CNN Prima News Jan Blatný

Jan Blatný

Výpis příspěvků ke štítku „Jan Blatný“

Mění se covidová vlna v tsunami? Podle dřívějších systémů už bychom byli v lockdownu

Aktuální letní covidová vlna začíná být opravdu vážná. V českých nemocnicích s koronavirem leží už více než tisíc hospitalizovaných, přesto lze při pohledu na nynější protiepidemická opatření nabýt dojmu, že nás žádný covid netrápí. Během minulých vln se přitom při podobných číslech již zaváděly přísné restrikce. Jak by tedy na současná čísla reagoval například systém PES exministra Jana Blatného či „balíčky“ jeho nástupce Petra Arenbergera?

Šándor k vypnutí webů: Vnitro nevykládá písmo svaté, dezinformace musíme vysvětlovat

Celkem osm českých dezinformačních webů v pátek zablokovala v reakci na válku na Ukrajině vláda. Podle bezpečnostního poradce Andora Šándora, vojenského analytika Martina Kollera a politického analytika Štěpána Kotrby jde o zbytečný krok. „Ministerstvo vnitra nevykládá písmo svaté. Nezakazujte, ale vysvětlujte,“ kroutil hlavou v mimořádném vysílání pořadu Divoká karta Šándor.

Vojtěch: Proč to zase padlo na mě? Měl jsem si víc stát za svými rozhodnutími

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se ohlíží za svým působením v době pandemie koronaviru. V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes lituje, že si někdy víc nestál za svými rozhodnutími. Pokládá si také otázku, proč těžkou vlnu pandemie po loňské zkušenosti znovu schytal coby ministr právě on. Podle svých slov totiž čekal, že díky očkování bude již situace příznivější. Hovořil také o antivaxerech, které by za jejich útoky na zdravotníky exemplárně trestal.

Velké rozvolnění opatření a čísla, která „nenadchýnala“. Jak žilo Česko před rokem?

Zatímco během aktuální vlny koronaviru panují obavy, že to nejhorší máme ještě před sebou, zavládla přesně před rokem ve společnosti optimistická nálada. Čísla během celého listopadu klesala a lidé se těšili na avizované rozsáhlé rozvolnění, které mělo přijít začátkem prosince. Po téměř dvou měsících se mohli Češi znovu chystat do restaurací či na koupaliště. Ne všichni však byli z otevření života v Česku nadšeni. Jelikož počty nakažených neklesaly takovým tempem, jak se očekávalo, hovořil premiér Andrej Babiš (ANO) o tom, že jej čísla „nenadchýnají“.

Před rokem Češi žili v tvrdém lockdownu. Čísla nakažených přitom byla nižší než dnes

Přestože covidová čísla nekontrolovaně rostou, nelze současný běžný život českých občanů srovnávat se situací, ve které žili před rokem. Země již v podstatě několik týdnů fungovala v tvrdém lockdownu – zavřená byla většina obchodů, posedět u jídla či piva v restauraci bylo nemyslitelné a platil přísný zákaz nočního vycházení. Paradoxně přitom byly počty nových případů nižší, než tomu je v posledních dnech.

Epidemiologův recept na covid: Kontaktujme každého neočkovaného z rizikových skupin

Největšího úspěchu dosáhneme, když se zaměříme na pozitivně testované osoby z rizikových skupin, sdělil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS epidemiolog Jiří Beran. Ohroženou populaci, kterou představují i senioři, je pak důležité přesvědčit k vakcinaci. Společně s imunologem Václavem Hořejším se shodli, že tuto část obyvatelstva je potřeba individuálně kontaktovat.