reklama

Tyrannosaurus Stan překonal rekord. Kostra se vydražila za téměř tři čtvrtě miliardy

Kostra tyrannosaura rexe Stana je pojmenovaná po jeho nálezci, amatérském paleontologovi Stanu Sacrisonovi.
Zdroj: AP

Jedna z největších a nejúplnějších koster Tyrannosaura rexe na světě se při úterní dražbě prodala v přepočtu za 733 milionů korun. Utržená suma čtyřnásobně překonala dosavadní rekord, pokud jde o vydražení dinosaura. Od prvního nálezu v roce 1902 byla objevena přibližně padesátka těchto dravých ještěrů.

reklama

Obří predátor rychle zatočil s počátečním odhadem aukční síně Christie's v New Yorku, že by se mohl prodat za "pouhých" 135 až 180 milionů korun. Předvedl obří sílu tyrannosauří přitažlivosti když překonal dosavadní světový rekord z října 1997. Tehdy tyrannosaura zvaného Sue vydražila aukční síň Sotheby's v Chicagu za v přepočtu 194 milionů korun.

K tématu

Cena, za kterou byla vydražena kostra Sue, se naplnila už po necelých dvou minutách od začátku akce. Klání mezi třemi sběrateli nakonec trvalo téměř čtvrthodinu, než kladívko nakonec odkleplo konečnou částku 733 milionu korun, k nimž je nutné přičíst poplatky a provize.

Dražba byla sice uspořádána v New Yorku, kde se nacházel dražitel, ale nabídky sběratelů přijímaly i pobočky v Hongkongu a Londýně. Právě dva zájemci, zapojení do dražby z britské metropole, oživili souboj se sběratelem v New Yorku.

Stan měl zřejmě zlomenou páteř

Kostra která se v úterý dražila, nese jméno Stan. Své jméno dostal na počest nálezce, amaterského paleontologa Stana Sacrisona, který ho v roce 1987 objevil v americkém státě Jižní Dakota. Tehdy Sacrison o nálezu informoval odborníky, ale ti Stana nesprávně považovali za býložravého triceratopse.

Stan byl vysoký čtyři metry a dlouhý dvanáct metrů.
Stan byl vysoký čtyři metry a dlouhý dvanáct metrů.

Právě jejich pozůstatky jsou relativně častým objevem, a tak Sacrisonem nalezené kosti nevzbudily mnoho zájmu. Až v roce 1992, kdy Sacrison přinesl kosti ukázat do institutu Black Hills v Jižní Dakotě tamní výzkumníci rychle pochopili, že mají v rukou unikát. Objevováním 188 kostí z odhadovaného celkového počtu tři sta a sestavováním kostry strávili celkem třicet tisíc hodin.

Stan podle vědců býval vysoký čtyři metry a dlouhý dvanáct metrů. Zaživa vážil sedm až osm tun, dožil se dvaceti let, než před přibližně 67 miliony lety zemřel. Od ostatních fosílií tohoto druhu jej odlišují dva srostlé krční obratle, které naznačují, že ohromný ještěr přestál zlomeninu páteře.

Stanův nejdelší zub je dlouhý bezmála 30 centimetrů.
Stanův nejdelší zub je dlouhý bezmála 30 centimetrů.

„Jeho nejdelší zub je dlouhý bezmála 30 centimetrů. Je to děsivá podívaná,“ uvedl přírodovědecký expert Christie's James Hyslop. Zákon povoluje prodej, pokud se exemplář našel na soukromém pozemku, což je Stanův případ. Ale podle podmínek prodeje nebude mít kupující právo pořizovat trojrozměrné reprodukce Stana, uvedla agentura AFP.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Domácí

Policejní prezident odvolá krajského šéfa Husáka, má zatím zůstat na řadové pozici

Policejní prezident odvolá krajského šéfa Husáka, má zatím zůstat na řadové pozici

Policejní prezident Jan Švejdar odvolá Vladislava Husáka kvůli jeho účasti na sobotní narozeninové oslavě v teplickém hotelu k 1. únoru z postu libereckého krajského policejního ředitele. Zároveň s ním povede kázeňské řízení, do jehož ukončení bude Husák na řadové pozici. Švejdar to napsal na Twitteru. „Věřím, že celá personální situace bude vyřešena co nejdříve,“ uvedl Husák.

Nehody

V Praze se srazily dva autobusy, sedm zraněných. Na místě zasahuje Atego

V Praze se srazily dva autobusy, sedm zraněných. Na místě zasahuje Atego

  • Aktualizováno

Na pražském Chodově se dnes před polednem srazily dva autobusy, lehce zraněno při tom bylo sedm lidí. Nehoda se stala na zastávce v Hviezdoslavově ulici, kde přijíždějící autobus podle prvotních informací policie zřejmě nedobrzdil a narazil do stojícího autobusu. Uvedli to policejní mluvčí Jan Rybanský a mluvčí záchranné služby Jana Poštová.

Česko pokryl nový sníh a komplikuje dopravu. Místy napadne až 15 centimetrů
KOMENTÁŘ: Jak si s námi jeden policajt vytřel zadek
Hnilička hrubě pochybil a měl by odstoupit i z NSA, říká poslanec Jakub Janda
Britská mutace koronaviru ochromuje slánskou nemocnici. Nakazil se i očkovaný personál
reklama
reklama
Jak nemít zamlžené brýle při nošení roušky? Britka ukázala jednoduchý trik

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Prymulova akce soukromého testování. Donutil ani Bohdalová nevěděli, že se jí účastní
Policejní ředitel Husák: O oslavě jsem nevěděl, v hotelu jsem měl domluvenou schůzku
Další články
reklama
reklama