reklama

Koronavirus a zvířata. Mohou nás domácí mazlíčci nakazit?

Zjistilo se, že koronavirus je přenosný ze zvířat na člověka. Například v Nizozemsku se pracovník z kožešinové farmy nakazil od norka. Jaká zvířata mohou lidi infikovat? Na otázky CNN Prima NEWS odpovídal virolog z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity Jiří Černý.

reklama

První přenos koronaviru ze zvířete na člověka na světě oznámilo nizozemské ministerstvo zemědělství. Dosud to vědci považovali za nepravděpodobné.

K tématu

Jaká zvířata se mohou novým typem koronaviru SARS-CoV-2, který se od konce loňského roku šíří z Číny a způsobuje respirační onemocnění COVID-19, infikovat? Podle Černého se jedná o kočky, psy, tygry, opice a lasicovité šelmy, jako jsou právě norci a jim podobné fretky. Pokud má někdo doma fretku a nakazí se koronavirem, měl by si na své zvířátko dávat pozor a raději ho nechat zkontrolovat veterinářem. Chovatelé dalších domácích mazlíčků, jako jsou psi a kočky, by ale měli být v klidu.

Vědci z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity, na které Jiří Černý působí, momentálně pracují na výzkumu zaměřeném na to, jaká zvířata se můžou novým typem koronaviru nakazit. Vědci by chtěli získat vzorky jak od domácích mazlíčků, tak od zvířat ze zoo.

V médiích je momentálně často skloňovaná možnost takzvané druhé vlny koronaviru. Je na místě mít strach? „Spíš bych očekával, že bude více menších vlnek,“ řekl Černý. Podle něj bude stačit, když budeme dostatečně připraveni, co se týče zdravotních pomůcek a proškoleného zdravotnického personálu. Více z pořadu Interview si můžete pustit ve videu.

Další hlavní zprávy

Vláda

Pokud vláda nerozvolní, popře svůj vlastní systém PES

Pokud vláda nerozvolní, popře svůj vlastní systém PES

Když vláda představila systém rozvolňování, který nazvala PES, spousta lidí jásala. Konečně bude všechno jasné a předvídatelné. Pokud však kabinet na nedělním jednání rozhodne, že Česká republika nepřejde od pondělí do stupně číslo 3, popře sama sebe.

Daně

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Poslanci schválené zrušení superhrubé mzdy představuje obrovskou úlevu hlavně pro dvacet procent nejvýdělečnějších Čechů. Ti na snížení daní vydělají přes 32 miliard korun ročně, zatímco dolních dvacet procent jen kolem tří miliard. Daňový balíček tedy nejbohatším přinese desetinásobné zvýšení čistých výdělků v porovnání s těmi nejchudšími. Vyplývá to z analýzy think tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd České republiky.

reklama
Před a po. Zdravotní sestry ukazují, jak je změnily těžké směny během pandemie
Atoly plodnosti s magickými silami? Italské ostrovy jako sexuální poutní místa
reklama
reklama
Babiš: Do Vánoc se dostaneme maximálně na stupeň 3, lepší to nebude

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama