reklama

Království fuchsií na Liberecku končí. Sběratelé otevřeli zahradu lidem naposledy

Už tři desítky let se lidem chlubí s tisícovkami nádherných exotických rostlin, letos ale s výstavami končí. Největší sběratelé fuchsií v Česku – Ivana a Jiří Pevní z Liberce – už si chtějí od náročné dřiny odpočinout. Každý rok skoro na celé prázdniny otevírají svou zahradu lidem, letos je to ale naposledy.

reklama

„Už potřebujeme trochu soukromí, rodina se nám rozrůstá, chceme se věnovat vnoučatům a já bych si chtěla pořídit slepičky,“ vysvětluje Ivana Pevná pod pergolou obklopená barvenou záplavou květů nejrůznějších barev.

K tématu

Za každou kytkou, kterou tu lidé obdivují, se skrývá obrovské množství dřiny a starostí. Jen přesadit všechny fuchsie znamenalo namíchat 140 zahradních koleček substrátu. „Je to půl roku práce od rána do večera. Někdy ani nespíte, když je bouřka, máte strach, že přijdou kroupy. Nikdy nevíte, kdy vám to pomrzne,“ vysvětluje pěstitelka.

Část své sbírky si nechají

Ivana a Jiří jsou profesionální zahradníci, vytvářejí zahrady na zakázku, péče o fuchsie jim ale hlavní náplň práce komplikovala. „Když jste mladí, zvládáte všechno, ale teď už je každý rok znát. Chceme si odpočinout,“ říká Jiří Pevný.

I když na letošní poslední výstavě už lidem nabízejí i mateční rostliny, leckdy třeba třicet let staré, část své sbírky si nechají – jen tak pro radost. „Už jsem si udělala takový seznam, nejdřív jsem tam měla dvě stovky kytek, ale ono to nejde, jednoduše se s tou rodinou fuchsií rozloučit, tak aktuálně jich tam mám už 280,“ usmívá se Ivana Pevná.

Šanci vypravit se do jejich květinového království máte až do 16. srpna. Vstupné se nevybírá.

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama