Kreml

Výpis příspěvků ke štítku „Kreml“

„Kuchař“, který si znepřátelil Putina. Kdo byl Jevgenij Prigožin a co mělo vést k jeho smrti?

Podnikavý „kuchař“, který si znepřátelil ruského prezidenta Vladimira Putina. A to ho možná stálo život. Jevgenij Prigožin byl podle Ruské federální agentury pro leteckou dopravu Rosaviacija mezi deseti oběťmi pádu letadla v ruské Tverské oblasti. Přitom ještě pár měsíců nazpět velel vagnerovcům táhnoucím na Moskvu. Dříve než spoluzaložil obávanou žoldnéřskou skupinu, se živil podnikáním v gastronomii – to mu vytvořilo cestu právě k vládci Kremlu.

ANALÝZA: Co když Rusko zavraždí Zelenského? Kyjev má záložní plán, Ukrajinci jsou jednotní

Pro Kreml jsem cílem číslo jedna, možná je to naposledy, kdy mě vidíte živého. Takto mluvil Volodymyr Zelenskyj krátce po vypuknutí ruské invaze v únoru 2022. I když od té doby iniciativu na bojišti převzali Ukrajinci, kyjevské vedení si je nadále vědomo vysokého rizika, pokud jde o ruské snahy Zelenského fyzicky zlikvidovat. Jaké dopady by smrt ukrajinského prezidenta měla? A je Kyjev na takový scénář vůbec připraven?

A co když přijde po Putinovi car? Na ruský trůn si myslí rozhádaní potomci Romanovců

Před 105 lety byla bolševickou sebrankou brutálně vyvražděna ruská carská rodina. Třebaže z dětí Mikuláše II. nepřežil nikdo, jiní potomci Romanovců stále žijí. A podle svých slov mají z hlediska následnictví nárok na ruský trůn. Je v případě Putinovy válečné prohry možný jejich návrat k moci? Kdo přesně by pak mohl být novodobým ruským carem?

Prigožin se vymkl kontrole. Podpořte ďábla v boji s Putinem, vyzývá bývalý ruský oligarcha

Pomozte ďáblovi, který se chce postavit ruskému režimu. Pokud je zločinec připraven se bránit druhému, není čas zavírat oči, vyzval někdejší oligarcha a později politický vězeň Michail Chodorkovskij ruskou veřejnost, aby podpořila vzpouru Jevgenije Prigožina. Ruský prezident Vladimir Putin je podle jeho slov jejich společným nepřítelem. „A to je teprve začátek,“ podotkl Chodorkovskij podle ukrajinské agentury Unian.

Rusové útočí na mé muže, zuří Prigožin. Vzpoura, tvrdí Kreml a poslal na něj tajnou službu

Šéf Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin obvinil ruskou armádu ze lží a útoku na „své“ žoldnéře. Ukrajinci podle něj dobyli „značná území“ a mohou zvrátit dosavadní úspěchy Rusů. Zároveň prohlásil, že údajná genocida ruských obyvatel v Donbasu a Luhansku je mýtem. Ruská tajná služba FSB začala šéfa Vagnerovců vyšetřovat kvůli podněcování k ozbrojené vzpouře, uvedly světové agentury s odvoláním na ruská média.Web BBC uvedl, že moskevské ředitelství FSB je v pohotovosti a na silnici z Voroněže a Rostova na Donu do Moskvy vznikají kontrolní stanoviště.

Pavel musí vážit každé slovo a nevystupovat jako voják. Propaganda nikdy nespí, říká expert

Prezident Petr Pavel by měl vážit každé slovo. I pro něj platí pravidlo, že co řeknete, může být použito proti vám. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to uvedl politolog Lukáš Jelínek. Reagoval tak na slova hlavy státu, že by měli být Rusové žijící na Západě monitorováni. Varoval, že kremelská propaganda ani dezinformační weby nikdy nespí a pracují „o sto šest“. Vedle toho politolog Lukáš Valeš ve vysílání podotkl, že nelze obviňovat celou ruskou komunitu v Evropě z toho, že je pátou kolonou Moskvy.

Just: Rusko se mění v Sovětský svaz 2.0. Smyčka kolem ekonomiky se utahuje, oni staví hřiště

Díky sankcím Západu se sice smyčka kolem ekonomiky utahuje, Rusko se ale nezhroutí, nastínil v pořadu 360° spolupracovník CNN Prima NEWS žijící v Moskvě novinář Jiří Just. Připustil však, že země, která rozpoutala válku na Ukrajině, se mění ve „skanzen a Sovětský svaz verze 2.0“. Rusové se to prý snaží krýt například tím, že v hlavním městě staví nová dětská hřiště.

Kdo stojí za výbuchem v Kremlu? Nevím, proč by se Putin nechal ponižovat, říká expert

Byl nálet dvou dronů na Putinovu rezidenci v Kremlu akcí ukrajinských tajných služeb, nebo šlo o moskevskou provokaci, která má legitimizovat zvěrstva páchaná ruskou armádou na Ukrajině? Touto otázkou se ve vysílání CNN Prima NEWS zabýval politolog a expert na Rusko Jiří Just. Podle něj není pravděpodobné, že by celou akci zinscenovalo ruské velení, jelikož by šlo o další ponížení Vladimira Putina.

Ukrajinci se pokusili zaútočit dronem na Putina v Kremlu, tvrdí Rusové. Zelenskyj to odmítá

Ukrajina se v noci na středu pokusila o dronový útok na kremelskou rezidenci ruského prezidenta Vladimira Putina, tvrdí ruské tiskové agentury. Putin je v pořádku a pokračuje v obvyklé práci, píše agentura TASS. Podle agentury RIA Novosti Putin v Kremlu v době útoku nebyl a nacházel se ve své rezidenci Novo-Ogarjovo u Moskvy. Kyjev uvedl, že s incidentem nemá nic společného. Bojujeme na svém území, neútočíme na Moskvu, řekl podle Reuters ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.