koza

Výpis příspěvků ke štítku „koza“

Za zapálení vánoční slaměné kozy ve švédském Gävle bude letos hrozit vyšší trest

11. prosince 2022 06:04

Velkou slaměnou kozu, která je tradiční součástí vánoční výzdoby ve východošvédském městě Gävle, se místní úřady rozhodly letos přesunout na menší náměstí. Koza se v minulých letech opakovaně stala obětí žhářů. Pokud ji ale někdo zapálí letos, mohl by čelit podstatně přísnějšímu trestu než v minulosti, uvedla švédská média.

Sezona krmičů začala: Nezabíjejte nám zvířata, nekrmte je, prosí zoufalí majitelé

4. dubna 2021 15:30

Koně, ovce nebo kozy ve výbězích a na pastvinách, ale také volně žijící zvířata – těm všem hrozí nebezpečí ze strany veřejnosti, která se jim snaží „přilepšit“. A to i navzdory cedulím, na kterých majitelé zvířat prosí kolemjdoucí, aby jejich svěřence nekrmili. Lidem totiž mnohdy nedochází, že zvířata mají krmení zajištěné a pečivo, které jim přinesou, může způsobit vážné zdravotní problémy a mnohdy i smrt.

Ostravská zoo nabídla vstup zdarma. Obrovský nápor návštěvníků vůbec nezvládá

23. září 2020 19:51

Moravskoslezský kraj se rozhodl, že návštěvníkům ostravské zoo nabídne vstupné zdarma. Vstupní branou jich tak každý den proudí několik tisíc. Jenže na takový nápor není zoologická zahrada připravená a nedaří se jí uhlídat neukázněné návštěvníky. Ti proti předpisům krmí zvířata, nebo k nim vstupují do ohrad. Někteří se dokonce pokusili ukrást kůzle.

Když rozdíly mizí, 67. díl: Kozy jako suchozemští delfíni

28. srpna 2020 15:20

Na kopytníky obvykle pohlížíme jako na nepříliš inteligentní zvířata, která dokáží jen přežvykovat a utíkat před predátory. Možná vás ale překvapí to, že mezi kopytníky patří i z našeho pohledu tak inteligentní zvířata, jako jsou sloni, delfíni či kosatky – tyto druhy jsou známy svou ostrou pamětí a složitými společenskými vazbami. I u ovcí a krav jsme si tento mýtus již vyvrátili. Jak jsou na tom ale kozy?

Jak bavit a učit děti doma: Co (ne)víte o hospodářských zvířatech?

26. března 2020 06:30

Jména zvířecích druhů, která řadíme mezi hospodářská, jsou mnohdy spojená s nadávkami a negativními vjemy. Jsi jako prase, to je ale slepice a tak bychom mohli pokračovat dál. V Česku snad není člověk, který by tato přirovnání neslyšel a sám někdy nepoužil. Víte ale, že ve skutečnosti nositelům těchto přirovnání lichotíte? Nevěříte? Pak vás náš vědomostní kvíz možná vyvede z omylu…