reklama

Rozhovor s vesmírným architektem: Start Muskovy rakety ovlivní i rozbouřené moře

Vyjde to napodruhé, nebo zůstanou Elonu Muskovi a celé NASA oči pro pláč? To je otázka, nad kterou se nyní zamýšlí nejen vesmírní nadšenci. Co může ohrozit dnešní opětovný start rakety Falcon 9 s lodí Crew Dragon se dvěma astronauty na palubě? A jak bude cesta do vesmíru probíhat? I na tyto otázky odpovídal v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vesmírný architekt Tomáš Rousek, který Muskovi nabídl, že mu pomůže s návrhem základny na Marsu. Celé dění okolo startu rakety Falcon 9 živě odvysíláme ve speciálu na CNN Prima NEWS.

reklama

Ve středu měla do vesmíru odstartovat raketa Falcon 9 z flotily SpaceX společnosti amerického vynálezce Elona Muska. Stroj měl na orbitu vynést vesmírnou loď Crew Dragon se dvěma americkými astronauty, kteří by se posléze připojili k posádce na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Historickému zážehu se ale postavilo do cesty špatné počasí.

V případě, že by raketa i přes nepříznivé podmínky odstartovala, mohlo by to podle Tomáše Rouska dopadnout tragicky. „Hrozilo, že by do startující rakety udeřily blesky, což se stalo například při startu Apolla 12. Zásah by pak vyřadil z provozu některé systémy,“ vysvětlil vesmírný architekt, který během kariéry spolupracoval s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) i Americkým národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA). „Kdyby došlo k přerušení letu a nouzovému přistání posádky, rozbouřené vlny Atlantiku by znamenaly velký problém,“ dodal Rousek, podle kterého není odklad letu na sobotu večer žádnou velkou komplikací.

Crew Dragon může vyletět až desetkrát

Vesmírný architekt, který se s Muskem osobně setkal a nabídl mu spolupráci při budování základny na Marsu, v rozhovoru vysvětlil, jak bude cesta k ISS probíhat. „Po odpalu trvá dvanáct minut, než loď dosáhne první orbity. Posléze následuje série manévrů, během kterých se během prvního dne vystoupá až na orbitu vesmírné stanice,“ uvedl Rousek pro CNN Prima NEWS. „První stupeň rakety Falcon přistane na autonomní lodi v Atlantiku, druhý stupeň se odpojí později a shoří v atmosféře. Loď Crew Dragon se po misi na ISS vrátí na zem pomocí padáků a přistane do oceánu. Je zkonstruovaná na deset letů, takže by měla něco vydržet,“ sdělil vesmírný architekt.

Rousek v rozhovoru také prozradil, co mají během cesty do vesmíru na starost kosmonauti: „Jelikož může vše probíhat automaticky, astronauti budou především kontrolovat všechny systémy. Mají možnost převzít manuálně kontrolu nad lodí, kdyby došlo k problémům,“ řekl.

Podle něj může být sobotní start zlomový hlavně proto, že nastartuje novou éru pilotovaných letů. „Ty můžou být dostupné jak pro vládní agentury, tak i pro vesmírné turisty,“ uzavřel Rousek, jehož kamarád Jonathan Battat raketu Falcon 9 spolunavrhoval.

Druhý pokus o start rakety Falcon 9 můžete tady na webu CNNPrima.cz sledovat živě už od 17:30. Pokud tentokrát bude přát počasí, měla by se raketa i s vesmírnou lodí odpoutat od zemského povrchu přibližně 20 minut po 21. hodině našeho času.

Tagy:

Hlavní zprávy

Termíny a systém prvního předvánočního MS ve fotbale 2022. Proč začíná v listopadu?

Česká reprezentace zabojuje o fotbalové mistrovství světa v Kataru v březnové baráži. Pokud by ve dvoukolovém play-off uspěla, bude se upínat k termínu 21. listopad 2022. Právě v tento den „mundial“ v exotické destinaci začíná. Termín je to pro světový šampionát dosti netradiční, ale vzhledem k vedrům v Perském zálivu je zimní varianta pro hráče komfortnější než tradiční letní.

reklama

Domácí zpravodajství

Spory uvnitř České lékařské komory gradují. O očkování dětí museli členové jednat ve sněhu

Spory uvnitř České lékařské komory (ČLK) nabírají na intenzitě. Menší část jejích členů chtěla v sobotu v Lékařském domě uspořádat odbornou diskusi o očkování dětí. Vedení ale konání akce zamítlo. Jako důvod uvedlo špatnou epidemickou situaci. Jednání se tak muselo uskutečnit venku ve sněhu. Organizátoři semináře, kteří si přezdívají Paralelní lékařská komora a jsou podepsaní pod Deklarací lékařů proti nátlaku na očkování, to považují za naschvál. Prezident komory Milan Kubek to odmítá.

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama