
Překvapivá soukromá cesta prezidenta Pavla. Dorazil do Tibetu, popřál Dalajlámovi k jubileu
Jeden nešťastný pád obrátil sedmapadesátiletému Petrovi Hálovi, bývalému účastníkovi kuchařského pořadu Prostřeno!, život vzhůru nohama. Během oslavy svých narozenin zakopl o poleno, spadl do ohniště a jednu z vidliček, na kterých byl položen grilovací rožeň, si vrazil do oka. Zrak se mu poškodil celkově a zůstal takřka nevidomý. A jelikož proto nemůže nadále vykonávat svou práci grafika a výtvarníka, vznikla na Doniu sbírka, která by mu měla pomoci v této složité životní situaci.
Co bývalo snem, se pomalu stává realitou. Tříletý Kubík, který jako jediné dítě v Česku trpí vzácným a závažným syndromem střední aorty (mid-aortic syndrome, MAS), se dočká léčby v USA, která je jedinou šancí na záchranu. Zákrok v dětské nemocnici v Bostonu a další léčbu uhradí pojišťovna. Pomoc pro rodinu, která s cílem vybrat miliony pro záchranu chlapce založila sbírku na platformě Znesnáze, však nadále pokračuje. Blízcí díky dárcům, kterým poslali vzkaz, uhradí další nemalé náklady – a peníze „navíc“ věnují potřebným.
Na vlastní pěst se pod názvem „Pomocná packa pro toulavé kočky“ rozhodly dvě ženy – 27letá trojnásobná maminka Sára a její tchyně Iveta – pomáhat opuštěným kočkám. Ať už jsou zvířata nemocná, zraněná, stará, březí nebo jen zanedbaná, u žen naleznou bezpečí. Prostor pro kočky se však rapidně zmenšuje, ačkoliv počet těch, kterým je třeba pomoci, roste. S žádostí o pomoc se proto nyní ženy obracejí na veřejnost. Na platformě Znesnáze vznikla sbírka s cílem zajistit větší a bezpečné útočiště.
Marika Kučová, autorka úspěšného blogu Kitchen Story, prohrála svůj boj s rakovinou. Zemřela v sobotu ve věku 37 let. Smutnou zprávu společně s dojemným dopisem na rozloučenou zveřejnil její manžel. Kučová bojovala s agresivní formou rakoviny až do samotného konce, na její typ onemocnění ovšem neexistuje v Česku žádná účinná léčba. Naději hledala v zahraničí, díky veřejné sbírce podstoupila speciální proceduru v Mexiku. Nakonec ani to nestačilo. „Děkuji ti za naše dva nádherné kluky, za život plný inspirace a štěstí, které jsi kolem nás rozdávala. Vůbec si nedokážu představit svět bez tebe, ale s kluky to zvládneme. Musíme,“ napsal její manžel na Facebooku.
Kubík je teprve tříletý chlapeček, který bojuje o život. Při běžné preventivní prohlídce lékař odhalil, že má extrémně vysoký krevní tlak. Následná vyšetření přinesla nečekanou diagnózu: syndrom střední aorty (mid-aortic syndrome, MAS). Jedná se o vzácné a závažné cévní onemocnění, s nímž se v Česku jiné dítě neléčí. Všechny dosavadní snahy o pomoc Kubíkovi selhaly a čas hraje neúprosně proti němu. Existuje však „desetimilionová naděje“ v USA. Rodina proto založila sbírku a prosí druhé o pomoc.
Amálka je nejmladším členem pětičlenné rodiny, už od narození však bojuje o život. Jak se po jejím příchodu na svět ukázalo, trpí Crouzonovým syndromem v nejtěžší formě. Dosud podstoupila několik náročných operací a narkóz, navíc má tracheostomii a vývojové zpoždění. Rodina o ni pečuje, aby její dětství bylo co nejvíce radostné, jedná se však o náročný úkol. Nyní ve sbírce na platformě Znesnáze prosí druhé o pomoc.
Únava z táhnoucí se války na Ukrajině je na všech znát, ale ne na Rusech. Jsou jednorázoví, jdou a umřou, ukrajinské ztráty jsou ale větší, než by si Kyjev mohl dovolit, přiznává humanitární dobrovolník Vasyl Kapustej. Ten prakticky od začátku války vozí zásoby nejen civilistům, ale také ukrajinským vojákům – úzce spolupracuje i se 128. zakarpatskou brigádou lvovskou 24. mechanizovanou brigádou. „Vozíme vojákům vše potřebné, o co nás aktuálně žádají. V poslední době jsou to primárně terénní vozidla,“ uvedl Kapustej příklad potřeb obránců. Redakci CNN Prima NEWS též naznačil velký plán sítě rehabilitačních center pro ukrajinskou armádu.
Příběh malého Dominika není čtenářům CNN Prima NEWS cizí. Rodině chlapečka, kterému byla ve čtyřech měsících diagnostikována leukémie, mnozí v létě minulého roku pomohli. Tehdy Dominika čekala důležitá transplantace kostní dřeně. Po měsících slibných vyhlídek se však nemoc vrátila, tentokrát ve větší síle. Sedmičlenná rodina si navíc musí zajistit nové bydlení. Druhé tak ve sbírce na platformě Donio prosí o pomoc.
Kristiánek je nejmladší ze tří dětí maminky Lucie a tatínka Davida. Teprve dvouletý chlapeček sám nechodí, nejí, nepije a rodiče se o něj musí nepřetržitě starat. Na vině je autismus, těžká retardace a dětská mozková obrna. Malému bojovníkovi nyní začíná dlouhá cesta plná rehabilitací, návštěv lékařů, lázní a dalších procedur. Péče o Kristiánka je psychicky, ale zejména fyzicky náročná, proto rodina založila sbírku na platformě Donio s cílem vybrat dostatek financí na auto pro pětičlennou rodinu, nový kočárek a další potřeby.
Neznámý zloděj ukradl výtěžek sbírky pro vážně nemocného chlapce. Obsah dvou zapečetěných kasiček zmizel z restaurace na fotbalovém hřišti v Mimoni. Sbírku uspořádaly místní kluby v rámci turnaje o uplynulém víkendu. „Nedokážu pochopit, jak někdo něco takového může udělat,“ prohlásil šokovaný Jan Sutr, předseda fotbalového klubu TJ Jiskra Mimoň. Po zloději pátrá policie.
Dvojnásobný otec a milovník hor Vašek si až do loňského července užíval života plnými doušky. Vše ale změnila drastická diagnóza: nádor na mozku, konkrétně glioblastom IV. stupně. Za necelý rok Vašek podstoupil radioterapie, chemoterapie a čtyři operace. Právě v době, kdy se v nemocnici zotavoval ze druhého zákroku, mu po těžké mozkové příhodě zemřel otec. Navzdory veškerým ranám se Vašek ani jeho rodina nevzdávají. Existuje totiž terapie, díky níž by se šance na přežití zvýšila i o několik let – je však nesmírně nákladná. Z toho důvodu vznikla na platformě Donio sbírka.
Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje vyhlásila v pondělí sbírku pro dva kolegy, kteří se zranili 1. května v Kladně během nehody sanitky s osobním autem a autobusem. Řidič Jarda a záchranářka Míša skončili s vážnými poraněními v nemocnici a čeká je dlouhá cesta k zotavení, prosí o finanční pomoc ZZS na svém Facebooku.