reklama

Kožešiny vyšly z módy? Většina světových značek přechází na umělé materiály

Milovníci zvířat jásají. Sehnat kožich z norka nebo lišky už není tak jednoduché, jako dřív. Světoví prodejci a luxusní značky pomalu přecházejí na umělé kožešiny. 

reklama

Milovníci zvířat jásají. Sehnat kožich z norka nebo lišky už není tak jednoduché, jako dřív. Světoví prodejci a luxusní značky pomalu přecházejí na umělé kožešiny. 


U veřejnosti se napodobeniny kožešin a kůže těší oblibě. Na internetových vyhledávačích, tak nejčastěji najdete spojení "kožich z umělé kožešiny“, "vesta z umělé kožešiny“. To potvrdil v rozhovoru pro deník iDnes i majitel značky Pietro Filipy, který do své sbírky nedávno přidal i značku Kara. Největšího výrobce kožešin v České republice. „Celých kožichů prodáme jen velmi malé množství,“ uvádí majitel  Michal Mička. 

Od 90. let minulého století kožešiny ve svých kolekcích nepoužívají značky Michael Kors, Donna Karan, Givenchy, Gucci, Versace a naposledy Burberry.

Co si ale budeme povídat, ono ne u každého je to z lásky ke zvířatům, ale spíš z lásky k naší peněžence. Mít takový pravý kožich z lišky se vyrovná ceně ojetého auta a tak je jasné, že kožešiny umělé, jsou populárnější. Především u mladé generace.


Zde bychom mohli použít známé pořekadlo, v opačném znění: „není důležitá cesta, ale cíl." A ten se plní. Většina světových značek, jako Pinko,  Zara, Massimo Duti, Bershka, H&M, Victoria Beckham, Erdem, Stella McCartney, Gucci, Versace nebo Christopher Kane a Burberry se od pravých kožešin distancovala. Kožešinové výrobky nenajdete ani na stránkách prodejců Zoot a Zalando. Ti všichni jsou součástí programu Fur Free Aliance (bez pravých kožichů). 
Taková Stella McCartney (dcera bývalého člena Beatles Paula McCartneyho) u své značky opustila i od kožených věcí a peří.

Navazuje se tak volně na zákaz kožešinových farem, které byly ukončeny k letošnímu lednu. Jen za rok 2017 vyprodukovala Česká republika 20 tisíc kůží z norků. Před rokem 1990 byli oblíbení zase králíci. Na našem území se ročně vyprodukovalo neuvěřitelných 14,5 miliónů králičích kůží. 


Vypadá to ale, že vkus veřejnosti se mění. A myslí se nejen na zvířata, ale i na trvale udržitelný rozvoj. Proto dnes vznikají i takzvané Green Fashion Weeky, které propagují módu šetrnou k životnímu prostředí. Postupně se začínají přidávat i klasické Fashion Weeky. Například ten londýnský zakázal na svách molech letos poprvé předvádění kožešin. 
Od letošního roku přestala pravé kožešiny nosit i Alžběta II. Oznámila to její garderobiérka Angela Kellyová. 
A kdo bude další?

Tagy:
Sparta dál nahání zakletou Ligu mistrů. Kudy podle klubové ikony vede cesta přes Monako?
Fotbal

Sparta dál nahání zakletou Ligu mistrů. Kudy podle klubové ikony vede cesta přes Monako?

Marné snažení Sparty Praha o dobytí slavné Ligy mistrů by už vydalo na několikasetstránkový román. Fotbalový klub z Letné si klubovou soutěž, která znamená obří prestiž i zisk pro kasu, zahrál naposledy v sezoně 2005–⁠2006. V tomto ročníku už zvládl v předkole první krok, když vyřadil Rapid Vídeň. Teď – napřed doma – zkusí zaskočit Monako. „Opravdu těžký los,“ říká sparťanská ikona Václav Němeček.

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

Zmizel šéf organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům. Šel si zaběhat a už se nevrátil

V Kyjevě v pondělí zmizel šéf nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá Bělorusům prchajícím před represemi ze své vlasti. S odvoláním na samotnou organizaci o tom informují ukrajinská, ruská i běloruská média. Ukrajinská policie podle agentury Reuters potvrdila nahlášené zmizení. Podle Běloruského domu na Ukrajině si šel Vital Šišov ráno pravděpodobně zaběhat a už se nevrátil. Na telefonu je nedostupný.

Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni

Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.

reklama

Domácí zpravodajství

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

reklama