Londýnská aukční síň Christie's nabídne obří kostru Tyrannosaura rexe, jednu z největších, která byla dosud objevena. Fosílie dvanáct metrů dlouhého ještěra, jejíž stáří odborníci odhadují na 67 milionů let, se bude dražit v říjnu. Očekává se, že za ni nový majitel zaplatí šest až osm milionů dolarů (135 až 180 milionů korun).
Vyhynulé zvíře bylo podle Christie's vysoké bezmála čtyři metry a vážilo mezi sedmi až osmi tunami. Od ostatních fosílií tohoto druhu nabízený exemplář odlišují dva srostlé krční obratle, které podle vědců naznačují, že ohromný ještěr přestál zlomeninu páteře.
Pozoruhodné jsou i jiné dochované části prehistorického tvora. „Jeho nejdelší zub je dlouhý 11 palců (bezmála 30 centimetrů). Je to děsivá podívaná,“ uvedl přírodovědecký expert Christie's James Hyslop. Nabízenému exempláři se přezdívá Stan na počest amatérského paleontologa Stana Sacrisona, který ho v roce 1987 objevil v americkém státě Jižní Dakota.
One of the world's most complete T-rex skeletons could sell for as much as $8 million in an upcoming auction from @ChristiesInc pic.twitter.com/w4H7ntshEP
— Bloomberg Originals (@bbgoriginals) September 16, 2020
Ikonický kousek 20. století
Vůbec první rozeznatelné ostatky tvora známého z filmů Jurský park nebo Ztracený svět objevil 12. srpna 1902 v americké Montaně paleontolog Barnum Brown. Není náhodou, že k Brownovým i Sacrisonovým nálezům došlo ve stejné krajině hornokřídových skal.
„Je to ikonický kousek 20. století, a zapadá tak dobře do kontextu, který mu nabízíme. Archetyp, filmová hvězda, popkulturní celebrita. Je vhodné, aby Stan debutoval v aukci vedle mistrovských děl moderního a současného umění,“ uvedl na webových stránkách aukční síně Hyslop.