reklama

Spot k očkovací kampani je špatný, tvrdí olomoučtí lékaři. Natočili vlastní video

Vláda na podporu vakcinace nechala natočit spot, který má lidi pomoci přesvědčit, aby se nechali očkovat. Podle odborníků se však příliš nepovedl, jelikož neodpovídá na základní otázky týkající se očkování. Olomoučtí lékaři dokonce reagovali tím, že natočili vlastní video.

reklama

Venkovní reklamu v podobě letáků, plakátů a billbordů kampaň nezahrnuje. V době, kdy vláda doporučuje zůstávat doma, se rozhodla oslovit občany prostřednictvím rádia, televize a internetu. Po první nepovedené propagaci očkování v novinách zveřejnila vláda spot s verši Jiřího Wolkera. Chybí v něm však zásadní informace.

„Pokud by to bylo součástí promyšlené dobře fungující kampaně, tak by to bylo v pořádku. Nicméně to neodpovídá na mnoho otázek, které si lidé kladou, třeba kdy bude možné se očkovat. Spot vůbec nekomunikuje se skupinou lidí, která se bohužel už teď ostře vymezuje proti očkování,“ míní odbornice na politický marketing Anna Shavit.

Lékaři z Fakultní nemocnice Olomouc se proto rozhodli natočit vlastní video. „Myslím si, že když v tom spotu uvidí právě ty nejtěžší případy pacientů – a jsou to pacienti středního věku, vůbec ne ti starší – kteří mají velmi špatnou prognózu, tak to by je mělo přesvědčit,“ říká přednosta I. interní kliniky kardiologické z FN Olomouc Miloš Táborský.

Do kampaně by se mohly zapojit známé osobnosti

Vláda také uvažuje o možnosti, že by do kampaně zapojila známé osobnosti. „Kdybych byl požádán ministerstvem zdravotnictví, abych podpořil očkovací kampaň, řekl bych ne,“ říká zpěvák Matěj Ruppert, přestože očkování je podle něj důležité.

Odlišný postoj má zpěvák Matěj Homola. „Myslím si, že očkování je východisko z této situace a klidně bych svůj obličej ministerstvu zdravotnictví jako instituci propůjčil. Otázka je, jestli bych ho propůjčil současnému ministerstvu,“ míní Homola.

Podle resortu bude v lednu spuštěna masová mediální kampaň, na které spolupracuje s Úřadem vlády.

Tagy:
reklama očkování spot Matěj Homola vláda Anna Shavit Matěj Ruppert Fakultní nemocnice Olomouc

Hlavní zprávy

Afghánci jsou na pokraji hladomoru. Polovina lidí nemá co jíst, tálibové jsou bezradní

Hospodářská situace v Afghánistánu se neustále zhoršuje. Zhruba polovina obyvatel země nemá co jíst, devíti milionům lidí hrozí hladomor. Tálibánské vládě, která není schopna situaci efektivně řešit, příliš nenahrává ani počasí. Teploty v Afghánistánu již začaly klesat pod bod mrazu, což krizi v budoucnu pravděpodobně ještě prohloubí.

Německo má po 16 letech novou vládu. Merkelovou vystřídal kancléř Scholz

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ve středu odpoledne jmenoval novou vládu sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze. Vicekancléřem je spolupředseda Zelených Robert Habeck a ministrem financí je šéf liberálních svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner. Ministerstvo financí je díky právu veta považováno po kancléřském úřadu za druhý nejvyšší post v německé vládě.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

Vakcína je na omikron krátká. Účinkuje až 40krát hůř než u jiných variant, varují vědci

Očkovací látka Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech by v případě jihoafrické mutace omikron mohla mít až 40krát menší účinnost než u původního koronaviru. Uvedl to tým Afrického výzkumného zdravotnického ústavu (AHRI). Soudí tak na základě testování 12 různých vzorků. Přesto by vakcína měla v drtivé většině případů zabraňovat těžkému průběhu nemoci.

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář

Ukrajina usiluje o vstup do NATO a podle bývalého českého velvyslance v Rusku Petra Koláře by se členem stát měla. „Pokud splní daná kritéria a parametry, tak ano. Stala by se příkladem pro běžné Rusy, kteří Ukrajinou opovrhují. Kdyby to dokázali společně, měli bychom něco jako Marshallův plán, tak by to Rusům ukázalo, že i oni se mohou stát prosperujícím demokratickým státem,“ podotkl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prodělání covidu místo očkování není bezpečné. Hrozí vážný průběh a dlouhodobé následky

Pro neočkované osoby platí v České republice v podstatě lockdown. Bez covidového pasu se nedostanou například do restaurace či do kadeřnictví. Snadnější život mají kromě očkovaných jen ti, kteří v posledních šesti měsících covid prodělali. Toho se snaží někteří lidé využít a nemocí se chtějí nechat nakazit dobrovolně. Snaha chytit covid však může být velmi riziková, jak ukazují některé případy.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

reklama