KORONAVIRUS ONLINE: V Ústeckém kraji se vyléčili tři pacienti, hygienici zavřeli už 22 obcí. Lidé v ČR nemají vycházet bez zakrytého nosu a úst

Mezi 21 uzavřenými obcemi na Olomoucku jsou také Litovel a Uničov

Na informační lince s číslem 1212, kterou spustilo Ministerstvo zdravotnictví, můžete žádat informace a rady ohledně koronaviru. Vláda vyhlásila zákaz volného pohybu osob, ministři vyzývají lidi, aby nevycházeli bez zakrytého nosu a úst. Někde se bez roušek nebo jiného obdobného krytí nesmí do hromadných dopravních prostředků. Uzavřeno je 21 obcí na Olomoucku a také obec Kynice na Havlíčkobrodsku.

20:14 Česká republika měla dnes večer potvrzeno 344 případů nákazy koronavirem. Oproti ránu přibylo 46 nových případů. První tři pacienti se naopak vyléčili.

20:10 Předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula nepředpokládá, že by země musela v nejbližší době dramaticky zpřísnit už tak mimořádné opatření. Stát sice pode Prymuly ještě nevyčerpal všechny možnosti, jak čelit probíhající pandemii, ale v nadcházejícím týdnu až čtrnácti dnech by spíš mělo docházet k hodnocení v poslední době zavedených opatření, k jejich doplňování a zpřesnění.

19:55 „Máme jednoduchý vzkaz pro všechny země – testujte, testuje, testujte,“ uvedl na tiskové konferenci generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Všechny země by měly být schopny testovat všechny podezřelé případy, nemůžou proti této pandemii bojovat se zavřenýma očima,“ uvedl podle Reuters v Ženevě.

19:46 Všechny tři slovenské továrny německé automobilky Volkswagen kvůli epidemii přechodně zastavují výrobu. Volkswagen podle ČTK na Slovensku zaměstnává asi 15 tisíc lidí. Produkci od úterý přeruší také španělská divize VW–Seat. Výrobu dočasně přerušují i další automobiloví producenti. O pozastavení svých evropských závodů včetně továrny ve slovenské Trnavě informovala francouzská skupina PSA. Přerušení provozu ve většině závodů dnes oznámil také italsko-americký Fiat Chrysler (FCA). U obou automobilek mají odstávky trvat do 27. března.

19:30 „Představujeme vám dezinfekční prostředek Anti-COVID,“ informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch o přípravku vyrobeném za podpory Ministerstva financí a Celní správy ČR, který má být vyroben ze zabaveného lihu a určen na dezinfekci veřejných prostor, jako jsou autobusová a vlaková nádraží.

19:20 Kanada v pondělí zavřela hranice pro všechny cizí státní příslušníky s výjimkou občanů USA. Kanadský premiér podle agentury Reuters naléhá na lidi, aby zůstali doma a pomohli zastavit šíření koronaviru. „Zamezíme vstup do Kanady lidem, kteří nejsou kanadskými občany nebo rezidenty,“ uvedl Justin Trudeau na tiskové konferenci před svým domem, kde je v karanténě.

19:05 Švýcarsko v pondělí podle agentury Reuters zmobilizovalo až osm tisíc členů armády a od půlnoci zakázalo všechny veřejné a soukromé akce. Rychle se rozšiřující koronavirus země označila za „výjimečný“ stav nouze. Vojenská mobilizace je největší ve Švýcarsku od druhé světové války. Ve Švýcarsku evidují podle Worldometers.info 2 353 případů koronaviru, 18 osob v souvislosti s ním v zemi zemřelo.

18:45 V Itálii zemřelo do neděle dalších 349 lidí a počet obětí koronaviru vystoupal na 2 158. 23 073 osob je v současné době v Itálii nakaženo, o 2 470 více než v neděli. Informovala o tom agentura ANSA s odkazem na italského krizového komisaře Angela Borrelliho. Celkový počet případů koronaviru (včetně 2 749 vyléčených) v Itálii činí 27 980. Itálie je zatím zdaleka nejvíce zasaženou evropskou zemí.

18:35 „Krizový štáb hlavního města doporučuje obchodníkům s potravinami, drogistickým zbožím apod., aby do prostor prodejen vpouštěli pouze zákazníky s ochrannými prostředky dýchacích cest,“ uvedl primátor Prahy Zdeněk Hřib.

18:15 „My v tuto chvíli nemáme žádnou ucelenou prognózu, není to technicky možné. Je ovšem zřejmé, že dojde k razantnímu útlumu ekonomiky,“ uvedl guvernér České národní banky Jiří Rusnok. „Říci, jestli klesne k nulovému růstu, nebo dokonce do záporu, je velmi obtížené, ale s každým dnem mimořádné situace narůstá pravděpodobnost horšího scénáře,“ dodal na tiskové konferenci po mimořádném zasedání bankovní rady.

17:59 Ústřední krizový štáb také řešil zefektivnění distribuce roušek pro obyvatelstvo. Nejprve je mají dostat lidé, kteří musí i za současného omezení pohybu a celorepublikové karantény jezdit do zaměstnání. Nakonec by měl alespoň jednu roušku mít každý občan, uvedl podle ČTK Prymula.

17:44 Stát chce centralizovat databázi lidí, kteří jsou kvůli nákaze koronavirem v povinné karanténě. Po dnešním jednání to podle ČTK řekl předseda Ústředního krizového štábu Robert Prymula. „Chceme centralizovat databázi, abychom věděli, kdo je na e-neschopence v souvislosti s karanténou a kdo je na nařízeném režimu karantény přes hygieny, aby policie mohla konat a mohla provádět nařízené kontroly.“

17:35 Respirátory, roušky a dezinfekční prostředky. Armáda rozváží zdravotnický materiál ze státních rezerv do „první linie“ – zejména zdravotníkům do krajských nemocnic.

17:19 O dobrovolníky roznášející potravinové balíčky seniorům a potřebným je podle pražského primátora Zdeňka Hřiba postaráno. „Balíček obsahuje ústenku, dezinfekci, rukavice, sáček na odpad a manuál pomoci,“ uvedl Hřib.

16:42 V Ústeckém kraji se tři pacienti vyléčili z nemoci COVID-19. Jsou to tři lidé z Děčína, které byli mezi prvními nakaženými novým typem koronaviru.

16:25 EU dočasně zakáže občanům cizích zemí vstup do schengenského prostoru, s výjimkou nezbytných případů, řekla šéfka EK. Zákaz bude platit 30 dní.

16:15 Policii na 29 hraničních přechodech posílí 941 vojáků s 86 kusy techniky. Rozmísťovat se začnou dnes od 19:00, střídat se budou po 12 hodinách.

16:00 Polsko má 25 nových případů nákazy koronavirem, celkový počet nakažených v zemi tím vzrostl na 150, uvedla dnes televize TVN 24 s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Tři lidé nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehli, zatím 13 se uzdravilo, dodala stanice.

15:56 Až rok trvající mimořádná opatření a kolem 8 milionů hospitalizovaných. Takové jsou nejhorší odhady vývoje, které unikly v Británii z interního dokumentu tamního zdravotního systému. Z dokumentu cituje deník The Guardian. Britské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že v zemi je koronavirem nakaženo 1 543 lidí, což je za 24 hodin zvýšení téměř o 200 případů.

15:46 Německo doporučuje svým spolkovým zemím zavřít obchody, s výjimkou například potravin. Restauracím pak chce zkrátit pracovní dobu. Podle tamních médií to žádá německá vláda.

Po celé zemi dobrovolníci pomáhají a šijí roušky. Jedno hezké poděkování jim zveřejnila i pardubická městská policie.

15:35 Obchody s látkami a galanterie smějí prodávat. Vláda jim ze zákazu otevření udělila výjimku. Chce tak umožnit přístup lidem k materiálu na šití roušek.

15:32 Celkem 160 policistů na 22 stanovištích hlídá uzavřenou Litovel a okolí. Pracují ve 12hodinovém režimu.

15:19 Egypt vyřadí z provozu všechna letiště, a to od čtvrtka až do konce března. Oznámil to egyptský premiér. Cílem je zastavit šíření koronaviru.

15:14 Do středy by měly dorazit respirátory, které objedná hlavní město. Má jít o celkem 233 000 kusů respirátorů za 35 mil. Kč. Zároveň Praha dostane 15 000 kusů z objednávky, kterou už provedl Plzeňský kraj.

15:09 Dalších 50 000 respirátorů tříd FFP2 a FFP3 bude dnes ze skladu v Sedlčanech distribuovat Správa státních hmotných rezerv. Součástí dodávky je také dezinfekce, řekl předseda správy Pavel Švagr. Centrální nákup pomůcek zajišťuje ministerstvo zdravotnictví, správa rezerv se stará o distribuci. Řídí se rozpisem od ministerstva. Ten se aktuálně mění s ohledem na potřeby v Olomouckém kraji, kde hygienici uzavřeli některé obce.

14:49 V uzavřeném územním obvodu Uničov se potvrdilo dalších 6 případů COVID-19. Celkem jich tam nyní je 18 a v celém Olomouckém kraji 38.

14:39 Agentura CzechTourism předpovídá drtivé dopady epidemie na český cestovní ruch. Podnikatelé podle ředitele agentury Jana Hergeta neřeší, jak minimalizovat ztráty, ale jak přežít.

14:31 Koronavirus zrušil i ženský tenisový turnaj okruhu WTA v Praze. Měl se konat od 27. dubna do 2. května. WTA Tour dnes oznámila zrušení české akce, stejně jako turnajů v Istanbulu a Stuttgartu.

Ještě dnes dodá Technická univerzita v Liberci kraji prvních tisíc roušek s nanovlákny. Na twitteru to sdělil hejtman kraje Martin Půta (SLK).

14:22 Starší a nemocné zastupitele vynechá Praha ze zasedání a zastupitelstvo se tak sejde kvůli ohrožení koronavirem v omezeném počtu.

14:16 "Nelíbejte kameny Zdi nářků," vyzval jeruzalémský rabín věřící ve snaze omezit šíření nového koronaviru v Izraeli. Informovala o tom agentura Reuters.

14:13 Lidé bez příznaků nemají chodit na testy, vyzývá Nemocnice na Bulovce. Testování je podle nemocnice zbytečné, protože test může být falešně negativní.

14:08 Rusko uzavřelo podle agentury Interfax hranici s Běloruskem pro osobní dopravu. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko prohlásil, že jej ruské rozhodnutí o uzavření hranic překvapilo. Znamená to podle něj, že v celém Rusku "naplno řádí" koronavirus, zatímco v Bělorusku zůstává situace relativně klidná.

Rusko už částečně uzavřelo hranici i s Gruzií. Od neděle přestalo také vpouštět do země cizí občany přes hranici s Polskem a Norskem. Vláda doporučila občanům omezit na minimum jakékoliv zahraniční cesty.

13:58 V plzeňské fakultní nemocnici uzavřeli kvůli pacientovi s koronavirem jednotku intenzivní péče neurochirurgické kliniky. V karanténě jsou jeho ošetřující lékaři i sestry.

13:46 V Jihomoravském kraji zavedou prázdninový provoz veřejné dopravy. Od 23. března mají být jízdní řády v režimu velkých prázdnin. Ode dneška nelze koupit lístky u řidiče, cílem je ochrana proti koronaviru.

13:44 V Praze se nebude smět do vozů MHD bez zakrytého nosu a úst. Nařízení platí od půlnoci na úterý 17. března.

13:33 Na webu Ministerstva financí ČR naleznete parametry úlev pro podnikatele v souvislosti se šířením koronaviru.

13:29 Do dopravních prostředků bychom měli nastupovat jen prostředními a zadními dveřmi. Oznámil to Středočeský kraj s tím, že vyzve dopravce k dodržování tohoto opatření.

Momentálně také kraj začal rozvážet roušky do 119 zařízení sociálních služeb. Další dodávku ochranných pomůcek od státu očekává ve čtvrtek. Zavedena jsou také čtyři odběrná místa v krajských nemocnicích pro testování možné nákazy koronavirem. Sloužit budou pro osoby, které pošlou hygienici.

13:23 Slovenský ministr hospodářství Peter Žiga oznámil, že země připravuje balík opatření na podporu podnikatelů s cílem kompenzovat negativní dopady epidemie koronaviru.

13:21 Praha nebude nájemcům prostor patřících městu účtovat úroky z prodlení platby nájemného. Chce tak podpořit živnostníky při opatřeních vyhlášených kvůli ohrožení koronavirem. Oznámil to mluvčí magistrátu Vít Hofman.

13:19 Evropská komise vyzývá členské země, aby při hraničních kontrolách zajistily volný průchod zboží. Kamiony s citlivým nákladem by podle komise neměly čekat na hranicích.

13:16 Fakultní nemocnici Olomouc došly testy na COVID-19. Zastavila proto testování a odesílá vzorky na rozbor do Ostravy.

13:14 Vicepremiér a ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček navrhne vládě zařadit galanterie mezi provozovny, které mohou mít otevřeno. Chce vyjít vstříc zájemcům o materiál pro výrobu látkových roušek.

13:07 České dráhy přerušily prodej jízdenek ve vlacích, cestující bez jízdenek vyzvou k nákupu přes internet. RegioJet bude pasažéry rozsazovat s rozestupy.

12:54 Národní knihovna po dohodě se správcem autorských práv zpřístupní studentům vysokých škol dočasně on-line 206 000 titulů monografií a periodik.

Výzva ministra zdravotnictví

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) vzyval na svém twitteru: "Pár důležitých pravidel. Jestli můžete, co nejvíce zůstávejte doma a nechoďte mezi lidi. Pokud to nejde, při odchodu z domova, hlavně v MHD, v obchodech, lékárnách, nemocnicích a při pohybu všude, kde dochází ke kontaktu s lidmi, nezapomínejte na správnou ochranu nosu, úst a očí.

Stačí jednoduchý šátek a do něj vložit kapesníček. A prosím, nedotýkejte se předmětů bez rukavic. Pro zajištění roušek děláme maximum, nyní jich máme objednáno několik milionů kusů. Ale podobně účinnou ochranu máme už teď každý doma. Používáním šátku chráníte sebe i své okolí," napsal ministr Vojtěch.

Podobnou videovýzvu zveřenil i vicepremiér a ministr vnitra:

12:34 Maďarsko uzavře hranice všem cestujícím s cizím občanstvím. Od dnešní půlnoci bude platit zákaz všech akcí.

12:31 Hygienici zavřeli Kynici na Havlíčkobrodsku kvůli koronaviru. Ráno měla čtyři nakažené. Z opatření existují výjimky. Lidé mohou pro potraviny, drogerii, léky, krmiva pro zvířata, za lékařskou a veterinární péčí. Nařízení bude trvat do odvolání, minimálně však 14 dnů. V obci s asi 90 lidmi není lékař, škola, ani obchod.

12:27 "Armáda posílá 941 vojáků na hranice jako podporu policii, je to standardní a připravená operace," řekl zástupce šéfa operačního velitelství generál Procházka. Armáda to uvedla na svém twitteru.

12:22 "Upozorňujeme, že v důsledku opatření vlády ČR v souvislosti s koronavirem jsou zrušeny úřední hodiny na všech přestupkových pracovištích Městské policie hl. m. Prahy do odvolání," uvedla MP na svém twitteru.

12.20 Francie očekává vyhlášení celonárodní povinné domácí izolace pro všechny obyvatele, kterou dnes podle médií projedná francouzská bezpečnostní rada.

12:15 Po Škodovce přišly s požadavkem na karanténu i odbory automobilky Hyundai v Nošovicích. Chtějí na 14 dní přerušit výrobu a nechat zaměstnance doma v karanténě.

12:13 Kolona aut dlouhá několik kilometrů se tvoří před hraničním přechodem do Polska v Náchodě - Bělovsi. Poláci na přechodu zavedli kontroly kvůli COVID-19. Přechod v Náchodě zůstal jediným v Královéhradeckém kraji, kde lze překročit česko-polskou hranici. Ostatní hraniční přechody jsou uzavřeny.

12:05 Odbory Škody Auto požadují 14denní karanténu pro zaměstnance. To by znamenalo zastavení výroby. Uvedl to odborový předák Jaroslav Povšík. "Chci vyjednat 14denní karanténu pro lidi, aby se zjistilo, když budou v izolaci, že mají třeba nějaké příznaky a aby to někdo prověřil," sdělil Povšík. Karanténu by podle něj firma mohla využit k dezinfekci celého provozu. Škodovka má zatím jednoho zaměstnance s potvrzeným COVID-19. Pracoval mimo hlavní výrobní závod.

11:57 Předseda Evropské rady Charles Michel svolal na úterý druhou videoporadu prezidentů a premiérů zemí EU. Prodebatují další opatření v boji proti koronaviru i dopady situace na evropské hospodářství. Po první videokonferenci minulé úterý přišla Evropská komise s balíčkem opatření na podporu unijních ekonomik.

Do autobusů společnosti ICOM smíte pouze s rouškou nebo jinou adekvátní ochranou obličeje

Společnost ICOM transport žádá cestující, aby nenastupovali do autobusů bez ochrany obličeje. „Z důvodu preventivních opatření kvůli zpomalení šíření koronaviru se zpřísňují hygienická opatření pro cestující následujícím způsobem: Od 18. 3. 2020 platí zákaz vstupu do autobusů bez ochrany obličeje rouškou. Za roušku lze považovat i šátek, šálu či podobnou ochranu proti šíření nákazy vzdušnou cestou. Rouška musí být pevně přichycena k obličeji. Zároveň neobsazujte, prosím, první tři řady sedadel za řidičem,“ píše se na webu společnosti.

11:42 Český volejbalový svaz ukončil kvůli koronaviru všechny soutěže, které řídí. Extraligové tituly nebudou uděleny.

11:30 Česká správa sociálního zabezpečení dostala zatím 5 644 elektronických neschopenek kvůli karanténě. Uvedla to ministryně Jana Maláčová (ČSSD).

11:28 V Blansku ode dneška jezdí MHD zdarma. Město tak chce minimalizovat kontakt řidičů s cestujícími kvůli nákupu jízdenek.

11:26 V Liberci nepustí nikoho do areálu nemocnice, dokud neprojde kontrolou ve speciálním stanu. "Vyšetření trvá do minuty," upřesnil mluvčí nemocnice Václav Řičář. Obdobná opatření chystají i ostatní nemocnice v Libereckém kraji. V areálu nemocnice se také nesmí parkovat, výjimku mají jen imobilní pacienti.

11:20 Polská televize TVN 24 oznámila 25 nově nakažených. V Polsku je tak 150 nemocných a 3 lidé už nákaze podlehli, 13 se naopak už uzdravilo. Úřady počítají s tím, že zakrátko počet nakažených překročí tisícovku.

Na základě pokynu Magistrátu hlavního města Prahy je od 16. 3. 2020 do odvolání přerušen provoz Zón placeného stání v plném rozsahu.

11:12 Břeclavská nemocnice uzavřela oddělení ARO a zrušila všechny operace kromě císařských řezů. Důvodem je nákaza dvou lékařů koronavirem.

11:10 Olomoucký kraj zajistil 5000 roušek do sociálních služeb, míří do uzavřené oblasti. Tamní domovy pro seniory řeší zajištění chodu, nemají zaměstnance.

Ošetřovné i pro osoby pečující o dospělého člena rodiny

Vzhledem k uzavření stacionářů a dalších center sociálních služeb musí mnoho lidí doma pečovat o své blízké. Ti by mohli také získat dávku z nemocenského pojištění, konkrétně 60 procent denního základu příjmu po dobu devíti dnů. "Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu ošetřování jiného člena domácnosti, jehož zdravotní stav vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou. Pokud však zaměstnanec nežije se svými příbuznými ve společné domácnosti, nárok na ošetřovné nezíská," sdělil Vladimír Dostálek z tiskového oddělení ministerstva práce.

11:02 Venezuela vyhlásila kvůli novému koronaviru karanténu v sedmi svých státech. V celé zemi omezil pohyb také Ekvádor či Peru. Hranice kvůli koronaviru uzavřel dnes také Honduras.

Na Olomoucku je uzavřeno 21 obcí. Z místa se přihlásil reportér Tomáš Petržela.

Sociální služby dostaly respirátory, ale jen nejnižší ochranné třídy

"Armáda během noci rozvezla ze skladu Správy státních hmotných rezerv 80000 kusů respirátorů třídy FFP1, které zajistilo ministerstvo zdravotnictví. Respirátory jsou určené pro pracovníky v sociálních službách. Rozvoz bude podle pokynů ministerstva práce a sociálních věcí," oznámil předseda Správy rezerv Pavel Švagr.

10:42 Bavorsko kvůli koronaviru vyhlásilo katastrofální stav. Od úterý budou zavřená kina, kluby i sportoviště. Restaurace mohou fungovat jen od 6:00 do 16:00.

Soudy v Praze omezují provoz

Soudci pražského Městského soudu budou kvůli nouzovému stavu odročovat naplánovaná březnová jednání nejdříve na květen. Nová jednání budou rovněž nařizovat až od 1. května. Do května se tak budou konat jen ta jednání, u nichž je to nutné kvůli zachování vazebních nebo jiných předepsaných lhůt. ČTK to sdělila mluvčí instituce Markéta Puci. Přítomnost lidí v justičních budovách omezují po pátečním doporučení Ministerstva spravedlnosti i obvodní pražské soudy.

10:34 Pražská burza se dnes dopoledne propadla nejníže od doby celosvětové hospodářské krize v roce 2009. Burza i česká měna ztrácejí podle analytiků kvůli obavám z dopadů šíření nového koronaviru.

10:28 Ve Sněmovně se mají vpodvečer sejít zástupci opozice. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová navrhne svolat schůzi, na které by poslanci řešili opatření ke koronaviru.

10:26 Jihomoravský kraj zajistil 8500 roušek pro terénní pracovníky v sociálních službách. Budou pomáhat především starším lidem, kteří o to projeví zájem, řekl dnes ČTK hejtmanův náměstek Marek Šlapal (ČSSD). Podle něj se zájemci o služby mohou hlásit u poskytovatelů služeb nebo na obcích, na druhé straně se mohou hlásit i dobrovolníci. Cílem je omezit vycházení starších osob ven, protože jsou podle Šlapala nejvíce ohroženou skupinou v souvislosti s šířením koronaviru.

10:19 Všechny nemocnice v Libereckém kraji ruší podle hejtmana Martina Půty (SLK) v souvislosti s nemocí COVID-19 až do odvolání veškerou neakutní - tedy odkladnou - péči. Akutní ambulantní i hospitalizační péče zůstává zachována, uvedl dnes na Twitteru liberecký hejtman.

10:15 První policista v ČR má pozitivní test na nový typ koronaviru, počet policistů v karanténě od neděle stoupl o 16 - na 279, uvedla policie na Twitteru.

Zlepšete si náladu on-line koncertem houslisty Pavla Šporcla

Vynikající český houslista Pavel Šporcl se rozhodl hrát pro lidi on-line. Prostřednictvím houslistova oficiálního fanouškovského profilu na Facebooku můžete přibližně pětačtyřicetiminutový živý přenos sledovat ve středu 18. března.

„V této celosvětově napjaté situaci si musíme být co nejblíže. A protože se nemůžeme vidět osobně na koncertě, využívám moderní techniky, abych svým fanouškům alespoň takto zprostředkoval koncertní vystoupení a zahrál své oblíbené skladby a styly. Přímo z mého obývacího pokoje, s pomocí mobilního telefonu. A pevně věřím, že jim touto cestou alespoň trochu zpříjemním těžké chvíle pro každého z nás,“ uvedl Šporcl.

Počkejte s vypalováním klestu, prosí hasiči na Vysočině

„Obracíme se na všechny občany s prosbou, aby, pokud je to možné, omezili pálení klestu v lese. Vítr může velmi lehce rozfoukat i zdánlivě dobře uhašená ohniště. Jen za včerejší den zasahovali hasiči na Vysočině u šesti požárů v přírodním prostředí. V tuto chvíli potřebujeme soustředit veškeré naše síly a prostředky ke zvládání mimořádných úkolů a opatření souvisejících se zabráněním šíření nákazy koronaviru. Děkujeme za pochopení,“ uvedl krajský ředitel hasičů Jiří Němec.

Praktičtí lékaři dostali doporučení přijímat jen akutní pacienty

Ošetřovat v ordinacích jen akutní pacienty a ještě nejlépe po telefonické domluvě - stejné doporučení dostali všichni praktičtí lékaři, uvedla pro ČTK předsedkyně Sdružení praktických lékařů v Pardubickém kraji Kateřina Nechvátalová. „Všichni praktičtí lékaři doporučení dostali. Akutní pacienty vyšetříme. Přes cedule na polikliniku snad neprojde nikdo, aspoň se tak nestalo. Lidé volají hodně,“ popsala dění lékařka Kateřina Nechvátalová.

9:44 Hasiči v Karlovarském kraji rozvážejí respirátory obvodním a dětským lékařům. Vyjelo 12 vozů. V kraji působí 220 praktických lékařů pro děti a dospělé. Balíky s respirátory vydal hasičům k rozvozu ze svých rezerv krajský úřad. Celkem hodlá kraj zásobit praktické lékaře nad rámec dodávek od státu 1320 kusy respirátorů, po 100 kusech získají příspěvkové organizace kraje v oblasti sociálních služeb a terénní pečovatelské služby. Dalších 230 kusů kraj rozdělí mezi zařízení následné lůžkové péče.

9:31 Mezinárodní olympijský výbor se kvůli koronaviru sejde se zástupci mezinárodních sportovních organizací, uvedla agentura Reuters. Podle MOV jde o běžné sdílení informací. Už dříve ovšem jeden z funkcionářů hovořil o možnosti odkladu olympijských her kvůli šíření koronaviru. Proto setkání MOV budí pozornost.

9:27 Uzavřenou oblast v katastru Litovle s extrémním výskytem případů koronaviru střeží policisté. Je tam až tisíc kontaktů s vazbou na pozitivní případy, potvrdil dnes olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). O rozšíření uzavřených oblastí, například o Olomouc, se podle něj zatím neuvažuje. Právě rozsáhlou sítí kontaktů a vazeb odůvodnil hejtman i počet uzavřených obcí.

Vojenský speciál letí do Číny pro testy

Dnes v 7:00 odstartoval z letiště Kbely vojenský speciál do Číny, aby dopravil do ČR rychlé testy na nový typ koronaviru. Zpět by se letadlo mělo vrátit v noci z úterý na středu. Armáda do Číny vypravila Airbus 319. Po návratu stroj vydezinfikují liberečtí vojenští chemici.

„Testy jsou určené pro rychlou diagnostiku osob, které mají příznaky respiračního onemocnění a je u nich podezření pro nákazu koronavirem. Výsledky testů jsou k dispozici do 29 minut,“ uvedl premiér Andrej Babiš.

Další nemocní na Vysočině, nakazili se na hasičské oslavě

Vysočina hlásí čtyři nové potvrzené případy COVID-19. Tři ženy a muž byli na hasičské oslavě v obci Kynice na Havlíčkobrodsku. Jsou v domácí karanténě s jen mírnými obtížemi. Na Vysočině je tak nyní šest lidí s potvrzenou nákazou.

Oslava dobrovolných hasičů se podle starostky Jaroslavy Smetanové konala 7. března. Alena Dvořáková, ředitelka protiepidemického odboru z krajské hygienické stanice ČTK řekla, že jedním z účastníků oslavy byl "někdo z Prahy, kdo byl na koronavirus pozitivní". Nemocnými jsou příbuzní muž a žena a další dvě ženy, které jsou také příbuzné. Testování účastníků oslavy podle ní zřejmě bude pokračovat. V karanténě jsou v obci i další lidé včetně starostky. Obec Kynice má asi 90 obyvatel. Je bez občanské vybavenosti. Nemá obchod, mateřskou ani základní školu.

21 uzavřených obcí

Hygienici v pondělí časně ráno uzavřeli 21 obcí na Olomoucku včetně Uničova, Červenky a Litovle, aby tam zabránili dalšímu šíření koronaviru. Nařízení mimořádného opatření při epidemii se podle hygieniků týká také obyvatel obcí Chořelice, Chudobín, Myslechovice, Nasobůrky, Nová Ves u Litovle, Rozvadovice, Savín, Tři Dvory u Litovle, Unčovice, Víska u Litovle, Benkov u Střelic, Brníčko, Dětřichov, Dolní Sukolom, Horní Sukolom, Nová Dědina u Uničova, Renoty a Střelice u Litovle.

Lidé nemohou území těchto měst a a obcí opustit a zakazuje se i pohyb mimo místo jejich trvalého pobytu, a to minimálně na dobu 14 dnů, vyplývá z nařízení hygieniků. Opatření se týká i dopravy, na dálnici D35 jsou uzavřeny sjezdy a nájezdy 248 a 253 na dálnici u Litovle, uvedlo Národní dopravní informační centrum ŘSD. Na Litovelsku a Uničovsku bylo v neděli večer evidováno 25 případů koronaviru, v celém Olomouckém kraji jich bylo 32.

„Vzhledem k výraznému rozšíření tohoto onemocnění na výše uvedených katastrálních územích hrozí závažné rozšíření nákazy z ohniska, proto je nezbytné zakázat pohyb fyzických osob v rámci těchto katastrálních území, jakékoliv cestování, přemisťování se z místa na místo a shromažďování se v rámci území těchto postižených obcí,“ stojí v nařízení hygieniků. Platit bude do doby, než krajská hygienická stanice provede epidemiologické šetření a rozhodne o karanténě.

Lidé vracející se z práce mimo Uničov musí do karantény

„Lidé s trvalým pobytem v Uničově nemohou město opustit. Byl rovněž vydán zákaz pohybu po samotném Uničově s výjimkou cest do práce, na nákup základních potřeb, k lékaři či veterináři. Dále lidé smějí své bydliště opustit z důvodu zajištění péče nebo doprovodu pro své příbuzné a blízké, případně k vyřízení úředních záležitostí,“ uvedl na webu Uničova starosta Radek Vincour (ODS).

Zaměstnanci pracující v uničovských podnicích a vracející se do svého bydliště mimo Uničov z nočních směn budou na kontrolních stanovištích zaregistrováni a bude jim nařízena dvoutýdenní karanténa v místě bydliště. „Obchody s potravinami, drogerie, lékárny, prodejny krmiv pro zvířata nebo čerpací stanice zůstávají otevřeny,“ dodal Vincour.

Kolona na hraničním přechodu do Neměcka

Na přechodu v Pomezí nad Ohří se ve směru do Německa tvoří kvůli kontrolám na hranicích dlouhá kolona. Kamiony stojí až před Chebem, několik kilometrů od přechodu. Lidé, kteří jedou do práce do Německa, mohou využít i přechody ve Vojtanově a nově i na Božím Daru.

„Přechod Boží Dar - Oberwiesenthal je určen především pro pendlery a bude otevřen od 5:00 do 23:00,“ informovala v noci na pondělí krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí. Dosud bylo možné hranice překročit jen v Pomezí nad Ohří a Vojtanově.

Přes hraniční přechod v Pomezí nad Ohří je směřována veškerá nákladní doprava z Karlovarského kraje do Německa. Přechod je otevřen 24 hodin denně.

Nouzový stav zastavil i lanovku na Ještěd

Kabinová lanovka na Ještěd v Liberci nejezdí. Oblíbenou turistickou atrakci nezastavil – jako letos už třikrát – silný nárazový vítr, ale nouzový stav. Mimo provoz by lanovka měla zůstat do 13. dubna. Prvních deset dní zůstane jen jeden člověk na dolní stanici a druhý na horní a zajistí nutnou údržbu. Pokud bude výluka delší, využijí ji k pravidelné revizi, která byla původně v plánu po Velikonocích.

Tagy: