Koronavirus a zvířata. Mohou nás domácí mazlíčci nakazit?

Norek, ilustrační foto

Zjistilo se, že koronavirus je přenosný ze zvířat na člověka. Například v Nizozemsku se pracovník z kožešinové farmy nakazil od norka. Jaká zvířata mohou lidi infikovat? Na otázky CNN Prima NEWS odpovídal virolog z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity Jiří Černý.

První přenos koronaviru ze zvířete na člověka na světě oznámilo nizozemské ministerstvo zemědělství. Dosud to vědci považovali za nepravděpodobné.

Jaká zvířata se mohou novým typem koronaviru SARS-CoV-2, který se od konce loňského roku šíří z Číny a způsobuje respirační onemocnění COVID-19, infikovat? Podle Černého se jedná o kočky, psy, tygry, opice a lasicovité šelmy, jako jsou právě norci a jim podobné fretky. Pokud má někdo doma fretku a nakazí se koronavirem, měl by si na své zvířátko dávat pozor a raději ho nechat zkontrolovat veterinářem. Chovatelé dalších domácích mazlíčků, jako jsou psi a kočky, by ale měli být v klidu.

Vědci z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity, na které Jiří Černý působí, momentálně pracují na výzkumu zaměřeném na to, jaká zvířata se můžou novým typem koronaviru nakazit. Vědci by chtěli získat vzorky jak od domácích mazlíčků, tak od zvířat ze zoo.

V médiích je momentálně často skloňovaná možnost takzvané druhé vlny koronaviru. Je na místě mít strach? „Spíš bych očekával, že bude více menších vlnek,“ řekl Černý. Podle něj bude stačit, když budeme dostatečně připraveni, co se týče zdravotních pomůcek a proškoleného zdravotnického personálu. Více z pořadu Interview si můžete pustit ve videu.

Tagy:
zvířata Nizozemsko domácí zvířata CNN Prima NEWS zvíře norek Čína COVID-19 Institut tropů a subtropů České zemědělské univerzity Ministerstvo zemědělství České republiky