reklama

Kožešiny vyšly z módy? Většina světových značek přechází na umělé materiály

Milovníci zvířat jásají. Sehnat kožich z norka nebo lišky už není tak jednoduché, jako dřív. Světoví prodejci a luxusní značky pomalu přecházejí na umělé kožešiny. 

reklama

Milovníci zvířat jásají. Sehnat kožich z norka nebo lišky už není tak jednoduché, jako dřív. Světoví prodejci a luxusní značky pomalu přecházejí na umělé kožešiny. 


U veřejnosti se napodobeniny kožešin a kůže těší oblibě. Na internetových vyhledávačích, tak nejčastěji najdete spojení "kožich z umělé kožešiny“, "vesta z umělé kožešiny“. To potvrdil v rozhovoru pro deník iDnes i majitel značky Pietro Filipy, který do své sbírky nedávno přidal i značku Kara. Největšího výrobce kožešin v České republice. „Celých kožichů prodáme jen velmi malé množství,“ uvádí majitel  Michal Mička. 

Od 90. let minulého století kožešiny ve svých kolekcích nepoužívají značky Michael Kors, Donna Karan, Givenchy, Gucci, Versace a naposledy Burberry.

Co si ale budeme povídat, ono ne u každého je to z lásky ke zvířatům, ale spíš z lásky k naší peněžence. Mít takový pravý kožich z lišky se vyrovná ceně ojetého auta a tak je jasné, že kožešiny umělé, jsou populárnější. Především u mladé generace.


Zde bychom mohli použít známé pořekadlo, v opačném znění: „není důležitá cesta, ale cíl." A ten se plní. Většina světových značek, jako Pinko,  Zara, Massimo Duti, Bershka, H&M, Victoria Beckham, Erdem, Stella McCartney, Gucci, Versace nebo Christopher Kane a Burberry se od pravých kožešin distancovala. Kožešinové výrobky nenajdete ani na stránkách prodejců Zoot a Zalando. Ti všichni jsou součástí programu Fur Free Aliance (bez pravých kožichů). 
Taková Stella McCartney (dcera bývalého člena Beatles Paula McCartneyho) u své značky opustila i od kožených věcí a peří.

Navazuje se tak volně na zákaz kožešinových farem, které byly ukončeny k letošnímu lednu. Jen za rok 2017 vyprodukovala Česká republika 20 tisíc kůží z norků. Před rokem 1990 byli oblíbení zase králíci. Na našem území se ročně vyprodukovalo neuvěřitelných 14,5 miliónů králičích kůží. 


Vypadá to ale, že vkus veřejnosti se mění. A myslí se nejen na zvířata, ale i na trvale udržitelný rozvoj. Proto dnes vznikají i takzvané Green Fashion Weeky, které propagují módu šetrnou k životnímu prostředí. Postupně se začínají přidávat i klasické Fashion Weeky. Například ten londýnský zakázal na svách molech letos poprvé předvádění kožešin. 
Od letošního roku přestala pravé kožešiny nosit i Alžběta II. Oznámila to její garderobiérka Angela Kellyová. 
A kdo bude další?

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Fotbal

Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec

Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec

Páteční zadržení místopředsedy FAČR (Fotbalové asociace České republiky) Romana Berbra v souvislosti s údajným fixlováním zápasů způsobilo v českém fotbale velké změny. Předseda svazu Martin Malík přijal Berbrovu rezignaci na všechny jeho funkce, tedy i tu ve výkonném výboru. Rozpuštěna je po korupční kauze také stávající komise rozhodčích, kterou vedl Jozef Chovanec.

Jan Hamáček

Nový zákon chce lidem tajit informace, podle Hamáčka je to v pořádku

Nový zákon chce lidem tajit informace, podle Hamáčka je to v pořádku

Zatímco veřejnost i novináři poslední týdny volají po zveřejnění veškerých informací v souvislosti s koronavirem, na ministerstvu vnitra vznikla novela krizového zákona, která naopak navrhuje informace utajovat. A to ve chvíli, kdy by jejich zveřejněním mohlo dojít k ohrožení přípravy krizové situace nebo účinnosti krizových opatření. Podle šéfa resortu Jana Hamáčka (ČSSD) je i tak návrh odborníků v pořádku a věří mu.

reklama
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
Dva policisty převezli po nedělní demonstraci do nemocnice. Organizátorovi hrozí milionová pokuta
Řeřicha prý nevyroste. První hoax o 5G sítích pochází od dánských studentek
Někdo přišel s tím matematickým modelem. Kdo je tajemný muž, o kterém mluvil Babiš?
reklama
reklama
Nejrizikovější akce. Nakazit se mohla půlka lidí, odsuzuje epidemiolog Smejkal demonstranty

Koronavirus

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Konflikt kvůli špatně nasazené roušce. Vlakvedoucí Českých drah udeřil cestujícího do hlavy
Další články
reklama
reklama