KOMENTÁŘ: Ovečkin sesadil Gretzkého. Dojmy? Senzace i pachuť, NHL nahrála ruské propagandě

Co ještě před pár lety vypadalo jako nemožné, se nyní stalo realitou. Alexandr Ovečkin v nedělním zápase proti New Yorku Islanders vstřelil svůj 895. gól v NHL a překonal zdánlivě nepřekonatelný rekord nejlepšího hokejisty všech dob Wayna Gretzkého. Ze sportovního hlediska jde o naprostou senzaci. Ošklivou pachuť nicméně přináší politická linka, kdy kanonýrskou korunu kanadského génia převzala osoba, která se hrdě hlásí k přátelství s ruským masovým vrahem Putinem.

Wayne Gretzky odehrál v NHL dvacet sezon, a to mezi roky 1979 až 1999. Celkově v základní části nastoupil do 1 487 zápasů, během nichž nasbíral neuvěřitelných 2 857 kanadských bodů, konkrétně za 894 gólů a 1 963 asistencí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ovečkin se zapsal do historie, dal víc gólů než Gretzky. Legenda mu gratulovala na ledě

Pro srovnání – druhé místo v historických tabulkách náleží Jaromíru Jágrovi, který v 1 733 zápasech nastřádal 1 921 bodů (766 gólů a 1 155 asistencí). Tento propastný rozdíl mezi Gretzkym a zbytkem NHL jednoznačně dokazuje, že přezdívka „The Great One“ je pro kanadského útočníka naprosto příznačná.

Asi jediný, kdo se mohl v kanadských bodech více přiblížit Gretzkému, byl Mario Lemieux, kterému ale případné vážnější stíhání velkého hokejového rivala a krajana zhatily dlouhodobé zdravotní problémy. Lemieux za svou přerušovanou kariéru nasbíral 1 723 bodů (690 gólů a 1 033 asistnecí), odehrál však pouze 915 zápasů.

I dnes lze konstatovat, že v počtu kanadských bodů či asistencí už asi Gretzkého žádný hokejista nikdy nepřekoná. Jenže to stejné jsme si ještě před pár lety mysleli i u vstřelených branek. Gretzky sice góly mnohem častěji připravoval, než aby sám útočné akce zakončoval. Přesto se meta 894 zářezů dlouho jevila jako nepokořitelná.

Krásné akce i góly do odkryté sítě

Ani Ovečkinovi zpočátku většina pozorovatelů nevěřila, i když měl pro překonání Gretzkého gólového rekordu dobré předpoklady. Ruský kanonýr na rozdíl od kanadského hokejového génia raději góly sám střílí, než aby je připravoval jiným. Statistika 895 branek a oproti tomu „jen“ 724 asistencí o tom jasně vypovídá. Ovečkin by potřeboval asi tři hokejové kariéry, aby Gretzkého pokořil v nahrávkách. Vraťme se ale ke gólům.

Těch dal Ovečkin, který odehrál v NHL přesně stejný počet zápasů jako Gretzky, už více. Spoustu jich nastřílel ze svého nejoblíbenějšího místa, což je levý kruh útočného pásma. Tato pozice je fanouškům známá také jako „Ovečkinova kancelář“. Právě z ní ruský útočník vsítil obrovské množství přesilovkových gólů. Ze stejného místa s oblibou pálí také David Pastrňák, který se podobně jako Ovečkin může pyšnit vynikající střelou z nápřahu.

ČTĚTE TAKÉ: Radost Palátovy party. Praha tleskala show NHL, hokejový svátek vyšperkovali Jágr a góly Devils

Mnoho krásných gólů dal Ovečkin i z individuálních akcí, ty nejznámější paradoxně ze země. První kaňkou nad překonáním Gretzkého je ovšem vysoký počet gólů do prázdné brány, a to zejména v posledních sezonách, kdy Ovečkin při hře pěti proti šesti vyčkával mezi modrou a červenou čárou na odražený puk, který by pak skoro bez námahy poslal do odkryté sítě. Nepochopitelná je na celé věci skutečnost, že klasická oslabení čtyř nebo tří proti pěti hraje Ovečkin zcela minimálně. Alespoň ten 895. gól odmítl dát během hry bez brankáře.

Lídr Capitals a devětkrát Maurice Richard Trophy

První sezonu v NHL si Ovečkin odkroutil v sezoně 2005/06, jako nováček nastřílel úctyhodných 52 branek. Překonat padesátigólovou magickou metu se mu za jeho kariéru povedlo celkově devětkrát, naposledy v sezoně 2021/22. A devětkrát také získal prestižní Maurice Richard Trophy. Ta se každý rok uděluje hráči, který v základní části NHL nastřílí nejvyšší počet branek.

Právě dlouholetá a stabilní schopnost Ovečkina pálit jeden gól za druhým mu umožnila, aby mohl Gretzkého rekord překonat. Zároveň pomohl fakt, že celou kariéru v NHL odsloužil v řadách Washingtonu Capitals – týmu, který hrál v posledních dvou dekádách až na výjimky v horních patrech tabulky východní konference a v němž si Ovečkin vybudoval nezpochybnitelnou roli lídra.

V některých momentech posledních sezon se dokonce s trochou nadsázky zdálo, že vedení Washingtonu více záleželo na tom, aby Ovečkin překonal Gretzkého rekord než na účasti Capitals v play-off či omlazení kádru do budoucích sezon.

Totálně dominantní pozici Ovečkina v klubu ukazují také události, k nimž došlo před olympiádou v Soči 2014. Ještě předtím, než se na startu hráčů z nejlepší ligy světa dohodli zástupci NHL a IIHF, majitel Washington Capitals Ted Leonsis veřejně prohlásil, že ruského útočníka na olympijský turnaj uvolní, i kdyby ke zmíněné dohodě nedošlo.

Vskutku velmi neobvyklý postoj, a to i vzhledem k faktu, že kluby NHL obvykle vnímají účast svých hráčů na akcích zastřešovaných IIHF s velkou skepsí a nevolí.

Černá ovce mezi ruskými „burany“

Přesuňme se nyní k charakteristice osobnosti Ovečkina. Zde se nachází kontrast mezi sportovní a politickou rovinou. Začněme tou sportovní. Ruský hokejista s číslem osm je absolutně oddaný svému řemeslu. Lze jej označit za opravdového dříče a srdcaře, který nejen individuálními schopnostmi na ledě, ale i svým přístupem mezi svými krajany jednoznačně vyčnívá.

Komentáře a glosy

Texty zveřejňované v rubrice Názory se nemusí ztotožňovat s postoji redakce CNN Prima NEWS. Jedná se o autorské komentáře redaktorů a externích přispěvatelů.

Stačí si vzpomenout na časy před vypuknutím ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022, tedy na období, kdy se ještě Rusko tradičně účastnilo hokejových šampionátů. Na nich zrovna nezářilo. Zatímco poslední start ruské hokejové reprezentace na mistrovství světa se uskutečnil v roce 2021, poslední zlato Rusko získalo na šampionátu 2014 a ve finále bylo naposledy o rok později.

Dlouhodobá frustrace dost možná vedla k tomu, že se ruští hokejisté na některých turnajích chovali spíš jako burani než profesionálové. Mnoho českých fanoušků si vybaví mistrovství světa v Německu z roku 2010. Po těsné finálové prohře s Českou republikou drtivá většina Rusů sundala stříbrné medaile hned poté, co jim je organizátoři dali na krk. Mezi hvězdami našlapaným kádrem vyčníval právě Ovečkin, který se jako jeden z mála rozhodl, že se na takovou úroveň nesníží a že si druhý nejcennější kov ponechá na krku.

Ještě větší ostudu pak Rusové udělali v závěru turnaje v Praze roku 2015. Tehdy je Kanaďani ve finále rozstříleli 6:1. Organizátoři nejdříve museli Rusy prosit, aby si vůbec převzali stříbrné medaile. Poté většina hráčů z ceremoniálu předčasně uprchla a nevyslechla si ani kanadskou hymnu.

Zatímco kapitán sborné Ilja Kovalčuk zavelel k odchodu do kabin, na ledě zůstala osmička ruských hráčů, mezi nimiž se nacházel i Ovečkin. Tato schopnost unést své ego i bolestivou urážku byla na „Ovim“ vždy sympatická.

Přítel Putina a princ ruské propagandy

Nyní je třeba rozebrat tu nejméně příjemnou část celého tématu. Ovečkin byl vždy známý náklonností k Putinovi, s nímž ho pojí dlouholeté přátelství. Svědčí o tom i existence takzvaného Putin Teamu, který Ovečkin sám založil v roce 2017 na podporu svého prezidenta.

Jenže po únoru 2022 už lze jen těžko zpochybňovat skutečnost, že Putin je zločincem přímo odpovědným za rozpoutání nejkrvavějšího válečného konfliktu v Evropě od druhé světové války. Ovečkin se k ruské agresi vyjádřil poprvé již koncem února 2022. Co na adresu Putina tehdy prohlásil?

„Je to můj prezident, ale nejsem politik. Já jsem sportovec a doufám, že vše bude brzy hotové. Je to teď těžká situace pro obě strany, takže doufám, že to všechno skončí,“ řekl ruský hokejista k masovému vrahovi. Otázkou vlastně je, co myslel spojením „brzy hotové“? Ruské obsazení celé Ukrajiny? Těžko říct… Ovečkinova póza ve smyslu, že je sportovcem a nikoliv politikem, by také byla uvěřitelnější, kdyby se v minulosti osobně neangažoval v Putinových volebních kampaních.

Co je rovněž důležité sdělit – i po více než třech letech od vypuknutí ruské agrese má Ovečkin na profilové fotce svého Instagramu stále vystavenou společnou fotku s Putinem. Tato skutečnost mimo jiné jasně ukazuje, že hokejistova politická sebereflexe či empatie vůči napadené Ukrajině se rovnají nule.

Právě kvůli politickým okolnostem je pak velmi těžké radovat se z Ovečkinova historického rekordu nebo mu alespoň překonání Gretzkého upřímně přát. A nemění na tom nic ani fakt, že z hokejového hlediska si Ovečkin zmíněný triumf zaslouží...

NHL se v roce 2022 rozhodla, že se na rozdíl od jiných sportovních organizací za ruské sportovce postaví. Ať už je takové rozhodnutí morálně správné či není, pravdou je, že kanadsko-americká liga tak nepřímo nahrála ruské propagandě.

Tamní fanoušci zkrátka Ovečkina milují a politiku moc neřeší. Dokazují to nedělní bouřlivé oslavy 895. gólu, a to paradoxně během venkovního utkání Capitals na ledě Islanders. Hned poté se přerušil probíhající zápas a následoval oslavný ceremoniál s účastí Gretzkého. Duel Washingtonu s New Yorkem musel chvíli počkat.

Připomeňme také, že letos v září Ovečkin oslaví 40. narozeniny, což z něj činí jednoho z nejstarších aktivních hráčů NHL. V nedávném rozhovoru pro ruský deník Sport-Express již potvrdil, že novou smlouvu s Capitals už s největší pravděpodobností nepodepíše. Ta aktuální mu vyprší po sezoně 2025/26.

Poté se zřejmě vrátí do moskevského Dynama, v němž působil před odchodem do NHL i během výluky v roce 2012. Jen blázen by si myslel, že Kreml této šance nevyužije. Ovečkin se stane princem ruské propagandy – hrdinou, který na Západě překonal nejlepšího hokejistu všech dob a na stará kolena se vrátil do rodné Moskvy.

A můžeme si tisíckrát nalhávat, že politika a sport jsou dvě různé nádoby. Problém je ovšem v tom, že tyto dvě nádoby jsou navzájem silně propojené.

ČTĚTE TAKÉ: Při oslavách zlata jsem se vážně zranil, řekl Martin Nečas starší. Popsal synovy tréninky

Tagy: