Ladislav Štaidl před smrtí zažíval obrovské zklamání a bolest. Co bylo poslední kapkou?

Zesnulý hudebník a po revoluci podnikatel se v životě musel vyrovnat s několika bolestnými ztrátami. S čím se až do své smrti nikdy nesmířil a co ho do posledních dnů nejvíce trápilo?

Dá se říct, že na co sáhl, v tom byl úspěšný. Za totality doprovázel Karla Gotta, se kterým vystoupali až na výsluní tehdejší československé pop music a dokonce pronikli až na západ. Po revoluci, když pověsil muziku na hřebík, se zase ukázal jako zdatný obchodník. Začal podnikat a brzy vydělal takové jmění, které finančně zabezpečilo nejen jeho, ale i jeho děti. Jeho život ovšem nebyl jen procházka růžovým sadem.

Když v pouhých třiceti letech tragicky zahynul jeho milovaný bratr Jiří, který byl vynikající textař, ocitl se na dně a nevěděl, jak dál. Osudnou se mu stala dopravní nehoda, když ve svém čerstvě zakoupeném Renaultu uháněl navštívit své rodiče do Jevan. Narazil do svodidel, vyletěl z auta ven a na místě byl mrtvý. „Když nastal ten příšernej den, byl to nepopsatelný šok. Nedá se ani popsat, co jsem prožíval. Byl jsem opravdu v těžké depresi a dostával se z toho nesmírně dlouho. V podstatě dodnes to v sobě mám,“ uvedl s odstupem let Štaidl.

Přestože už si myslel, že rodinná neštěstí si vybral na celý svůj život dopředu, nebylo tomu tak. Další tragédií byla smrt jeho dlouholeté partnerky, zpěvačky Ivety Bartošové, s níž měl syna Artura. I když spolu nežili, její rozhodnutí ukončit svůj život skokem pod vlak ho velmi ranilo a šokovalo. „Chtěl jsem jí pomoci. Už kvůli klukovi, kterého spolu máme, ale nešlo to. Ona nechtěla. Byla zatvrzelý beran. Svoje problémy řešila tím, že si vždycky našla nového partnera. Do té doby, než jsem získal Artura do péče, se tam vystřídalo deset chlapů. To je doklad toho, že měla smůlu, nebo si neuměla vybrat. Přitom to byla chytrá žena. Když nastaly problémy a musela chodit na psychiatrické vyšetření, tak jí dva psychiatři nezávisle na sobě naměřili IQ 132. Ona mohla ve vteřině do Mensy,“ přiblížil Štaidl.

Poslední kapka

Když už se zdálo, že konečně našel štěstí v lásce v náručí o třicet let mladší zdravotní sestřičky Michaely, osud mu zasadil další úder. Milovaná žena ho po 18 letech nečekaně opustila. O tom, co bylo důvodem, se dodnes spekuluje. Někdo tvrdí, že jeho družce popletla hlavu tajemná sekta, která ji svedla na úplně jinou životní cestu, další, že už ji nebavilo dělat Štaidlovi „služku“. Doma prý vládl pevnou rukou a co řekl, přes to nejel vlak. Když projevila přání, aby se vzali nebo spolu měli miminko, rázně to odmítal. On sám se k rozchodu nikdy veřejně nevyjádřil. Nicméně blízcí přátelé potvrdili, že ho odchod Míši velmi trápil a nikdy se s tím nesmířil.

Své si během hudební kariéry užil i s Karlem Gottem. Několikanásobný český slavík mu totiž častokrát vracel jeho písně, které nechtěl zpívat. „Jednou jsem mu zahrál Mží ti do vlasů. A Karel mi ji odmítl s tím, že je to na něj příliš velký slaďák. Já byl ale přesvědčený, že je to dobré. Tak jsem se zdravě nakrknul, nazpíval si ji sám a nakonec se z ní stal nejprodávanější singl roku. On pak za mnou přišel a říká mi: ,Láďo, proč si ji nedal mně?´ Když jsem mu to připomněl, chvíli se na mě nechápavě díval a pak pronesl jakoby nic: ,No vidíš, já ti hned říkal, že kdybych to zpíval já, nebylo by to ono.´ To byl celý on,“ zavzpomínal s úsměvem.

Tagy: