reklama

Tyrannosaurus Stan překonal rekord. Kostra se vydražila za téměř tři čtvrtě miliardy

Kostra tyrannosaura rexe Stana je pojmenovaná po jeho nálezci, amatérském paleontologovi Stanu Sacrisonovi.
Zdroj: AP

Jedna z největších a nejúplnějších koster Tyrannosaura rexe na světě se při úterní dražbě prodala v přepočtu za 733 milionů korun. Utržená suma čtyřnásobně překonala dosavadní rekord, pokud jde o vydražení dinosaura. Od prvního nálezu v roce 1902 byla objevena přibližně padesátka těchto dravých ještěrů.

reklama

Obří predátor rychle zatočil s počátečním odhadem aukční síně Christie's v New Yorku, že by se mohl prodat za "pouhých" 135 až 180 milionů korun. Předvedl obří sílu tyrannosauří přitažlivosti když překonal dosavadní světový rekord z října 1997. Tehdy tyrannosaura zvaného Sue vydražila aukční síň Sotheby's v Chicagu za v přepočtu 194 milionů korun.

K tématu

Cena, za kterou byla vydražena kostra Sue, se naplnila už po necelých dvou minutách od začátku akce. Klání mezi třemi sběrateli nakonec trvalo téměř čtvrthodinu, než kladívko nakonec odkleplo konečnou částku 733 milionu korun, k nimž je nutné přičíst poplatky a provize.

Dražba byla sice uspořádána v New Yorku, kde se nacházel dražitel, ale nabídky sběratelů přijímaly i pobočky v Hongkongu a Londýně. Právě dva zájemci, zapojení do dražby z britské metropole, oživili souboj se sběratelem v New Yorku.

Stan měl zřejmě zlomenou páteř

Kostra která se v úterý dražila, nese jméno Stan. Své jméno dostal na počest nálezce, amaterského paleontologa Stana Sacrisona, který ho v roce 1987 objevil v americkém státě Jižní Dakota. Tehdy Sacrison o nálezu informoval odborníky, ale ti Stana nesprávně považovali za býložravého triceratopse.

Stan byl vysoký čtyři metry a dlouhý dvanáct metrů.
Stan byl vysoký čtyři metry a dlouhý dvanáct metrů.
Zdroj: AP

Právě jejich pozůstatky jsou relativně častým objevem, a tak Sacrisonem nalezené kosti nevzbudily mnoho zájmu. Až v roce 1992, kdy Sacrison přinesl kosti ukázat do institutu Black Hills v Jižní Dakotě tamní výzkumníci rychle pochopili, že mají v rukou unikát. Objevováním 188 kostí z odhadovaného celkového počtu tři sta a sestavováním kostry strávili celkem třicet tisíc hodin.

Stan podle vědců býval vysoký čtyři metry a dlouhý dvanáct metrů. Zaživa vážil sedm až osm tun, dožil se dvaceti let, než před přibližně 67 miliony lety zemřel. Od ostatních fosílií tohoto druhu jej odlišují dva srostlé krční obratle, které naznačují, že ohromný ještěr přestál zlomeninu páteře.

Stanův nejdelší zub je dlouhý bezmála 30 centimetrů.
Stanův nejdelší zub je dlouhý bezmála 30 centimetrů.
Zdroj: AP

„Jeho nejdelší zub je dlouhý bezmála 30 centimetrů. Je to děsivá podívaná,“ uvedl přírodovědecký expert Christie's James Hyslop. Zákon povoluje prodej, pokud se exemplář našel na soukromém pozemku, což je Stanův případ. Ale podle podmínek prodeje nebude mít kupující právo pořizovat trojrozměrné reprodukce Stana, uvedla agentura AFP.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Lidé

Kdo převezme PPF? Těžko říct, Kellner asi závěť neměl, myslí si jeho spolupracovník

Kdo převezme PPF? Těžko říct, Kellner asi závěť neměl, myslí si jeho spolupracovník

Petr Kellner nade vše miloval svou rodinu i Česko. Nechtěl být nejbohatší a byl by raději, kdyby jeho byznys v Číně podpořili politici typu Angely Merkelové. Letadlo, kterým PPF před lety dopravila prezidenta Zemana z Číny, poškodilo reputaci celé skupiny. Myslí si to dlouhodobý Kellnerův spolupracovník František Dostálek, spoluzakladatel české pobočky poradenské společnosti KPMG a nynější předseda dozorčí rady PPF Group. Promluvil rovněž o lidech, kteří by mohli Kellnera v čele PPF nahradit. A také řekl, jaký vztah k byznysu má Kellnerův syn z prvního manželství.

Vozový park bijce Vémoly: Vytuněný Hummer H2, Bentley i nové SUV od Mercedesu
reklama
reklama
Ukrajina hrozí útokem na „provokující“ lodě ruské rozvědky. V Donbasu se střílí

Rusko

Domácí zpravodajství

Smejkal: Středoškoláci se vrátí v květnu. V červnu povolíme zahrádky a venkovní koncerty
Kultura se řítí do propasti. Zaorálek svými výroky připomíná Jakeše, říká houslista Šporcl
Český úspěch: Vědci z Liberce odhalili nový lék na covid. Jde o tenký papírek
Další články
reklama
reklama