v sobě nosit stejné množství viru jako lidé, kteří vakcinaci ještě nepodstoupili. Vědci Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) totiž zveřejnili data, z kterých vyplývá, že tři čtvrtiny z celkových 469 nakažených mají uzavřené očkování. Imunolog Jaroslav Svoboda ve vysílání CNN Prima NEWS vysvětlil proč.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Dodávka smetla dva silničáře, kteří pokládali dopravní značení. Na místě zemřeli

Aktualizováno

Dva lidé zemřeli ve středu ráno při srážce nákladního automobilu a dodávky v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Čtyřicetiletý řidič nákladního automobilu jel ve směru od Starého Města na Kunovice. Z doposud přesně nezjištěných příčin na rovném úseku vozovky přehlédl při pravé krajnici stojící automobil Peugeot Boxer, u kterého dva pracovníci pokládali přenosné značení. Při nárazu do stojícího automobilu oba pracovníci ve věku 57 a 58 let zemřeli.

reklama