reklama

Kožešiny vyšly z módy? Většina světových značek přechází na umělé materiály

Milovníci zvířat jásají. Sehnat kožich z norka nebo lišky už není tak jednoduché, jako dřív. Světoví prodejci a luxusní značky pomalu přecházejí na umělé kožešiny. 

reklama

Milovníci zvířat jásají. Sehnat kožich z norka nebo lišky už není tak jednoduché, jako dřív. Světoví prodejci a luxusní značky pomalu přecházejí na umělé kožešiny. 


U veřejnosti se napodobeniny kožešin a kůže těší oblibě. Na internetových vyhledávačích, tak nejčastěji najdete spojení "kožich z umělé kožešiny“, "vesta z umělé kožešiny“. To potvrdil v rozhovoru pro deník iDnes i majitel značky Pietro Filipy, který do své sbírky nedávno přidal i značku Kara. Největšího výrobce kožešin v České republice. „Celých kožichů prodáme jen velmi malé množství,“ uvádí majitel  Michal Mička. 

Od 90. let minulého století kožešiny ve svých kolekcích nepoužívají značky Michael Kors, Donna Karan, Givenchy, Gucci, Versace a naposledy Burberry.

Co si ale budeme povídat, ono ne u každého je to z lásky ke zvířatům, ale spíš z lásky k naší peněžence. Mít takový pravý kožich z lišky se vyrovná ceně ojetého auta a tak je jasné, že kožešiny umělé, jsou populárnější. Především u mladé generace.


Zde bychom mohli použít známé pořekadlo, v opačném znění: „není důležitá cesta, ale cíl." A ten se plní. Většina světových značek, jako Pinko,  Zara, Massimo Duti, Bershka, H&M, Victoria Beckham, Erdem, Stella McCartney, Gucci, Versace nebo Christopher Kane a Burberry se od pravých kožešin distancovala. Kožešinové výrobky nenajdete ani na stránkách prodejců Zoot a Zalando. Ti všichni jsou součástí programu Fur Free Aliance (bez pravých kožichů). 
Taková Stella McCartney (dcera bývalého člena Beatles Paula McCartneyho) u své značky opustila i od kožených věcí a peří.

Navazuje se tak volně na zákaz kožešinových farem, které byly ukončeny k letošnímu lednu. Jen za rok 2017 vyprodukovala Česká republika 20 tisíc kůží z norků. Před rokem 1990 byli oblíbení zase králíci. Na našem území se ročně vyprodukovalo neuvěřitelných 14,5 miliónů králičích kůží. 


Vypadá to ale, že vkus veřejnosti se mění. A myslí se nejen na zvířata, ale i na trvale udržitelný rozvoj. Proto dnes vznikají i takzvané Green Fashion Weeky, které propagují módu šetrnou k životnímu prostředí. Postupně se začínají přidávat i klasické Fashion Weeky. Například ten londýnský zakázal na svách molech letos poprvé předvádění kožešin. 
Od letošního roku přestala pravé kožešiny nosit i Alžběta II. Oznámila to její garderobiérka Angela Kellyová. 
A kdo bude další?

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Ústecký kraj

Čapí hnízdo: Náhodná kontrola odhalila zcizené spodní prádlo

Čapí hnízdo: Náhodná kontrola odhalila zcizené spodní prádlo

Zloděj dámského prádla odhalen. Několik let starou záhadu se podařilo vyřešit zaměstnancům chomutovského zooparku. V okolí lidem mizelo čas od času oblečení. Na svědomí ho měl jeden z tamních čápů, který oblečení v Chomutově kradl a nosil si ho k sobě do hnízda. Sbírku měl opravdu rozsáhlou – čítala téměř šedesát kusů.

Hospodští plánují velkou rebelii. Kde všude bude v sobotu otevřeno?
Praha má problém: Soud zrušil kolaudaci velké části tunelu Blanka
reklama
reklama
Bitka a pěsti ve Sněmovně. Poslanci se porvali kvůli rouškám

Sněmovna

Domácí zpravodajství

Cheb volá o pomoc. Nemocnici došli lidé, covid pacienty přepravují vrtulníky až na Vysočinu
Hořejší: Nevěřím, že se děti vrátí v únoru do škol. Situaci komplikuje britská mutace
Další články
reklama
reklama