reklama

Dítě se může snadněji utopit při koupání v domácím prostředí. Jak tomu předejít?

Dvě děti utonuly během posledních dnů v Česku. Jedno v rybníce na Prachaticku, druhé v jezírku u domu na Českokrumlovsku. Právě koupání v domácím prostředí je často velmi zrádné.

reklama

Dětí mají dojem, že jsou více v bezpečí a rodiče nejsou tak ostražití. Přitom často stačí naprostá drobnost, aby se předešlo ztrátě lidského života. Například na zakrytí bazénu nepoužít plachtu, ale uzamykatelný kryt.

K tématu

„Velmi často se stává, že si rodič jenom na vteřinku někam odběhne a myslí si, že dítě uslyší, kdyby například do bazénu spadlo, nebo se něco dělo, ale opak je pravdou. Děti se topí zpravidla velmi tiše a bohužel k neštěstí potom zbývá jen kousek,“ popsala mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jana Poštová.

Jakmile dítě spadne do vody a vdechne první hlt vody, tak přestane komunikovat. „Děti mají úzké dýchací cesty a snadno se jim vodou zaplní. Skutečně tak dochází k tomu, že dítě všichni hledají, až ho najdou bohužel plovoucí v bazénku nebo v nějaké té nádrži,“ vysvětloval v pořadu Interview televize CNN Prima NEWS záchranář Marek Slabý.

Nejvhodnější variantou je pevné zakrytí bazénu

K tomu, aby dítě do bazénu nespadlo, může pomoci právě pevný uzamykatelný kryt. „Máme osmiměsíční holčičku, o kterou se bojíme. U dětí se docela často stává, že spadnou do vody, a naše dcera je navíc hrozně rychlá. Takže jsme se rozhodli, že bychom chtěli zastřešení bazénu,“ vyprávěla matka Eliška Froňková.

Odborníci se shodují, že pro rodiny s dětmi je rozhodně vhodnější pevné krytí, než plachta. „Hrozí to, že dítě spadne například pod plachtu a rodič o tom nemusí ani vědět,“ varovala obchodnice s bazény Barbora Černá. S tím souhlasil i záchranář Slabý: „Dítě do plachty spadne a buď za ním nateče voda a utopí se v louži na plachtě, nebo se může dostat nechtěně pod ni. Poté je to horší, dítě se nemá šanci nijak zorientovat a rodič ho nemá šanci ani včas objevit.“

Pokud zjistíte, že se dítě topí, okamžitě mu poskytněte první pomoc a volejte 155. „Může se vám stát, že se bude topit i dítě mladší třeba tří let. Zde masírujeme například třemi prsty na hrudní kosti,“ poradil plavčík Petr Sudík. Pokud máte vy nebo vaše dítě zdravotní problémy, je důležité je nahlásit plavčíkovi. V případě nehody vám pak bude moci poskytnout účinnou pomoc.

K tématu

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

  • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Dětské oblečení ani obuv od pondělí nenakoupíte. Které obchody zůstanou otevřené
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
reklama
reklama
První pokuty za nenošení respirátorů už padly. Strážníci objevili stovky hříšníků

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Česko podalo žalobu na Polsko. Požaduje zastavení těžby ve hnědouhelném dole Turów
Další články
reklama
reklama