reklama

Dítě se může snadněji utopit při koupání v domácím prostředí. Jak tomu předejít?

Dvě děti utonuly během posledních dnů v Česku. Jedno v rybníce na Prachaticku, druhé v jezírku u domu na Českokrumlovsku. Právě koupání v domácím prostředí je často velmi zrádné.

reklama

Dětí mají dojem, že jsou více v bezpečí a rodiče nejsou tak ostražití. Přitom často stačí naprostá drobnost, aby se předešlo ztrátě lidského života. Například na zakrytí bazénu nepoužít plachtu, ale uzamykatelný kryt.

K tématu

„Velmi často se stává, že si rodič jenom na vteřinku někam odběhne a myslí si, že dítě uslyší, kdyby například do bazénu spadlo, nebo se něco dělo, ale opak je pravdou. Děti se topí zpravidla velmi tiše a bohužel k neštěstí potom zbývá jen kousek,“ popsala mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jana Poštová.

Jakmile dítě spadne do vody a vdechne první hlt vody, tak přestane komunikovat. „Děti mají úzké dýchací cesty a snadno se jim vodou zaplní. Skutečně tak dochází k tomu, že dítě všichni hledají, až ho najdou bohužel plovoucí v bazénku nebo v nějaké té nádrži,“ vysvětloval v pořadu Interview televize CNN Prima NEWS záchranář Marek Slabý.

Nejvhodnější variantou je pevné zakrytí bazénu

K tomu, aby dítě do bazénu nespadlo, může pomoci právě pevný uzamykatelný kryt. „Máme osmiměsíční holčičku, o kterou se bojíme. U dětí se docela často stává, že spadnou do vody, a naše dcera je navíc hrozně rychlá. Takže jsme se rozhodli, že bychom chtěli zastřešení bazénu,“ vyprávěla matka Eliška Froňková.

Odborníci se shodují, že pro rodiny s dětmi je rozhodně vhodnější pevné krytí, než plachta. „Hrozí to, že dítě spadne například pod plachtu a rodič o tom nemusí ani vědět,“ varovala obchodnice s bazény Barbora Černá. S tím souhlasil i záchranář Slabý: „Dítě do plachty spadne a buď za ním nateče voda a utopí se v louži na plachtě, nebo se může dostat nechtěně pod ni. Poté je to horší, dítě se nemá šanci nijak zorientovat a rodič ho nemá šanci ani včas objevit.“

Pokud zjistíte, že se dítě topí, okamžitě mu poskytněte první pomoc a volejte 155. „Může se vám stát, že se bude topit i dítě mladší třeba tří let. Zde masírujeme například třemi prsty na hrudní kosti,“ poradil plavčík Petr Sudík. Pokud máte vy nebo vaše dítě zdravotní problémy, je důležité je nahlásit plavčíkovi. V případě nehody vám pak bude moci poskytnout účinnou pomoc.

K tématu

Další hlavní zprávy

Sledujte v TV

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Ještě nemáte naladěný kanál CNN Prima NEWS? Poradíme vám, jak na to. Stanici si můžete naladit po celé České republice i na Slovensku. Zatímco na Slovensku jej poskytují pouze operátoři, v Česku je dostupný i v terestrice. Nově naladíte CNN Prima NEWS u služby 02TV na programové pozici 16. Pokud se Vám program automaticky nenaladil, restartujte prosím Vaše zařízení.

reklama
Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
V klíčových státech Trump dohání Bidena. Průzkumy se ale vyplatí brát s rezervou
Chelsea poklekla, domácí podporu BLM odmítli. Hanba, šili do Krasnodaru fanoušci
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi
reklama
reklama
Čaputová: Čelíme strachu, na který nemáme manuál. Mou úlohou je posilovat naději lidí

Slovensko

Domácí zpravodajství

Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
ANKETA: Dodržují Češi zákaz nočního vycházení? Ptali jsme se lidí v centru Prahy
Další články
reklama
reklama