reklama

Kožešiny vyšly z módy? Většina světových značek přechází na umělé materiály

Milovníci zvířat jásají. Sehnat kožich z norka nebo lišky už není tak jednoduché, jako dřív. Světoví prodejci a luxusní značky pomalu přecházejí na umělé kožešiny. 

reklama

Milovníci zvířat jásají. Sehnat kožich z norka nebo lišky už není tak jednoduché, jako dřív. Světoví prodejci a luxusní značky pomalu přecházejí na umělé kožešiny. 


U veřejnosti se napodobeniny kožešin a kůže těší oblibě. Na internetových vyhledávačích, tak nejčastěji najdete spojení "kožich z umělé kožešiny“, "vesta z umělé kožešiny“. To potvrdil v rozhovoru pro deník iDnes i majitel značky Pietro Filipy, který do své sbírky nedávno přidal i značku Kara. Největšího výrobce kožešin v České republice. „Celých kožichů prodáme jen velmi malé množství,“ uvádí majitel  Michal Mička. 

Od 90. let minulého století kožešiny ve svých kolekcích nepoužívají značky Michael Kors, Donna Karan, Givenchy, Gucci, Versace a naposledy Burberry.

Co si ale budeme povídat, ono ne u každého je to z lásky ke zvířatům, ale spíš z lásky k naší peněžence. Mít takový pravý kožich z lišky se vyrovná ceně ojetého auta a tak je jasné, že kožešiny umělé, jsou populárnější. Především u mladé generace.


Zde bychom mohli použít známé pořekadlo, v opačném znění: „není důležitá cesta, ale cíl." A ten se plní. Většina světových značek, jako Pinko,  Zara, Massimo Duti, Bershka, H&M, Victoria Beckham, Erdem, Stella McCartney, Gucci, Versace nebo Christopher Kane a Burberry se od pravých kožešin distancovala. Kožešinové výrobky nenajdete ani na stránkách prodejců Zoot a Zalando. Ti všichni jsou součástí programu Fur Free Aliance (bez pravých kožichů). 
Taková Stella McCartney (dcera bývalého člena Beatles Paula McCartneyho) u své značky opustila i od kožených věcí a peří.

Navazuje se tak volně na zákaz kožešinových farem, které byly ukončeny k letošnímu lednu. Jen za rok 2017 vyprodukovala Česká republika 20 tisíc kůží z norků. Před rokem 1990 byli oblíbení zase králíci. Na našem území se ročně vyprodukovalo neuvěřitelných 14,5 miliónů králičích kůží. 


Vypadá to ale, že vkus veřejnosti se mění. A myslí se nejen na zvířata, ale i na trvale udržitelný rozvoj. Proto dnes vznikají i takzvané Green Fashion Weeky, které propagují módu šetrnou k životnímu prostředí. Postupně se začínají přidávat i klasické Fashion Weeky. Například ten londýnský zakázal na svách molech letos poprvé předvádění kožešin. 
Od letošního roku přestala pravé kožešiny nosit i Alžběta II. Oznámila to její garderobiérka Angela Kellyová. 
A kdo bude další?

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Vláda

Sport venku ve skupinách je stále ve hře, tvrdí Hnilička. Přesvědčuje Babiše i Arenbergera

Sport venku ve skupinách je stále ve hře, tvrdí Hnilička. Přesvědčuje Babiše i Arenbergera

  • Aktualizováno

Dohady kolem setkávání lidí neutichají. Vláda schválila deset osob vevnitř a dvacet venku. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO), ale v sobotu řekl, že navrhne, aby platilo dosavadní omezení –⁠ setkávání jen ve dvou. Jasno bude po pondělním jednání vlády. Premiér Andrej Babiš (ANO) se už ale se sportovci sešel v neděli odpoledne a podle šéfa Národní sportovní agentury Milana Hniličky (ANO) je stále ve hře návrat dětí na venkovní sportoviště

Liberecký kraj

Děti bez testů a roušky jen na chodbách. Základní škola v Semilech chce jít proti nařízení

Děti bez testů a roušky jen na chodbách. Základní škola v Semilech chce jít proti nařízení

Od pondělí bez testu a roušky jen ve společných prostorách. Ředitel semilské základní a střední waldorfské školy Ivan Semecký se rozhodl nerespektovat vládní nařízení. Rodičům žáků zaslal dopis, ve kterém je s vlastními pravidly seznámil. Postačí, když předají učitelům prohlášení, že s testováním svých dětí nesouhlasí. Postoj školy nyní řeší hygienická stanice, informoval web Hospodářských novin.

Politika

Petříček ve vládě definitivně končí. Potvrdil mi to Hamáček, uvedl ministr zahraničí

Petříček ve vládě definitivně končí. Potvrdil mi to Hamáček, uvedl ministr zahraničí

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) se na nedělní večerní schůzce s předsedou strany a vicepremiérem Janem Hamáčkem dozvěděl o svém odvolání z vlády. Petříček to bez bližších informací sdělil na dotaz ČTK. Hamáček na dotaz nereagoval. Podle spekulací médií má Petříčka ve funkci nahradit současný ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) a na jeho místo má přijít poslanec ČSSD Jan Birke.

Slavia porazila v derby Spartu a výrazně se přiblížila obhajobě titulu
Czernin: Rusko používá Sputnik ke kolonizaci. Zemanova úřednická vláda by jej zavedla
Skupina pana Smejkala dává doporučení pozdě, stěžuje si Babiš. Opět upravil maturity
reklama
reklama
Potřebujete vyprázdnit sklady nekvalitních testů, vmetl Stanjura Havlíčkovi kvůli dětem

Partie

Domácí zpravodajství

Rychetský postupoval protiprávně, zdůrazňuje Zeman. Volební zákon ale vetovat nebude
Dáme Česko dohromady, vzkazuje koalice Spolu. Podepsala dohodu pro sněmovní volby
Další články
reklama
reklama