reklama

Největším boháčem na světě je nově Musk. Trůn světových miliardářů ukradl Bezosovi

Ještě na začátku loňského roku byl nejbohatším mužem planety zakladatel společnosti Amazon Jeff Bezos před Billem Gatesem. Bezos vévodil světovým boháčům dokonce ještě na počátku roku nového. Jenže koronavirová pandemie pořadí světových miliardářů pořádně zpřeházela a svět může oslavovat nového krále dolarových miliardářů. Není jím nikdo menší než Elon Musk, jak vyplývá z aktuálního žebříčku agentury Bloomberg.

reklama

Koronavirová pandemie se chová trochu jako stát. Některým majetek bere, jiným dává. Platí to i v případě pětistovky nejbohatších lidí planety. Do roku 2020 i 2021 jako číslo jedna vstupoval Jeff Bezos, jemuž patří technologická společnost Amazon. K 1. lednu loňského roku Bezos disponoval majetkem ve výši 114,5 miliardy dolarů, o dvanáct měsíců později to bylo o 70 miliard více.

Nejbohatší lidé planety (k 8. lednu 2021)

Pořadí Jméno Majetek (mld. USD) Obor činnosti
1. Elon Musk 195,0 Technologie
2. Jeff Bezos 185,0 Technologie
3. Bill Gates 134,0 Technologie
4. Bernard Arnault 116,0 Móda, luxusní zboží
5. Mark Zuckerberg 102,0 Technologie
140. Petr Kellner 15,1 Investice, retail, finance

Zdroj: Bloomberg bilionaires index

Jenže ani to Bezosovi nepomohlo. Podle agentury Bloomberg ho na čele žebříčku světových boháčů vystřídal Američan jihoafrického původu Elon Musk. Jeho majetek činil k 8. lednu neuvěřitelných 195 miliard dolarů. To je v přepočtu 4,15 bilionu korun. Jde dokonce o větší sumu než hodnota zboží a služeb, které ročně do zahraničí vyveze Česká republika.

Musk měl na pozici světového lídra našlápnuto už v průběhu roku 2020. Do začátku loňského roku vstupoval s majetkem ve výši necelých 80 miliard dolarů. Zhruba před měsícem překonal hranici 150 miliard a nyní se tedy blíží 200 miliardám dolarů. Musk za svůj vzestup vděčí především raketovému růstu tržní hodnoty automobilky Tesla, která dosahuje bezmála na 775 miliard dolarů. Za poslední měsíc tak zaznamenala přírůstek zhruba 100 miliard.

Kellner za 320 miliard

Druhým nejbohatším člověkem je tedy nově Jeff Bezos. Jeho majetek je o deset miliard dolarů menší než Muskův. Na pomyslném bronzovém stupínku je někdejší lídr a zakladatel Microsoftu Bill Gates se jměním v objemu 134 miliard dolarů. Teprve na čtvrté příčce najdeme prvního Evropana. Je jím Francouz Bernard Arnault. Jeho jméno není laické veřejnosti příliš známé. Pokud ale zmíníme módní značku Louis Vuitton, většina z nás je doma. Arnaultovi patří celý holding, do kterého patří více než 60 luxusních značek z oblasti módy, alkoholu, šperků nebo kosmetiky. Arnaultův majetek dosahuje na 116 miliard dolarů. První pětici uzavírá zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg s 102 miliardami.

V pětistovce nejbohatších lidí planety je jediný Čech, a to Petr Kellner. Jeho majetek agentura Bloomberg odhaduje na 15,1 miliardy dolarů (přes 320 miliard korun), což Kellnerovi stačí na 140. místo. Majitel investiční skupiny PPF si za poslední rok polepšil o 2,3 miliardy dolarů (asi 49 miliard korun).

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

Aktualizováno

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

Jednání lidí v Zemanově okolí působí jako boj o čas, myslí si senátor Oberfalzer

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že jednání lidí v okolí prezidenta Miloše Zemana působí jako boj o čas. „Čtvrteční vystoupení jeho manželky mi přišlo lidské a uvěřitelné. Hlavní sdělení bylo, aby byl Zeman v klidu a mohl se uzdravit. Lze si ho ale vysvětlit i tak, že kancelář prezidenta chtěla podtrhnout blokaci informací,“ konstatoval.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Den před koncem lákala Bohemia Energy zákazníky. O peníze nepřijdete, vzkazuje lidem

Skupina Bohemia Energy se ohradila proti zprávám o svém krachu. Všem svým závazkům prý dostojí a lidé o své peníze nepřijdou, vzkazuje společnost veřejnosti. „Ke krachu ani insolvenci v žádném případě nedochází,“ uvedla tisková mluvčí energetické skupiny Hana Novotná. Na přechodu odběratelů k dodavateli poslední instance to podle Energetického regulačního úřadu nic nemění.

Útočník pobodal v kostele britského poslance. Politik v nemocnici zraněním podlehl

Aktualizováno

Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej v pátek pobodal útočník. Policie předpokládaného pachatele činu zadržela, pětadvacetiletý muž je podezřelý z vraždy. Útok se stal krátce po poledni místního času (14:05 SELČ) v kostele v Leigh-on-Sea 60 kilometrů na východ od Londýna při setkání s voliči v Amessově volebním obvodu. Vyšetřování vraždy britského poslance Amesse prozatím vede protiteroristická jednotka, zatím však nedošla k závěru, že se jednalo o teroristický čin.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama