reklama

Odpusťte příští rok daně živnostníkům, kteří je letos platili, vyzývá odborář Dufek

Ať vláda příští rok odpustí živnostníkům daně, prohlásil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. Navrhl také, aby jim vláda vrátila i daně, které zaplatili letos. Upozornil ale, že se nebaví o restauracích. Těch je prý na trhu přebytek, protože Česko těžilo z velkého množství zahraničních turistů, kteří podle něj tuzemsko navštěvovali méně už před koronavirem.

reklama

„Měla by přijít daňová úleva a sedm miliard, které živnostníci dali do státního rozpočtu, bych jim vrátil. A ještě jim daně v následujícím roce odpustil. Proto podporuji schodek rozpočtu ve výši 329 miliard korun. Největší daně ale platí zaměstnanci,“ řekl Dufek moderátorce Marii Bastlové.

Za svým tvrzením, že v Česku je přebytek restaurací a živnostníci, kteří kvůli covidu přišli o příjmy, by měli jít pracovat do dělnického sektoru, si ale stojí. „Je pravda, že když rozdělíme segment služeb, najdeme menší, v nichž se dají živnostníci zaměstnat. A také ve státním sektoru,“ myslí si Dufek.

Podle něj každá doba přináší oběti a většina restaurací zkrachuje, protože přišla o zahraniční návštěvníky. Dále upozornil, že od vzniku České republiky zkrachovalo několik částí hospodářství. „Bylo fér, že skončily cukrovary? Bylo fér, že skončily velké pekárny? Za třicet let u nás skončilo mnoho profesí a nikomu to nebylo líto,“ řekl Dufek ve studiu.

„Je potřeba se podívat před covidovou dobu, protože tu bylo mnoho turistů a rostl počet restaurací. K turistům jsme se nechovali slušně ani dříve, třeba k Rusům. Čísla hovořila, že už ke konci roku 2019 tu turistů bylo méně. Covid turistický segment jen dorazil,“ zdůraznil Dufek. Moderátorka Bastlová ho ale upozornila, že podle dat Českého statistického úřadu právě v poslední čtvrtině roku 2019 turismus v Česku stoupal. „Poslední kvartál je vždy nejsilnější,“ bránil se Dufek.

Prodáváme jídla pod sto korun

A co by předseda odborů, který sám nikdy nepodnikal, v této době ostatním podnikatelům doporučil? „Spravuji podnikatelský majetek, takže jdeme správnou cestou. Snížili se zásoby, pronájemcům jsem doporučil jít s cenou dolů, takže u nás se prodává jídlo i pod sto korun,“ uvedl Dufek.

Samotného ho mrzí, že v době koronavirové pandemie vláda prý nepřemýšlí, jak pomoci zaměstnancům a velkým firmám. „Sněmovna není schopná se domluvit na fungování kurzarbeitu a mrzí mě, že poslanci se nebaví, jak budeme pomáhat celému českému trhu třeba od června,“ dodal Dufek s tím, že zaměstnanci dodávají do státního rozpočtu prostřednictvím daní až 120 miliard korun ročně.

Měnící se pravidla pro restaurace

I když vláda zatím nezařadila Česko do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES, podmínky pro stravovací podniky kvůli zhoršující se pandemické situaci zpřísnila. Restaurace a bary budou nově muset zavřít už ve 20 hodin a v provozu nebude moci být ani stravovací okénko. Vláda také zakázala konzumaci alkoholu na veřejnosti a navrhla zpřísnění pokut za nedodržení pravidel až na 50 tisíc pro běžného občana.

Rozhovor Marie Bastlové s Bohumírem Dufkem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
Marie Bastlová živnostníci Bohumír Dufek Asociace samostatných odborů PES
Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni
OH 2021

Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni

Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.

Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové
Počasí

Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové

Počasí v Česku bude dál proměnlivé a spíše chladnější. Během srpna se mají častěji střídat oblačné a slunečné dny, léto má být podle meteorologů typicky středoevropské. Zbytek letních prázdnin bude zřejmě teplotně průměrný až slabě podprůměrný. Vyplývá to z měsíční prognózy počasí, kterou v pondělí na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi
Sociální sítě

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

Mutace delta v Česku dominuje. Může ji mít až 90 procent nakažených koronavirem

Podezření na variantu koronaviru delta má Státní zdravotní ústav (SZÚ) v Česku u 90 procent pozitivních vzorků. Ústav o tom v pondělí informoval v tiskové zprávě. Podezření se objeví už při vyšetření pacienta metodou PCR, s jistotou je varianta potvrzena až sekvenací DNA viru. Těchto podrobných vyšetření bylo v červenci 189, ve dvou vzorcích byla objevena varianta delta plus.

Čínské vakcíny? Radši zůstaneme v lockdownu, říkají Vietnamci. Za český dar děkují

Vietnam přešel do drsného lockdownu. Dosavadní koronavirový premiant se po roce zavřených hranic nevyhnul strmému nárůstu počtu nákaz, uzavřel proto i své hlavní metropole Hanoj a Ho Či Minovo Město. Třebaže v jihoasijské zemi panuje nouze o vakcíny, Vietnamci odmítají čínské preparáty. Raději přetrpí lockdown, než aby se jimi nechali očkovat, řekli lidé oslovení redakcí CNN Prima NEWS. Naopak jsou vděční za vakcíny, které poskytne mimo jiné i Česká republika.

reklama

Domácí zpravodajství

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

Ne všechny vyvěšení barevných vlajek potěšilo. Je to ponižující, říká k Prague Pride Wolf

Vyvěšením duhové vlajky na pražské Nové radnici vedení města a organizátoři akce zahájili festival Prague Pride. Ten má za cíl mimo jiné přiblížit život leseb, gayů, bisexuálů a translidí (LGBT+). Jedenáctý ročník přehlídky nabídne 135 kulturních, zábavních a vzdělávacích akcí se společným tématem coming out. Vůči konání festivalu se ve facebookovém příspěvku vymezil podnikatel, člen KDU-ČSL a od roku 2014 zastupitel hlavního města Prahy Jan Wolf.

reklama