reklama

Odpusťte příští rok daně živnostníkům, kteří je letos platili, vyzývá odborář Dufek

Ať vláda příští rok odpustí živnostníkům daně, prohlásil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. Navrhl také, aby jim vláda vrátila i daně, které zaplatili letos. Upozornil ale, že se nebaví o restauracích. Těch je prý na trhu přebytek, protože Česko těžilo z velkého množství zahraničních turistů, kteří podle něj tuzemsko navštěvovali méně už před koronavirem.

reklama

„Měla by přijít daňová úleva a sedm miliard, které živnostníci dali do státního rozpočtu, bych jim vrátil. A ještě jim daně v následujícím roce odpustil. Proto podporuji schodek rozpočtu ve výši 329 miliard korun. Největší daně ale platí zaměstnanci,“ řekl Dufek moderátorce Marii Bastlové.

K tématu

Za svým tvrzením, že v Česku je přebytek restaurací a živnostníci, kteří kvůli covidu přišli o příjmy, by měli jít pracovat do dělnického sektoru, si ale stojí. „Je pravda, že když rozdělíme segment služeb, najdeme menší, v nichž se dají živnostníci zaměstnat. A také ve státním sektoru,“ myslí si Dufek.

Podle něj každá doba přináší oběti a většina restaurací zkrachuje, protože přišla o zahraniční návštěvníky. Dále upozornil, že od vzniku České republiky zkrachovalo několik částí hospodářství. „Bylo fér, že skončily cukrovary? Bylo fér, že skončily velké pekárny? Za třicet let u nás skončilo mnoho profesí a nikomu to nebylo líto,“ řekl Dufek ve studiu.

„Je potřeba se podívat před covidovou dobu, protože tu bylo mnoho turistů a rostl počet restaurací. K turistům jsme se nechovali slušně ani dříve, třeba k Rusům. Čísla hovořila, že už ke konci roku 2019 tu turistů bylo méně. Covid turistický segment jen dorazil,“ zdůraznil Dufek. Moderátorka Bastlová ho ale upozornila, že podle dat Českého statistického úřadu právě v poslední čtvrtině roku 2019 turismus v Česku stoupal. „Poslední kvartál je vždy nejsilnější,“ bránil se Dufek.

Prodáváme jídla pod sto korun

A co by předseda odborů, který sám nikdy nepodnikal, v této době ostatním podnikatelům doporučil? „Spravuji podnikatelský majetek, takže jdeme správnou cestou. Snížili se zásoby, pronájemcům jsem doporučil jít s cenou dolů, takže u nás se prodává jídlo i pod sto korun,“ uvedl Dufek.

Samotného ho mrzí, že v době koronavirové pandemie vláda prý nepřemýšlí, jak pomoci zaměstnancům a velkým firmám. „Sněmovna není schopná se domluvit na fungování kurzarbeitu a mrzí mě, že poslanci se nebaví, jak budeme pomáhat celému českému trhu třeba od června,“ dodal Dufek s tím, že zaměstnanci dodávají do státního rozpočtu prostřednictvím daní až 120 miliard korun ročně.

Měnící se pravidla pro restaurace

I když vláda zatím nezařadila Česko do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES, podmínky pro stravovací podniky kvůli zhoršující se pandemické situaci zpřísnila. Restaurace a bary budou nově muset zavřít už ve 20 hodin a v provozu nebude moci být ani stravovací okénko. Vláda také zakázala konzumaci alkoholu na veřejnosti a navrhla zpřísnění pokut za nedodržení pravidel až na 50 tisíc pro běžného občana.

Rozhovor Marie Bastlové s Bohumírem Dufkem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Tagy: Marie Bastlová živnostníci Bohumír Dufek Asociace samostatných odborů PES

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

V Česku bylo zatím naočkováno přes 80 tisíc zdravotníků. I když podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) většina nemocnic zaznamenala zájem svých zaměstnanců o očkování, přibývá zdravotníků, kteří vakcínu odmítají. Podle Milana Kubka je zájem zdravotníků dostatečný. Šéf České lékařské komory vidí problém spíš v nedostatku dávek vakcíny, za což viní vládu.

Kultura

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Čtvrtý stupeň systému PES by mohl podle chystané úpravy protiepidemického plánu znovu otevřít kulturní život. Člověk, který by se však chtěl během čtvrtého stupně vypravit například do kina, to nebude mít tak jednoduché. Komplikovaný systém vede také k přesvědčení pořadatelů, že za daných podmínek nemá ani smysl otevírat.

Boj Navalného s Putinem pokračuje. Natočil a ukázal prezidentův palác za 29 miliard
Turistka bloudila po Krušných horách v sandálech. Mám ponožky s membránou, bránila se
PŘEHLEDNĚ: Vědci odhalili šest rozdílných průběhů covidu. Jaké jsou jejich příznaky?
ON-LINE: Policie vtrhla do otevřených podniků. Byl zatčen první majitel restaurace
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Zemřela pražská zastupitelka ODS Jaroslava Janderová. Podlehla covidu, bylo jí 70 let
Podívejte se, jak bude vypadat modernizovaná železnice z Prahy do Kladna
Další články
reklama
reklama