reklama

Klaus slaví 80. Do dějin se zapsal pozitivně, znají ho po světě, hodnotí souputníci

Václav Klaus je bezpochyby jednou z nejvýraznějších osobností tuzemského společenského a zejména hospodářského dění posledních třiceti let. Z pozice ministra financí, předsedy vlády a nakonec i prezidenta republiky měl jak ekonomický, tak později stále více politický vliv na směřování České republiky. Jak roli Václava Klause, který v sobotu oslaví osmdesátiny, hodnotí lidé, kteří stáli v jeho blízkosti? A za co ho kritizují?

reklama

Lidi jako Václav Klaus buď milujete, nebo jim nemůžete přijít na jméno. Co může běžného smrtelníka v každodenním životě dost limitovat, je pro člověka s politickými ambicemi málem povinnou výbavou. Ruku na srdce, kdo si ještě vzpomene na politiky „bez chuti a zápachu“ typu Ivo Svoboda, Petr Lachnit nebo Libor Ambrozek?

„Myslím si, že Václava Klause historie bude hodnotit jednoznačně pozitivně, protože byl tvůrcem té skutečné a společenské změny po roce 1989. Politickou změnu lze uskutečnit ze dne na den, ale aby se ta situace nevrátila do starých kolejí, k tomu je třeba udělat také změnu ekonomického systému. K tomu nestačí mít jen odvahu, vlastnosti nebo erudici, ale také podporu. A tu Václav Klaus získal,“ řekl CNN Prima NEWS ekonom Martin Slaný, který s někdejším český prezidentem několik let spolupracoval v Institutu Václava Klause.

Ve správný čas na správném místě

Klaus byl podle Slaného člověk ve správný čas na správném místě. „A ukazuje se to opakovaně i po tak dlouhé době. Když se vývoj ubírá opačným směrem, než říká Václav Klaus, nakonec ho zase objevíme. Myslím si, že ještě několikrát přijde čas čerpat z jeho myšlenek a z jeho odkazu,“ dodal Slaný.

„Václav Klaus se pevně a velmi pozitivně zapsal do dějin naší země jako ústřední postava především ekonomické, ale i politické transformace po listopadu 1989,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Vladimír Dlouhý, který několik let ve vládách s Václavem Klausem zasedal. Ať už v té federální, kde Klaus zastával post ministra financí, nebo v české, kde Dlouhý pod už premiérem Klausem řídil ministerstvo průmyslu a obchodu.

Dlouhý si na Klausovi cení především pevných postojů za názory, a to i v situacích, kdy šly proti hlavnímu myšlenkovému proudu. To prý z Václava Klause dělá nepřehlédnutelného a razantního politika, jakých Česko mnoho nemá. „V neposlední řadě patří Václav Klaus k nemnoha českým osobnostem, které jsou známy odborné i širší veřejnosti po celém světě. Jsem rád, že jsem s ním mohl v 90. letech ve vládě spolupracovat, a přeji mu k nadcházejícímu jubileu pevné zdraví a radost z práce i v dalších letech,“ dodal Dlouhý.

Hampl: Benešovsky pracovitý Klaus

„Na Václavu Klausovi si asi nejvíc cením toho, že dokázal vychýlit společenské kyvadlo v tradičně levicovém Česku výrazně doprava. Vzpomeňme si na začátek 90. let, kdy se společnost na levicová řešení dívala jako na špatná a na pravicová jako na ta správná,“ řekl CNN Prima NEWS Mojmír Hampl, bývalý člen bankovní rady a viceguvernér České národní banky.

Podle Hampla je Klaus bezesporu skvělým ekonomem, ale ještě lepším byl politikem. „Když si měl vybrat mezi řešením či postojem ekonomicky správným, nebo pro něho politicky správným, zpravidla sáhl k tomu politickému,“ zhodnotil Hampl. Jako příklad uvedl Klausův názor na potenciální české členství v eurozóně.

„Klaus patří a vždy patřil k zastáncům zachování české koruny coby platidla mimo jiné s odůvodněním, že přece můžeme použít korunu jako nástroj proti krizi. Ostatně tak argumentoval v době, kdy se Řecko před lety začalo topit v krizi. Kdyby mělo svou drachmu, a nikoli euro, mohlo by drachmu oslabit a z krize se dostat,“ vypočítal Hampl.

„Ale když jsme v roce 2013 ze stejného důvodu v bankovní radě ČNB odhlasovali kurzový závazek (cílené oslabení koruny, pozn. red.), Klaus byl hlasitě proti. Nemyslím to nijak kriticky, spíše mi ta občasná nekonzistence u Václava Klause přijde roztomilá,“ dodal Hampl. Ve své knize Pro Čechy je nebe nízko ale Klause označil také za osobnost s „mimořádnou pracovitostí benešovského typu“ nebo za asertivního člověka se schopností prodat se, což je „typické spíše pro anglosaský svět“.

Chyby oslavence už nezměníme

Naopak (nikoli překvapivě) kriticky hodnotí éru Václava Klause šéf odborů Josef Středula. „Svůj názor na to, jak probíhala transformace, jsem říkal už mnohokrát. Nemyslím, že bych měl nějaký důvod svůj pohled na toto období měnit,“ uvedl pro CNN Prima NEWS. Podle něho se životní úroveň Čechů nepřibližovala Západu tak rychle, jak bylo na začátku 90. let slibováno, což způsobilo určitou naštvanost části lidí ve společnosti.

„Dívejme se do budoucna. Je hodně věcí, které vyžadují nápravu. Například ve směřování České republiky. Uplynulých 32 let nebylo jednoduchých i s ohledem na přešlapy a chyby, které se v minulosti odehrály. Ty však už nezměníme, včetně chyb nynějšího oslavence. Budoucnost je naštěstí už jiná,“ dodal Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů.

Tagy:
Vondroušová to dokázala. Z Tokia neodjede s prázdnou, zahraje si finále s Bencicovou
OH 2021

Vondroušová to dokázala. Z Tokia neodjede s prázdnou, zahraje si finále s Bencicovou

Nepatřila mezi nasazené hráčky a fanoušci jí před olympiádou ze všech českých tenistek věřili snad nejméně. Teď Markétu Vondroušovou dělí jediná výhra od zisku zlaté medaile. V semifinále si 22letá rodačka ze Sokolova poradila se světovou šestkou z Ukrajiny Elinou Svitolinovou ve dvou setech 6:3 a 6:1 a nyní ji čeká poslední překážka v podobě Švýcarky Belindy Bencicové.

Camilla na obřadu a šokující porušení tradice. Co jste nevěděli o svatbě Charlese a Diany?

Královské svatby jsou vždy sledovanou událostí, nicméně obřad prince Charlese s Dianou Spencerovou 29. července 1981 je i po čtyřiceti letech stále tématem diskuzí. Jako u každé svatby nešlo vše podle představ. Atmosféru také narušovala přítomnost dlouholeté milenky. Jak se s Charles s Dianou poznali? A co všechno se během obřadu stalo? Na tyto a další otázky CNN Prima NEWS odpovídali odborníci napříč spektrem.

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

Živě
ON-LINE: Česko má jisté další medaile. USA našly po odstoupení Bilesové novou hvězdu

Jiří Lipták a David Kostelecký předvedli ve finále střelby na trap fantastické výkony. Prvně jmenovaný je olympijským šampionem, Kostelecký má stříbro. Čtvrté místo ve finále dvojskifu získali veslaři Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek. Tenistky Markéta Vondroušová a Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou se probojovaly do finále. Kanoistka Tereza Fišerová ve finále po sérii chyb skončila šestá. Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner dokázali ve svém prvním utkání po nákaze koronavirem prvně jmenovaného zvítězit.

Sledujte 360° s Robertem Šlachtou: Kdo z politiků ho štve a jak to má se ženami?

Volební modely připisují hnutí Přísaha šanci na poslanecká křesla. Proč ale nechce jeho předseda a expolicista Robert Šlachta říct, s kým by spolupracoval na úrovni dolní komory či přímo ve vládě? Kteří politici ho v poslední době naštvali? V čem spatřuje své slabiny a jak to má se ženami? To vše poodhalí speciální letní seriál 360° Pavlíny Wolfové. Rozhovor s Robertem Šlachtou můžete sledovat od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo přímo zde v článku.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama