reklama

Tropické počasí láká k vodě. Kde je čistá a kterým místům se raději vyhnout?

Letní tropické počasí je jako stvořené ke koupání. Kvalita vody v bazénech nebo přírodních koupalištích ale není všude ideální. Odborníci tak radí, aby si lidé dopředu zjistili její aktuální stav a případně dodržovali i hygienu.

reklama

Podmínky ke koupání jsou v Česku podle hygieniků i na začátku prázdnin převážně dobré, jen na několika místech se kvalita vody podle hygieniků mírně zhoršila. Zákaz koupání vydali kvůli mikrobiologickému znečištění pro umělé koupaliště v rekreačním zařízení Eden v Jinolicích na Jičínsku.

Zdravotní problémy hrozí lidem po koupání v nádrži Brušperk na Frýdecko-Místecku. Voda nevhodná ke koupání je také v Novém rybníku na Příbramsku, hygienici zde mají podezření na cerkarie, tedy infekční larvy motolice, které způsobují kožní problémy. Třetím z pěti stupňů rizika hodnotí hygienici koupaliště Hradištko I na Kolínsku.

Hygienici proto radí, aby se lidé po vykoupání ideálně osprchovali. „Lidem se sníženou imunitou, případně alergikům, malým dětem či těhotným ženám však jednoznačně doporučujeme, aby se po vykoupání vždy osprchovali,“ uvádí Krajská hygienická stanice na svém webu.

V dalších přírodních nádržích zůstává voda vhodná ke koupání, i když někde se její kvalita proti minulému týdnu mírně horší. Aktuální informace lze zjistit jednoduše na webu ministerstva zdravotnictví. Jednotlivé ikonky vám napoví, zda je voda bezpečná ke koupání. Součástí je i přehled, jak se v průběhu měření kvalita vody mění.

Jaká je kvalita vody, lze poznat i okem. Podle Luboše Mandíka, vedoucího oddělení obecné a komunální hygieny KHS Středočeského kraje, by měla být voda průhledná a nemělo by být patrné závažnější znečištění. Uvedl to pro CNN Prima NEWS.

Záleží i na typu koupališť

Kvalitu vody nemusíte vždy hlídat vy. Pokud si vyberete koupaliště, které je oficiálně provozované, mělo by hygienické standardy splňovat.

  • přírodní koupaliště (má provozovatele a vybírá se zde vstupné);
  • povrchové vody (nemají provozovatele, může se zde koupat kdokoli, nikdo však kvalitu nesleduje);
  • ostatní vodní plochy;
  • umělá koupaliště.

V následujících dnech si užijeme tropické letní počasí. Vůbec nejteplejší bude čtvrtek, kdy bude na Moravě přes den až 37 °C. S horkým počasím budou spojené také bouřky a nárazové přeháňky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Na Slováky by česká očkovací kampaň nezabrala. Chtěli využít Schwarzeneggera s Norrisem
Slovensko

Na Slováky by česká očkovací kampaň nezabrala. Chtěli využít Schwarzeneggera s Norrisem

Přinese velmi drsná očkovací kampaň v Česku kýžený průlom? To se teprve uvidí, ale na Slovensku by podle všeho nezabrala. Říká to tamní expert Jakub Kuvik, který se podílel na tvorbě té slovenské. Podle něj jsou vizuály s drastickými záběry pacientů z nemocnic neúčinné. Sám pak říká, že pro slovenskou kampaň bylo v plánu zapojit i filmové hvězdy jako Arnold Schwarzenegger nebo Chuck Norris.

Chudoba rodičů zdvojnásobuje riziko, že hluboko do kapsy budou mít i jejich děti
Ekonomika

Chudoba rodičů zdvojnásobuje riziko, že hluboko do kapsy budou mít i jejich děti

Finanční situace rodičů má výrazný vliv na životní úroveň jejich dětí. Vyrůstá-li potomek v nuzných poměrech, je u něho až dvakrát vyšší pravděpodobnost, že na tom s penězi bude na štíru v porovnání s jejich dobře situovanými vrstevníky. Největší rozptyl mezi těmito dvěma skupinami panuje v Bulharsku, nejmenší v Lotyšsku, vyplývá z aktuálních dat Eurostatu. Jak je na tom Česká republika?

reklama

Domácí zpravodajství

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Laffita o vztahu s otcem: Byl to macho. Říkal, že jestli budu gay, zabije mě jako psa

Kubánec Osmany Laffita se živí jako úspěšný módní návrhář a více než 25 let žije ve šťastném vztahu s partnerem Guyem. V mládí to však neměl vůbec lehké. Svou orientaci musel dlouho skrývat. V době, kdy žil ještě na Kubě, to bylo trestné. Dlouho se s tím nemohli smířit ani jeho otec. „Táta mi kolikrát říkal, že jestli budu gayem, zabije mě jako psa,“ řekl Laffita v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama