Kritická situace na slovenské hranici. Policie zadržela 11 převaděčů a odhalila 247 migrantů

Přibývá agresivních převaděčů migrantů.

Policie na hranicích zadržela 11 převaděčů

Policie v Jihomoravském kraji za prvních 24 hodin od zavedení kontrol na hranicích se Slovenskem zadržela 11 převaděčů a odhalila 247 migrantů.

Od  půlnoci do pátečních 7:00 přibylo dalších osm zadržených převaděčů a 80 migrantů, uvedl mluvčí policie Petr Vala. Kontroly zavedlo Česko od čtvrtka na hranicích se Slovenskem kvůli zvýšené migraci hlavně Syřanů. Kontroly se týkají 17 silničních, sedmi železničních a tří říčních přechodů.

Podle Valy bylo v pátek od půlnoci nejrušněji na hraničním přechodě Lanžhot. „Krátce po půlnoci tam policisté kontrolovali tři osobní vozidla – převaděči v nich převáželi celkem 19 migrantů. Převaděči byli eskortováni k výslechu a dalším úkonům, migrantům byl odepřen vstup na území České republiky,“ uvedl mluvčí.

Po 4:00 policisté na stejném přechodu kontrolovali čtyři osobní vozy, ve kterých objevili 34 migrantů uvádějících syrskou státní příslušnost. I jim policie odepřela vstup na území ČR. S převaděči aktuálně provádí úkony trestního řízení.

Ve čtvrtek za prvních 12 hodin od zavedení kontrol zadržela policie na jihu Moravy osm převaděčů a odhalila 157 migrantů. Vala k tomu uvedl, že se téměř třetina záchytů migrantů uskutečnila přímo na hraničních přechodech. „Jednalo se především o Syřany, kteří měli namířeno do západní Evropy,“ uvedl mluvčí. Nadále tak podle něj platí, že Česká republika je pro tyto cizince zemí pouze tranzitní, ve které nechtějí zůstávat.

Ve čtvrtek při ranních kontrolách policisté společně s celníky v jednu chvíli odhalili dva převaděče, a to na hraničním přechodě Lanžhot – stará cesta, kdy se muži ve dvou sportovních vozech pokusili převézt 14 cizinců. Mezi nimi byly i malé děti.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. V první fázi bude trvat deset dní, tedy do 8. října. Podle vlády jde o způsob, jak bojovat s nelegální migrací. Policisté od začátku letošního roku zajistili na území republiky zhruba 12 tisíc migrantů. Výrazně to překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi i 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či desítky případů ročně. Drtivá většina migrantů má syrský původ, nepřichází ale přímo ze Sýrie, nýbrž z Turecka. Česko není jejich cílem, putují dál na západ.

Tagy: