reklama

Odpusťte příští rok daně živnostníkům, kteří je letos platili, vyzývá odborář Dufek

Ať vláda příští rok odpustí živnostníkům daně, prohlásil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. Navrhl také, aby jim vláda vrátila i daně, které zaplatili letos. Upozornil ale, že se nebaví o restauracích. Těch je prý na trhu přebytek, protože Česko těžilo z velkého množství zahraničních turistů, kteří podle něj tuzemsko navštěvovali méně už před koronavirem.

reklama

„Měla by přijít daňová úleva a sedm miliard, které živnostníci dali do státního rozpočtu, bych jim vrátil. A ještě jim daně v následujícím roce odpustil. Proto podporuji schodek rozpočtu ve výši 329 miliard korun. Největší daně ale platí zaměstnanci,“ řekl Dufek moderátorce Marii Bastlové.

Za svým tvrzením, že v Česku je přebytek restaurací a živnostníci, kteří kvůli covidu přišli o příjmy, by měli jít pracovat do dělnického sektoru, si ale stojí. „Je pravda, že když rozdělíme segment služeb, najdeme menší, v nichž se dají živnostníci zaměstnat. A také ve státním sektoru,“ myslí si Dufek.

Podle něj každá doba přináší oběti a většina restaurací zkrachuje, protože přišla o zahraniční návštěvníky. Dále upozornil, že od vzniku České republiky zkrachovalo několik částí hospodářství. „Bylo fér, že skončily cukrovary? Bylo fér, že skončily velké pekárny? Za třicet let u nás skončilo mnoho profesí a nikomu to nebylo líto,“ řekl Dufek ve studiu.

„Je potřeba se podívat před covidovou dobu, protože tu bylo mnoho turistů a rostl počet restaurací. K turistům jsme se nechovali slušně ani dříve, třeba k Rusům. Čísla hovořila, že už ke konci roku 2019 tu turistů bylo méně. Covid turistický segment jen dorazil,“ zdůraznil Dufek. Moderátorka Bastlová ho ale upozornila, že podle dat Českého statistického úřadu právě v poslední čtvrtině roku 2019 turismus v Česku stoupal. „Poslední kvartál je vždy nejsilnější,“ bránil se Dufek.

Prodáváme jídla pod sto korun

A co by předseda odborů, který sám nikdy nepodnikal, v této době ostatním podnikatelům doporučil? „Spravuji podnikatelský majetek, takže jdeme správnou cestou. Snížili se zásoby, pronájemcům jsem doporučil jít s cenou dolů, takže u nás se prodává jídlo i pod sto korun,“ uvedl Dufek.

Samotného ho mrzí, že v době koronavirové pandemie vláda prý nepřemýšlí, jak pomoci zaměstnancům a velkým firmám. „Sněmovna není schopná se domluvit na fungování kurzarbeitu a mrzí mě, že poslanci se nebaví, jak budeme pomáhat celému českému trhu třeba od června,“ dodal Dufek s tím, že zaměstnanci dodávají do státního rozpočtu prostřednictvím daní až 120 miliard korun ročně.

Měnící se pravidla pro restaurace

I když vláda zatím nezařadila Česko do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES, podmínky pro stravovací podniky kvůli zhoršující se pandemické situaci zpřísnila. Restaurace a bary budou nově muset zavřít už ve 20 hodin a v provozu nebude moci být ani stravovací okénko. Vláda také zakázala konzumaci alkoholu na veřejnosti a navrhla zpřísnění pokut za nedodržení pravidel až na 50 tisíc pro běžného občana.

Rozhovor Marie Bastlové s Bohumírem Dufkem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
Marie Bastlová živnostníci Bohumír Dufek Asociace samostatných odborů PES

Hlavní zprávy

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář
360°

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář

Ukrajina usiluje o vstup do NATO a podle bývalého českého velvyslance v Rusku Petra Koláře by se členem stát měla. „Pokud splní daná kritéria a parametry, tak ano. Stala by se příkladem pro běžné Rusy, kteří Ukrajinou opovrhují. Kdyby to dokázali společně, měli bychom něco jako Marshallův plán, tak by to Rusům ukázalo, že i oni se mohou stát prosperujícím demokratickým státem,“ podotkl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda
360°

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

Prodělání covidu místo očkování není bezpečné. Hrozí vážný průběh a dlouhodobé následky

Pro neočkované osoby platí v České republice v podstatě lockdown. Bez covidového pasu se nedostanou například do restaurace či do kadeřnictví. Snadnější život mají kromě očkovaných jen ti, kteří v posledních šesti měsících covid prodělali. Toho se snaží někteří lidé využít a nemocí se chtějí nechat nakazit dobrovolně. Snaha chytit covid však může být velmi riziková, jak ukazují některé případy.

V úterý přibylo 19 482 nových případů covidu. Vytíženost nemocnic je stále vysoká

Pošesté v řadě počet nových případů v mezitýdenním srovnání klesl. V úterý v ČR přibylo 19 482 potvrzených případů covidu, o 2 500 méně než před týdnem. Mírný úbytek je patrný také v počtu hospitalizovaných lidí s koronavirovou nákazou, kterých bylo k úterý téměř 6 700. Vysoké ale zůstávají počty úmrtí. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo s covidem více než 34 000 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Bendl: Lipavský je pod tak obrovským tlakem, že to asi nezažil. Nezávidím mu to

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) se dostal pod obrovský tlak, že to v životě ještě asi nezažil, zhodnotil současnou situaci při sestavování vlády bývalý ministr zemědělství a poslanec za ODS Petr Bendl. Podle něj je i v zájmu prezidenta Miloše Zemana, aby vláda vznikla co nejdříve, především kvůli vzniklé pandemické situaci, připomněl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pelhřimovsko premiantem. Hlásí rekordní proočkovanost i minimum hospitalizovaných

Říká se, že covid nezná hranice. Místní rozdíly v rámci republiky jsou však jasně čitelné. Příkladem může být Vysočina a pelhřimovská nemocnice. Ta je momentálně oproti jiným téměř oázou klidu. Reportérka CNN Prima NEWS tam natáčela na poloprázdném covidovém oddělení. Podle lékařů za to může rekordní proočkovanost okresu, která činí 69 procent obyvatel starších dvanácti let.

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

reklama