Kontroly mobilů a jejich obsahu? Policejní represe v čínských městech sílí

Velká přítomnost policie v centrech několika čínských měst včetně Pekingu, Šanghaje, Kantonu či Chang-čou brání novým protestům proti vládní politice nulové tolerance vůči covidu. V mnoha případech příslušníci bezpečnostních složek zastavují kolemjdoucí, kteří se snaží ukazovat své mobilní telefony, zda v nich není podezřelý obsah nebo programy na obcházení cenzury. Informovala o tom dnes agentura DPA.

V Pekingu policisté zajišťují především promenádu ​​na břehu řeky Liang-ma, kde poblíž diplomatické čtvrti v neděli demonstrovaly stovky lidí. V Šanghaji policie v místech předchozích protestů postavila zábrany, aby předešla vytvoření většího shromáždění. Po výzvách k novým manifestacím zveřejněných na sociálních sítích jsou policisté ve velkém počtu také na Lidovém náměstí v centru východočínské přístavní metropole.

Pekingem, Šanghají a dalšími čínskými městy o víkendu otřásly demonstrace, které jsou označovány za nejrozsáhlejší projev nespokojenosti v Číně za několik desítek let. Demonstranti při nich volali po zrušení přísných opatření proti šíření covidu, zněly ale také výzvy k odstoupení prezidenta Si Ťin-pchinga a konci vlády komunistické strany.

Přírůstek nakažených covidem mírně klesl

Čína za poslední den zaznamenala 38 645 nových případů covidu, přičemž 3 624 nakažených vykazuje příznaky onemocnění a dalších 35 021 infekcí bylo asymptomatických. S odvoláním na čínské zdravotnické úřady o tom v úterý informovala agentura Reuters, podle níž je přírůstek mírně nižší oproti rekordům z posledních dní.

V pondělí ohlásily čínské úřady dosud nejvyšší počet 40 052 nových případů, o den dříve jich bylo něco přes 39 791. Čínské úřady za poslední dva dny neevidují žádná nová úmrtí po nákaze koronavirem, zemřelých je tedy stále 5 233. Od začátku pandemie bylo v pevninské Číně potvrzeno 315 248 příznakových případů covidu.

Čínské přírůstky nově infikovaných jsou v porovnání s některými jinými zeměmi v době vrcholící pandemie stále relativně nízké. Peking však v souvislosti s covidem uplatňuje princip takzvané nulové tolerance, který předpokládá rozsáhlé uzávěry v případě sebemenšího výskytu nákaz.

Tagy: