Liberecké zoo se podařilo unikátní metodou odchovat mládě orla křiklavého, který byl v Česku téměř vyhuben. Mládě přišlo na svět s pomocí zmraženého spermatu. Tenhle postup obvyklý třeba u hospodářských zvířat použili v Liberci u dravých ptáků úspěšně jako první na světě.
Malý orel přišel na svět 8. června. Zatím ho návštěvníci neuvidí, nepřibližují se k němu ani pracovníci zoo, je na hnízdě v zázemí zoo se svou matkou.
Odchovat mládě orla křiklavého se v zajetí do této doby podařilo na celém světě pouze třikrát, z toho dvakrát právě v Liberci. Čtvrté mládě je současně první narozené s pomocí inseminace zmraženým spermatem. „Pro záchranu celého druhu je to opravdu mimořádná událost. Orel křiklavý sice není celosvětově klasifikován jako ohrožený druh, ale v České republice byl téměř vyhubený, několik desítek let tady nebyl zaznamenán ani žádný případ hnízdění. V posledních letech se u nás objevuje, ale jen velmi vzácně,“ říká Barbara Tesařová, mluvčí liberecké zoologické zahrady.
Slavíme 🥳🥳🤩Jako prvním na světě se na úseku dravých ptáků podařilo rozmnožit orla křiklavého pomocí inseminace mraženým...
Posted by Zoo Liberec, příspěvková organizace on Wednesday, June 24, 2020
„Ptačí sperma je odlišné od savčího, a proto se musí používat jiné postupy. Dosud to není obecně používaná metoda. My techniku mražení spermatu ladíme už pátým rokem,“ vysvětluje zoolog Jan Hanel. Na výzkumu liberecká zoo spolupracuje s chemikem Jiřím Mišíkem z Přírodovědné fakulty UK a se zkušeným inseminátorem hospodářských zvířat Miroslavem Šlechtou.
Všechna tři odchovaná ptáčata jsou potomci samce z volné přírody, který byl kvůli svému trvalému hendikepu (během růstu prodělal křivici a není schopen létat) přijat do záchranné stanice a od roku 2005 je chován v zoo v Liberci. Chovatelé se samcem dlouhodobě pracují a díky jejich trpělivé péči se jim podařilo naučit dravce dobrovolně dávat sperma. Sperma je následně využíváno k inseminaci orlích samic. „Oplodnit samice se nám ale dlouhodobě příliš nedaří. Samec zpravidla dává sperma o měsíc dříve, než samice snáší vejce, časově se tak v reprodukční aktivitě míjejí,“ říká Hanel.
I to byl jeden z důvodů tohoto dlouholetého výzkumu. „Jsem velice rád, že se nám úspěšná inseminace po našem mnohaletém úsilí vydařila. Sperma mražené v tekutém dusíku při teplotě přibližně -200 °C je použitelné i mnoho desítek let, a tak můžeme uchovat určitou genetickou linii pro budoucí inseminace pro případ, kdy by se populace orlů křiklavých ocitla na hraně vyhubení. Pro záchranu druhu se tak jedná o přelomový okamžik,“ dodává Hanel.