Koronavirus a zvířata. Mohou nás domácí mazlíčci nakazit?

Zjistilo se, že koronavirus je přenosný ze zvířat na člověka. Například v Nizozemsku se pracovník z kožešinové farmy nakazil od norka. Jaká zvířata mohou lidi infikovat? Na otázky CNN Prima NEWS odpovídal virolog z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity Jiří Černý.

První přenos koronaviru ze zvířete na člověka na světě oznámilo nizozemské ministerstvo zemědělství. Dosud to vědci považovali za nepravděpodobné.

Jaká zvířata se mohou novým typem koronaviru SARS-CoV-2, který se od konce loňského roku šíří z Číny a způsobuje respirační onemocnění COVID-19, infikovat? Podle Černého se jedná o kočky, psy, tygry, opice a lasicovité šelmy, jako jsou právě norci a jim podobné fretky. Pokud má někdo doma fretku a nakazí se koronavirem, měl by si na své zvířátko dávat pozor a raději ho nechat zkontrolovat veterinářem. Chovatelé dalších domácích mazlíčků, jako jsou psi a kočky, by ale měli být v klidu.

Vědci z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity, na které Jiří Černý působí, momentálně pracují na výzkumu zaměřeném na to, jaká zvířata se můžou novým typem koronaviru nakazit. Vědci by chtěli získat vzorky jak od domácích mazlíčků, tak od zvířat ze zoo.

V médiích je momentálně často skloňovaná možnost takzvané druhé vlny koronaviru. Je na místě mít strach? „Spíš bych očekával, že bude více menších vlnek,“ řekl Černý. Podle něj bude stačit, když budeme dostatečně připraveni, co se týče zdravotních pomůcek a proškoleného zdravotnického personálu. Více z pořadu Interview si můžete pustit ve videu.

Tagy:
zvířata Nizozemsko domácí zvířata CNN Prima NEWS zvíře norek Čína COVID-19 Institut tropů a subtropů České zemědělské univerzity Ministerstvo zemědělství České republiky

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:29

Podle společného vyšetřování agentur Associated Press a PBS provozovalo Rusko operaci, při níž pomocí zfalšovaných dokumentů ukradlo ukrajinské obilí v hodnotě nejméně 530 milionů dolarů

22:00

Běsnění tanku v Mariupolu či hromada šrotu v Buči. Ikonické snímky ruské invaze

21:44

Ruská porážka v Lymanu mění ruský informační prostor

21:28

Na Muskův tweet reagoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout

Ukrajinským ozbrojeným silám se v posledních týdnech velmi daří. Povedla se jim překvapivá protiofenziva na severovýchodě země, Rusy vytlačují i na jiných místech. Objevuje se však nová hrozba. Blíží se zima a Ukrajina musí počítat s tím, že nedokáže zajistit potřebné teplo pro všechny. Na mnoha místech tak místní vlády vyzývají obyvatele, aby se připravili na zimu, jak jen to jde. Nákup teplého oblečení se hojně doporučuje i v hlavním městě Kyjevě. Podstatně horší situace však panuje v obcích, které byly válkou více poškozené. V současnosti se v nich lidé zvládnou zahřát jen u otevřeného ohně.

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Domácí zpravodajství

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.