CNN Prima News Jan Blatný

Jan Blatný

Výpis příspěvků ke štítku „Jan Blatný“

Mění se covidová vlna v tsunami? Podle dřívějších systémů už bychom byli v lockdownu

28. července 2022 05:43

Aktuální letní covidová vlna začíná být opravdu vážná. V českých nemocnicích s koronavirem leží už více než tisíc hospitalizovaných, přesto lze při pohledu na nynější protiepidemická opatření nabýt dojmu, že nás žádný covid netrápí. Během minulých vln se přitom při podobných číslech již zaváděly přísné restrikce. Jak by tedy na současná čísla reagoval například systém PES exministra Jana Blatného či „balíčky“ jeho nástupce Petra Arenbergera?

Šándor k vypnutí webů: Vnitro nevykládá písmo svaté, dezinformace musíme vysvětlovat

25. února 2022 21:35

Celkem osm českých dezinformačních webů v pátek zablokovala v reakci na válku na Ukrajině vláda. Podle bezpečnostního poradce Andora Šándora, vojenského analytika Martina Kollera a politického analytika Štěpána Kotrby jde o zbytečný krok. „Ministerstvo vnitra nevykládá písmo svaté. Nezakazujte, ale vysvětlujte,“ kroutil hlavou v mimořádném vysílání pořadu Divoká karta Šándor.

Svoboda: Že očkovaný může virus přenášet, jsme věděli. Vláda to ale nepouštěla ven

22. prosince 2021 15:30

Předseda sněmovního zdravotnického výboru Bohuslav Svoboda (ODS) zkritizoval předchozí vládu za to, jak s veřejností komunikovala očkování proti covidu. Podle něj se v odborných kruzích již před rokem vědělo, že vakcinovaný jedinec může dál virus přenášet. „Tehdejší vláda to ale nepouštěla ven,“ řekl poslanec v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Vojtěch: Proč to zase padlo na mě? Měl jsem si víc stát za svými rozhodnutími

20. prosince 2021 08:52

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se ohlíží za svým působením v době pandemie koronaviru. V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes lituje, že si někdy víc nestál za svými rozhodnutími. Pokládá si také otázku, proč těžkou vlnu pandemie po loňské zkušenosti znovu schytal coby ministr právě on. Podle svých slov totiž čekal, že díky očkování bude již situace příznivější. Hovořil také o antivaxerech, které by za jejich útoky na zdravotníky exemplárně trestal.

Sledování mobilů? Na Slovensku přijali návrh na zjišťování čísel kvůli karanténě

18. prosince 2021 21:47

Slovenská vláda se v čele s premiérem Eduardem Hegerem rozhodla tvrdě zakročit proti nepoctivcům. Od 1. února vchází v platnost upravený zákon o elektronických komunikacích. Díky němu bude moci Úřad veřejného zdravotnictví žádat mobilní operátory o telefonní čísla lidí, kteří se vrací na Slovensko z epidemicky rizikové země.

Velké rozvolnění opatření a čísla, která „nenadchýnala“. Jak žilo Česko před rokem?

30. listopadu 2021 10:05

Zatímco během aktuální vlny koronaviru panují obavy, že to nejhorší máme ještě před sebou, zavládla přesně před rokem ve společnosti optimistická nálada. Čísla během celého listopadu klesala a lidé se těšili na avizované rozsáhlé rozvolnění, které mělo přijít začátkem prosince. Po téměř dvou měsících se mohli Češi znovu chystat do restaurací či na koupaliště. Ne všichni však byli z otevření života v Česku nadšeni. Jelikož počty nakažených neklesaly takovým tempem, jak se očekávalo, hovořil premiér Andrej Babiš (ANO) o tom, že jej čísla „nenadchýnají“.

Před rokem Češi žili v tvrdém lockdownu. Čísla nakažených přitom byla nižší než dnes

11. listopadu 2021 05:24

Přestože covidová čísla nekontrolovaně rostou, nelze současný běžný život českých občanů srovnávat se situací, ve které žili před rokem. Země již v podstatě několik týdnů fungovala v tvrdém lockdownu – zavřená byla většina obchodů, posedět u jídla či piva v restauraci bylo nemyslitelné a platil přísný zákaz nočního vycházení. Paradoxně přitom byly počty nových případů nižší, než tomu je v posledních dnech.

Epidemiologův recept na covid: Kontaktujme každého neočkovaného z rizikových skupin

30. října 2021 15:33

Největšího úspěchu dosáhneme, když se zaměříme na pozitivně testované osoby z rizikových skupin, sdělil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS epidemiolog Jiří Beran. Ohroženou populaci, kterou představují i senioři, je pak důležité přesvědčit k vakcinaci. Společně s imunologem Václavem Hořejším se shodli, že tuto část obyvatelstva je potřeba individuálně kontaktovat.

Trest za nezákonná opatření. Ministerští úředníci přijdou o část platu, včetně náměstka

16. září 2021 14:08

Některým úředníkům na ministerstvu zdravotnictví se kvůli špatně napsaným pandemickým opatřením sníží platy. Výpověď však nikdo nedostane. Informoval o tom Český rozhlas. Desítky opatření zrušily soudy. Audit, který měl mimo jiné odhalit zodpovědnost úředníků, inicioval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Kontroloři vedle nerespektování nejvyšších soudních autorit identifikovali tři další pochybení.