Krymem otřásly exploze. Podle ruských úřadů útočily drony, cílem byly střely Kalibr

Krymským městem Džankoj v podělí otřásly exploze. Šéf správy města Igor Ivin uvedl, že důvodem byly útoky bezpilotních letounů. Ukrajinská vojenská rozvědka GUR napsala, že exploze zničila ruské střely s plochou dráhou letu Kalibr, které byly převáženy po železnici. O původu výbuchů se GUR nezmínila a ani za ně nepřijala zodpovědnost, podotýká ruskojazyčný server BBC.

Na sociálních sítích se v pondělí večer objevilo několik neověřených videí, na kterých jsou zachyceny silné exploze i zvuky střelby. Některé z nich hovoří o zasažené železnici. Tyto zprávy ani původ videí nelze nezávisle ověřit.

„Přiletěly drony. Několik objektů je poškozených,“ citovala vyjádření Ivina agentura TASS. Zraněný byl podle něj 33letý muž, který není v ohrožení života.

Ruskem dosazený šéf správy Krymu Sergej Aksjonov předtím na svém Telegramu uvedl, že nad poloostrovem zafungovala protivzdušná obrana. „Trosky podle předběžných údajů poškodily obytný dům a obchod,“ napsal v příspěvku telegramu Aksjonov. Podle Ivina se jednalo o obchod s potravinami, který po explozi začal hořet.

Severokrymský Džankoj protíná velký železniční uzel a leží v něm několik vojenských zařízení. Město se nachází nedaleko Ruskem okupované ukrajinské Chersonské oblasti a vedou skrze něj zásobovací trasy pro ruské jednotky.

„Výbuch ve městě Džankoj (...) zničil ruské střely s plochou dráhou letu Kalibr při jejich přepravě po železnici,“ napsala bez dalších podrobností o incidentu GUR na Telegramu.

Krym Rusko anektovalo v roce 2014. Poloostrov o víkendu podle ruských agentur navštívil ruský prezident Vladimir Putin.

Tagy: