reklama

Ladovská zima nejspíš nebude. Poslední bílé Vánoce zažilo Česko před deseti lety

Bílé Vánoce letos nejspíš opět nezažijeme. Podle meteorologů o tom spíše než předpovědi, na které je ještě brzy, vypovídají především historické záznamy. Za posledních deset let se totiž teploty přes svátky držely spíše nad nulou a místo sněhu jsme se dočkali deště.

reklama

Sněhovým nadšencům dávají meteorologové trochu šance alespoň na blížící se první adventní neděli. „Vypadá to, že se během víkendu celkem výrazně ochladí, hlavně na východní polovině našeho území, kde by mohl nějaký sníh napadnout,“ řekl televizi CNN Prima NEWS meteorolog z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Martin Adamovský.

Pražané zažili poslední bílé Vánoce před řadou let. „Už si ani nepamatuji, tipla bych si minimálně deset let,“ sdělila v anketě pro televizi CNN Prima NEWS jedna z obyvatelek hlavního města. To ostatně potvrzují i statistiky meteorologů. „Pokud bychom se zaměřili na Prahu a Plzeň, bílé Vánoce měly naposledy shodně před deseti lety,“ řekl Adamovský. Výjimky z blátivých Vánoc ovšem existují: v Ostravě napadl sníh v roce 2018, o rok předtím zase v Brně.

Český hydrometeorologický ústav vydal také tabulku znázorňující kdy a kde bylo v republice nejvíce sněhu za posledních třicet let. Na pomyslné první příčce je horská stanice Lysá hora v Beskydech, která se v roce 2005 pyšnila téměř 200 centimetry sněhu. ČHMÚ dále zmiňuje například Labskou Boudu v Krkonoších.

V polohách do 400 metrů nad mořem pak za posledních třicet let leželo nejvíce sněhu v Jablunkově a ve Vsetíně.

Tagy:
Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní
Jihomoravský kraj

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

Startují první výhody pro očkované. Na hromadné akce mohou bez omezení
Koronavirus

Startují první výhody pro očkované. Na hromadné akce mohou bez omezení

V Česku se opět rozvolnila část protiepidemických opatření. Od 1. srpna se například navýšila kapacita na sportovních či kulturních akcích. Ovšem s omezující podmínkou – očkovaných může na hromadné akce přijít mnohonásobně více. Vláda se zvýhodňováním těch, kteří se nechali naočkovat, snaží motivovat co nejvíce lidí k vakcinaci.

Sledujte slavnostní zahájení Hvězdné sezóny na Primě. Na co nového se můžete těšit?

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala hvězdný program. Nové pořady i podzimní programové schéma představí na speciální tiskové konferenci generální ředitel skupiny Prima Marek Singer a programový ředitel skupiny Prima Roman Mrázek, chybět nebudou ani hvězdné tváře z našich pořadů. Sledujte velkolepé zahájení v úterý od 16:15 přímo v tomto článku nebo na facebookových stránkách Primy.

Češi v Japonsku: Vondroušová všechny místní zaskočila. Chtěli Ósakaovou ve finále

Třebaže Češi žijící v Japonsku vnímali olympiádu spíše kriticky, první medailové úspěchy krajanů jejich postoj trošku obměkčily. Markéta Vondroušová se podle nich u Japonců zapsala jako přemožitelka Naomi Ósakaové, její úspěch je šokoval. Obavy a nespokojenost, které plynou především z pandemické situace, ale nadále přetrvávají, popsali oslovení Češi redakci CNN Prima NEWS.

Za úplatek slíbil, že nebude kritizovat vakcínu. Konspirátora napálili penězi z Monopolů

Youtubeři Josh Pieters a Archie Manners napálili známého britského konspiračního teoretika a odpůrce vakcín proti koronaviru Pierse Corbyna. Ten se nechal uplatit 10 tisíci librami, tedy téměř 300 tisíci korunami, za to, že přestane kritizovat očkovací látku od britské společnosti AstraZeneca. Místo ní se měl zaměřit na konkurenci od Pfizeru a Moderny. Dostal však falešné peníze ze hry Monopoly.

reklama

Domácí zpravodajství

Epidemie v Česku slábne. Pacientů ve vážném stavu je ale v nemocnicích dvojnásobek

Laboratoře v Česku v pondělí potvrdily 152 nových případů nemoci COVID-19, o 47 méně než před týdnem. Na 100 000 obyvatel připadá v zemi za posledních sedm dní 11 nakažených, což je stejně jako v uplynulých třech dnech. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, pak zůstává 16. den pod hodnotou jedna, která značí zpomalování šíření nemoci. K úterý mírně kleslo na 0,92. Plyne to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama