reklama

Dítě se může snadněji utopit při koupání v domácím prostředí. Jak tomu předejít?

Dvě děti utonuly během posledních dnů v Česku. Jedno v rybníce na Prachaticku, druhé v jezírku u domu na Českokrumlovsku. Právě koupání v domácím prostředí je často velmi zrádné.

reklama

Dětí mají dojem, že jsou více v bezpečí a rodiče nejsou tak ostražití. Přitom často stačí naprostá drobnost, aby se předešlo ztrátě lidského života. Například na zakrytí bazénu nepoužít plachtu, ale uzamykatelný kryt.

K tématu

„Velmi často se stává, že si rodič jenom na vteřinku někam odběhne a myslí si, že dítě uslyší, kdyby například do bazénu spadlo, nebo se něco dělo, ale opak je pravdou. Děti se topí zpravidla velmi tiše a bohužel k neštěstí potom zbývá jen kousek,“ popsala mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jana Poštová.

Jakmile dítě spadne do vody a vdechne první hlt vody, tak přestane komunikovat. „Děti mají úzké dýchací cesty a snadno se jim vodou zaplní. Skutečně tak dochází k tomu, že dítě všichni hledají, až ho najdou bohužel plovoucí v bazénku nebo v nějaké té nádrži,“ vysvětloval v pořadu Interview televize CNN Prima NEWS záchranář Marek Slabý.

Nejvhodnější variantou je pevné zakrytí bazénu

K tomu, aby dítě do bazénu nespadlo, může pomoci právě pevný uzamykatelný kryt. „Máme osmiměsíční holčičku, o kterou se bojíme. U dětí se docela často stává, že spadnou do vody, a naše dcera je navíc hrozně rychlá. Takže jsme se rozhodli, že bychom chtěli zastřešení bazénu,“ vyprávěla matka Eliška Froňková.

Odborníci se shodují, že pro rodiny s dětmi je rozhodně vhodnější pevné krytí, než plachta. „Hrozí to, že dítě spadne například pod plachtu a rodič o tom nemusí ani vědět,“ varovala obchodnice s bazény Barbora Černá. S tím souhlasil i záchranář Slabý: „Dítě do plachty spadne a buď za ním nateče voda a utopí se v louži na plachtě, nebo se může dostat nechtěně pod ni. Poté je to horší, dítě se nemá šanci nijak zorientovat a rodič ho nemá šanci ani včas objevit.“

Pokud zjistíte, že se dítě topí, okamžitě mu poskytněte první pomoc a volejte 155. „Může se vám stát, že se bude topit i dítě mladší třeba tří let. Zde masírujeme například třemi prsty na hrudní kosti,“ poradil plavčík Petr Sudík. Pokud máte vy nebo vaše dítě zdravotní problémy, je důležité je nahlásit plavčíkovi. V případě nehody vám pak bude moci poskytnout účinnou pomoc.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Blatný: Letos zemře až 10 tisíc nakažených. Covid je příčinou u 40 procent z nich

Blatný: Letos zemře až 10 tisíc nakažených. Covid je příčinou u 40 procent z nich

Covid-19 byl v prvním pololetí hlavní příčinou smrti asi u 27 procent lidí, kteří zemřeli s pozitivním testem na nový typ koronaviru. Ve druhém pololetí se podle zatím dostupných dat tento podíl zvyšuje, půjde až o 40 procent. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Za celý rok 2020 podle něj zemře asi 9000 až 10 000 lidí nakažených koronavirem. Zatím je takových úmrtí zhruba 7500. V posledních třech měsících roku bude úmrtnost v ČR vyšší než v předchozích letech.

Slovensko

Čaputová vetovala Matovičův zákon o plagiátech. Není prý v souladu s ústavou

Čaputová vetovala Matovičův zákon o plagiátech. Není prý v souladu s ústavou

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vrátila parlamentu zákon, který má kromě jiného umožnit odebírání vysokoškolských titulů kvůli závažnějšímu plagiátorství. Hlava státu tuto novinku ovšem nezpochybnila, zamítla jiná ustanovení schválené normy. Informovala o tom prezidentská kancelář. Koalice má však v parlamentu dostatek hlasů na prolomení prezidentského veta.

reklama
Česko nedokáže bojovat s koronavirem. V žebříčku odolnosti je mezi nejhoršími
reklama
reklama
Jednou si zahrajeme v nebi, vzkázal Pelé Maradonovi. Smutní nejen fotbalový svět

Fotbal

Domácí zpravodajství

Zdravotní sestra se léčí s covidem už podruhé za tři měsíce. Kde je slibovaná imunita?
První Češi by mohli být očkováni už v lednu. Vakcinace bude zřejmě gradovat na jaře
Další články
reklama
reklama