Labutí rodinka na Pardubicku „válčí“ se strážníky. Ti používají i donucovací prostředky

Pardubické strážníky pravidelně zaměstnává labutí rodinka

Pardubičtí městští policisté by mohli zavést novou funkci „nahánění labutí“. Strážníky totiž čím dál častěji zaměstnává labutí rodinka, kterou musí pravidelně doprovázet na jejich cestě do vody.

Je to častý kolorit pardubické Husovy ulice. K ní totiž těsně přiléhá potok Halda, který na druhé straně sousedí s několika rybníky a nádržemi. Právě na nich se dobře daří labutímu páru. Ten už poněkolikáté přes nedalekou silnici vyvedl i svá mláďata.

„Naše labutí rodinka jsou takoví tradiční recidivisté. Například minulý rok u nich naše hlídky zasahovaly celkem osmnáctkrát, od začátku letošního roku prozatím sedmkrát,“ vypočítává mluvčí Městské policie Pardubice Lucie Klementová. Labutí show pokaždé zastaví dopravu. Buď to udělají strážníci, nebo často i sami řidiči, kteří už situaci dobře znají.

„Labutě už jsou zvyklé. Kolikrát nám přijde, že už jsou jak cvičené,” popisuje s úsměvem strážník Viktor Husák. Muži zákona se především snaží udržet malé labutí hejno pohromadě, pobízejí je například i pomocí donucovacích prostředků, jako je třeba teleskopický obušek.

Tím klepou například do kovových konstrukcí, aby ptáky korigovali. „Ne tím, že bychom do nich mlátili, ale spíš používáme okolní dopravní značení, co najdeme, případně o silnici,“ dodává s nadsázkou Husák.

Strážníci se v minulosti pokusili labutě přemístit na jiné místo. Ptáci se ale stejně postupně vrátili zpátky. A tak městským policistům nezbývá než se s malými cestovateli smířit a být připraveni pomoci jim pokaždé, když se rozhodnou vydat na procházku.

Tagy: