reklama

Kožešiny vyšly z módy? Většina světových značek přechází na umělé materiály

Milovníci zvířat jásají. Sehnat kožich z norka nebo lišky už není tak jednoduché, jako dřív. Světoví prodejci a luxusní značky pomalu přecházejí na umělé kožešiny. 

reklama

Milovníci zvířat jásají. Sehnat kožich z norka nebo lišky už není tak jednoduché, jako dřív. Světoví prodejci a luxusní značky pomalu přecházejí na umělé kožešiny. 


U veřejnosti se napodobeniny kožešin a kůže těší oblibě. Na internetových vyhledávačích, tak nejčastěji najdete spojení "kožich z umělé kožešiny“, "vesta z umělé kožešiny“. To potvrdil v rozhovoru pro deník iDnes i majitel značky Pietro Filipy, který do své sbírky nedávno přidal i značku Kara. Největšího výrobce kožešin v České republice. „Celých kožichů prodáme jen velmi malé množství,“ uvádí majitel  Michal Mička. 

Od 90. let minulého století kožešiny ve svých kolekcích nepoužívají značky Michael Kors, Donna Karan, Givenchy, Gucci, Versace a naposledy Burberry.

Co si ale budeme povídat, ono ne u každého je to z lásky ke zvířatům, ale spíš z lásky k naší peněžence. Mít takový pravý kožich z lišky se vyrovná ceně ojetého auta a tak je jasné, že kožešiny umělé, jsou populárnější. Především u mladé generace.


Zde bychom mohli použít známé pořekadlo, v opačném znění: „není důležitá cesta, ale cíl." A ten se plní. Většina světových značek, jako Pinko,  Zara, Massimo Duti, Bershka, H&M, Victoria Beckham, Erdem, Stella McCartney, Gucci, Versace nebo Christopher Kane a Burberry se od pravých kožešin distancovala. Kožešinové výrobky nenajdete ani na stránkách prodejců Zoot a Zalando. Ti všichni jsou součástí programu Fur Free Aliance (bez pravých kožichů). 
Taková Stella McCartney (dcera bývalého člena Beatles Paula McCartneyho) u své značky opustila i od kožených věcí a peří.

Navazuje se tak volně na zákaz kožešinových farem, které byly ukončeny k letošnímu lednu. Jen za rok 2017 vyprodukovala Česká republika 20 tisíc kůží z norků. Před rokem 1990 byli oblíbení zase králíci. Na našem území se ročně vyprodukovalo neuvěřitelných 14,5 miliónů králičích kůží. 


Vypadá to ale, že vkus veřejnosti se mění. A myslí se nejen na zvířata, ale i na trvale udržitelný rozvoj. Proto dnes vznikají i takzvané Green Fashion Weeky, které propagují módu šetrnou k životnímu prostředí. Postupně se začínají přidávat i klasické Fashion Weeky. Například ten londýnský zakázal na svách molech letos poprvé předvádění kožešin. 
Od letošního roku přestala pravé kožešiny nosit i Alžběta II. Oznámila to její garderobiérka Angela Kellyová. 
A kdo bude další?

Tagy:

Hlavní zprávy

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama