reklama

Kroupa: Klaus na Havla žárlil. Připomínalo to vztah Mozarta se Salierim

Václav Klaus byl velice pracovitý, ale dokázal být také arogantní. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl Daniel Kroupa, bývalý předseda ODA. Zmínil také Klausův vztah s Havlem který přirovnal k oscarové klasice Miloše Formana.

reklama

Jejich vztah podle něj vystihoval Formanův film Amadeus. „Václav Havel je Mozart a Václav Klaus Salieri. Žárlil na Václava Havla,“ řekl Kroupa ve vysílání CNN Prima NEWS.

Kroupa zároveň vyjmenoval, jaké vlastnosti Václava Klause považuje za pozitivní. „Neuvěřitelná pracovitost. Málokdo z politiků tak pečlivě pročítal vládní materiály a podškrtával si je barevnými tužkami. Byl neustále v obraze,“ sdělil.

Zmínil však také jeho negativní stránky. „Mnoho lidi zarážela jeho určitá arogance a tendence jednat s druhými s despektem. Rozumí vztahu k lidem tak, že jeden dominuje a druhý se podřizuje,“ vysvětlil Kroupa.

Některé kroky byly chybné

Nejzásadněji se Klaus podle Kroupy zapsal do historie díky transformaci české ekonomiky. „Domnívám se, že to je jeho podíl v transformaci české ekonomiky k tržnímu systému. Mnohé se dá vytknout a v mnohém jsem s ním nesouhlasil, ale tohle je pozitivní výsledek,“ sdělil.

Naopak v jiných věcech se Klaus podle něj zapsal do historie i negativně. „Václav Klaus do určité míry nevnímal právní rámec, ve kterém se transformace odehrála. Příliš se nezajímal o ústavní rámec. Některé kroky byly chybné, například odstavení ČNB. Nesouhlasil s její nezávislostí. Mnoho se dá vytknout také způsobu privatizace. Nelíbí se mi také jeho podpora udržení energetické závislosti na Rusku,“ řekl.

„Naprosto ignoroval roli malého a středního podnikání, které dokázalo nastartovat například německou ekonomiku po druhé světové válce,“ doplnil Kroupa.

Tagy:
Čeká nás nejteplejší a nejdeštivější týden. Tropy budou střídat bouřky, pak se ochladí
Počasí

Čeká nás nejteplejší a nejdeštivější týden. Tropy budou střídat bouřky, pak se ochladí

Po zbytek tohoto týdne se budou v Česku objevovat tropické teploty i bouřky. Začátek srpna pak ale zřejmě přinese mírné ochlazení. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který v pondělí zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a z krátkodobé předpovědi ústavu. Celkově budou teploty i objemy srážek po čtyři týdny od pondělí do 22. srpna na úrovni dlouhodobých průměrů. Právě tento týden bude asi nejteplejší a nejdeštivější.

Kubek: Ještě je čas, očkujte se. Pokud se epidemie rozjede, budou umírat neočkovaní
Koronavirus

Kubek: Ještě je čas, očkujte se. Pokud se epidemie rozjede, budou umírat neočkovaní

„Pokud přijde na podzim další vlna epidemie koronaviru, budou zbytečně umírat ti, kteří se nenechali naočkovat,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory Milan Kubek. Dodal, že když se do vakcinace nyní „šlápne“, mohla by Česká republika na podzim dosáhnout alespoň 70procentní proočkovanosti. Podle imunologa Zdeňka Hostomského navíc neexistuje logisticky snadný způsob, jak ve velkém měřit hladiny protilátek a míru imunity, které by třeba pomohly vyjmout některé lidi z pravidelného testování.

Na Děčínsku udeřily silné bouřky. Voda natekla do sklepů, uvěznila i auto pod viaduktem

Bouře a déšť zaměstnávají od odpoledne hasiče v Děčíně, kteří za dvě hodiny vyjeli k více než 20 událostem. Voda natekla do sklepů na několika místech ve městě, v ulici U Koupaliště zatopila viadukt. V Boleticích nad Labem, části Děčína, spadly dva stromy na vozovku. Lidé nahlásili také vodu v panelovém domě. Na Twitteru to uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

reklama

Domácí zpravodajství

Kandidátku ČSSD na jihu Moravy opustilo 14 lidí, protestují proti dosazení Onderky

Aktualizováno

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala. Předseda ČSSD Jan Hamáček k tomu uvedl, že ho rezignace některých členů kandidátky mrzí a že si váží těch, kdo respektují finální podobu kandidátky, která podle něj vznikla v souladu s řády.

reklama