reklama

Tyrannosaurus Stan překonal rekord. Kostra se vydražila za téměř tři čtvrtě miliardy

Kostra tyrannosaura rexe Stana je pojmenovaná po jeho nálezci, amatérském paleontologovi Stanu Sacrisonovi.
Foto: AP

Jedna z největších a nejúplnějších koster Tyrannosaura rexe na světě se při úterní dražbě prodala v přepočtu za 733 milionů korun. Utržená suma čtyřnásobně překonala dosavadní rekord, pokud jde o vydražení dinosaura. Od prvního nálezu v roce 1902 byla objevena přibližně padesátka těchto dravých ještěrů.

reklama

Obří predátor rychle zatočil s počátečním odhadem aukční síně Christie's v New Yorku, že by se mohl prodat za "pouhých" 135 až 180 milionů korun. Předvedl obří sílu tyrannosauří přitažlivosti když překonal dosavadní světový rekord z října 1997. Tehdy tyrannosaura zvaného Sue vydražila aukční síň Sotheby's v Chicagu za v přepočtu 194 milionů korun.

K tématu

Cena, za kterou byla vydražena kostra Sue, se naplnila už po necelých dvou minutách od začátku akce. Klání mezi třemi sběrateli nakonec trvalo téměř čtvrthodinu, než kladívko nakonec odkleplo konečnou částku 733 milionu korun, k nimž je nutné přičíst poplatky a provize.

Dražba byla sice uspořádána v New Yorku, kde se nacházel dražitel, ale nabídky sběratelů přijímaly i pobočky v Hongkongu a Londýně. Právě dva zájemci, zapojení do dražby z britské metropole, oživili souboj se sběratelem v New Yorku.

Stan měl zřejmě zlomenou páteř

Kostra která se v úterý dražila, nese jméno Stan. Své jméno dostal na počest nálezce, amaterského paleontologa Stana Sacrisona, který ho v roce 1987 objevil v americkém státě Jižní Dakota. Tehdy Sacrison o nálezu informoval odborníky, ale ti Stana nesprávně považovali za býložravého triceratopse.

Právě jejich pozůstatky jsou relativně častým objevem, a tak Sacrisonem nalezené kosti nevzbudily mnoho zájmu. Až v roce 1992, kdy Sacrison přinesl kosti ukázat do institutu Black Hills v Jižní Dakotě tamní výzkumníci rychle pochopili, že mají v rukou unikát. Objevováním 188 kostí z odhadovaného celkového počtu tři sta a sestavováním kostry strávili celkem třicet tisíc hodin.

Stan podle vědců býval vysoký čtyři metry a dlouhý dvanáct metrů. Zaživa vážil sedm až osm tun, dožil se dvaceti let, než před přibližně 67 miliony lety zemřel. Od ostatních fosílií tohoto druhu jej odlišují dva srostlé krční obratle, které naznačují, že ohromný ještěr přestál zlomeninu páteře.

„Jeho nejdelší zub je dlouhý bezmála 30 centimetrů. Je to děsivá podívaná,“ uvedl přírodovědecký expert Christie's James Hyslop. Zákon povoluje prodej, pokud se exemplář našel na soukromém pozemku, což je Stanův případ. Ale podle podmínek prodeje nebude mít kupující právo pořizovat trojrozměrné reprodukce Stana, uvedla agentura AFP.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Domácí

Prahu zřejmě čekají další střety na demonstracích. Připraveny jsou stovky policistů

Prahu zřejmě čekají další střety na demonstracích. Připraveny jsou stovky policistů

Stovky policistů budou dohlížet na demonstrace, které pořadatelé svolali na středu 28. října do centra Prahy. Protesty či recesistické akce by se měly konat na náměstí Republiky, na Staroměstském náměstí a na Klárově. Demonstranti se chtějí především vyslovit proti vládním opatřením zavedeným kvůli koronavirové epidemii. Policie zatím neočekává, že by protesty skončily násilnými střety, jako se to stalo před devíti dny, sdělil mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Od půlnoci z úterka na středu 28. října začala v Česku platit dosud nejpřísnější opatření proti šíření koronaviru. Trvat budou přinejmenším do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Vláda zakázala například volný pohyb po deváté hodině večer, provoz maloobchodů v neděli, omezila farmářské trhy a nařídila homeoffice. Jaké mají tato opatření výjimky?

Koronavirus

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15 000. V úterý potvrzených 15 663 nakažených zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku. Nemocných je nyní více než 170 000 lidí, většinou s mírným průběhem onemocnění COVID-19. Pokračuje ale nárůst počtu hospitalizovaných a také úmrtí, těch už je 2 547. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama
Prymula: Máme signály, že jsme na dobré cestě. Klíčová budou čtvrteční data
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Zákaz vycházení, zavřené obchody, povinný home office. Co vše se mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Každý den distanční výuky škodí všem žákům, upozorňuje neurolog Stránský
Vládní nařízení se dotkla i autoškol. Žákům hrozí opakování a další placení kurzu
Poslední metro v deset večer. Denní provoz pražské MHD se od pondělí zkrátí
Zákaz prodeje alkoholu a lockdown jako v Izraeli. Imunolog Hořejší by opatření přitvrdil
Další články
reklama
reklama