emise

Výpis příspěvků ke štítku „emise“

EU musí nad klimatem přimhouřit oko, míní Gavor. Uhlí způsobilo krizi, oponuje Březovská

21. listopadu 2022 23:49

V neděli skončila velká klimatická konference COP27. Zástupci států světa se na ní shodli, že do roku 2100 by se měly emise snížit na naprosté minimum. Stále se ale vracíme k fosilním palivům. Přesto je možné, že do 80 let se emise opravdu sníží. O výsledcích konference diskutovali v pořadu 360° Jan Dusík, Romana Březovská a Jiří Gavor.

V Egyptě začal klimatický summit. Česko podle Fialy sníží emise metanu o 30 procent

6. listopadu 2022 18:52

V neděli začal každoroční klimatický summit OSN, letos ho pod označením COP27 pořádá Egypt. Dvoutýdenní akce se má zúčastnit přes 120 světových státníků. Česko reprezentuje premiér Petr Fiala, který do Egypta odletěl na tři dny. Hlavní snahou účastníků COP27 je zpomalit globální oteplování, řešit se ale budou i další ekologická témata.

Drsná pravidla pro automobilky: Vozy v Kalifornii budou jezdit jen na elektřinu a vodík

26. srpna 2022 08:31

„Zlatý stát“ vstoupí do nové automobilové éry. Ve čtvrtek kalifornská komise pro čisté ovzduší (CARB) nařídila automobilkám plnění ročních cílů pro prodej nových bezemisních vozidel. Podle nových pravidel bude muset být už v roce 2026 nejméně 35 procent z celkového počtu prodaných vozidel na elektrický nebo vodíkový pohon. Od roku 2030 se má tento podíl zvýšit na 68 procent. V roce 2035 má být prodej nových vozů se spalovacími motory zakázán úplně.

Drsné scény v Nizozemsku: Lidé protestují proti vybíjení krav, policie střílela na traktor

7. července 2022 12:54

Nizozemská vláda pokračuje ve striktně ekologické politice – oznámila plán na snížení emisí, jež produkují hospodářská zvířata. Tento program počítá s vybitím zhruba třiceti procent stád hovězího dobytka v zemi, přičemž v některých oblastech zemědělci nebudou moci chovat krávy vůbec. Plán vyvolal v řadách chovatelů obrovské rozčarování, ulice Nizozemska proto na protest zaplnily kolony traktorů.

Konec spalovacích motorů: Hubáčková se za naše zájmy bila málo, kritizuje opozice

1. července 2022 23:11

Česká republika sice zvedla ruku pro zákaz prodeje nových aut se spalovacími motory od roku 2035, stejně jsme ale při vyjednávání v Evropském parlamentu uspěli. Tak hodnotí začátek českého předsednictví ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Podle opozice se ale za zájmy Česka bila málo. Vyšší dotace a ústupky českým teplárnám prý nestačí.

Obecné blaho nás nezajímá. Ekologičtější a dražší auto si koupí málokdo, tvrdí expert

13. června 2022 00:12

Regulace v dopravě z hlediska přechodu na elektromobilitu je potřeba, řekl ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS editor webu Autosalon.tv Jan Blažek. Pokud bychom transformaci nechali na trhu, zákazníci ani výrobci by prý po změně nevolali, protože je ekologie nezajímá. Expert z Centra vozidel udržitelné mobility Fakulty strojní ČVUT Michal Vojtíšek souhlasil a dodal, že elektromobilitu je potřeba podpořit, jelikož nemáme plnohodnotnou náhradu za ropu.

Norma Euro 7 dopadne i na elektromobily. Auta musí splnit přísné podmínky pro brzdy

7. června 2022 11:26

Nástup platnosti emisní normy Euro 7 se stále odkládá, řešit totiž bude i problémy spojené s elektromobilitou. Kromě produkce emisních částic spalovacími motory se zaměří také na znečišťování životního prostředí brzdovým systémem, což se logicky přímo týká i vozidel s jiným než výlučně spalovacím pohonem. Elektromobily by vzhledem ke své vyšší hmotnosti mohly být dokonce v nevýhodě.