reklama

Koruna posiluje vůči euru i dolaru, pohonné hmoty díky tomu zlevňují

Česká koruna vůči oběma hlavním světovým měnám, euru i dolaru, mírně posiluje. Příznivě to ovlivňuje ceny pohonných hmot. Česká ekonomika vlivem koronavirové krize sice poklesla o 11 procent, Spojené státy však zaznamenaly třicetiprocentní propad.

reklama

Podle ekonoma Tomáše Turny posílila koruna vůči dolaru o 7,6 procenta. Zpevňující tendence naší měny si všímají i investoři, kteří se o ni zajímají stejně jako o měny dalších států, například Švýcarska či Dánska, jimiž pandemie tolik neotřásla.

K tématu

Pozitivně se to projevuje na cenách pohonných hmot, které jsou v Česku nyní jedny z nejpříznivějších v Evropě a v posledních týdnech zůstávají prakticky neměnné. Jiná je situace ve Francii či v Itálii, kde za ně zaplatíte vůbec nejvíce v Evropě. „Především v západní Evropě jsou pohonné hmoty dražší, vyplatí se tedy natankovat ještě před hranicemi,“ říká ekonom Boris Tomčiak. Levnější jsou například ve Slovinsku.

Česká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí klesla meziročně o 10,7 procenta a mezičtvrtletně o 8,4 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu Českého statistického úřadu. Hrubý domácí produkt se tak kvůli restriktivním opatřením proti šíření koronaviru propadl nejvíce v historii samostatné České republiky.

Další hlavní zprávy

reklama
D-manóza: účinná péče o močové cesty a prevence infekcí
reklama
reklama
Panelák v Bohumíně byl zřejmě zapálen úmyslně. 11 mrtvých, lidé vyskakovali z oken

Požáry

Domácí zpravodajství

Obrovská tragédie, neuvěřitelné neštěstí. Politici kondolují pozůstalým z Bohumína
Nechtěný dárek z dovolené: Nakažení Češi jsou velkým rizikem, míní Prymula
Hejtman Vondrák: Vše nasvědčuje tomu, že požár v Bohumíně byl žhářský útok
Oheň kompletně zničil byt, tvrdí hasič. Dům v Bohumíně bude během vyšetřování neobyvatelný
Další články
reklama
reklama