reklama

Legendární cestovatel Zikmund slaví 102. narozeniny. V Tatře projel přes 80 zemí

V neděli 14. února slaví cestovatel Miroslav Zikmund své 102. narozeniny. (zdroj: ČTK/PR/Nakladatelství Jota)
Zdroj: ČTK/PR/Nakladatelství Jota

Legendární český cestovatel Miroslav Zikmund slaví 102. narozeniny. „Cítí se velmi dobře a na svůj věk je zdravý“, říká Jana Macalíková, dcera Zikmundovy životní partnerky Marie Macalíkové. Za narozeninová přání všem vřele poděkoval.

reklama

„Se stejnou vášní, s jakou cestoval, dokumentoval, psal a archivoval, teď Mirek odpočívá. Už ho netlačí žádné termíny, žádné úkoly, takže se stoprocentně věnuje odpočinku a je velmi spokojený,“ uvedla Macalíková. Zikmundova vila, ve které žil téměř 70 let, je kulturní památkou. V budoucnosti bude přístupná veřejnosti.

K tématu

V den jeho narozenin se symbolicky zahájila činnost Nadačního fondu Zikmundovy vily, který se o objekt stará. Jeho předsedou a novým majitelem vily je zlínský podnikatel Čestmír Vančura, jenž je také prezidentem zlínského filmového festivalu. Sám Zikmund mu nabídku odprodeje vily nabídl.

„Se zájmem sleduji, jak spolu s přáteli domu a přilehlé zahradě ihned a s nadšením vdechli život, stejně jako jsem to dělával desítky let já. Věřím, že vila nadále zůstane důstojným a zajímavým místem pro vnímavé lidi všech generací. A že tak bude sloužit ušlechtilému účelu, byť jinému než vila mého cestovatelského parťáka Jirky Hanzelky,“ uvedl Zikmund. V sousední vile, která v minulosti patřila Hanzelkovi, je nyní rehabilitační stacionář pro děti s postižením.

Přátelé, cestovatelé a spisovatelé Jiří Hanzelka (vlevo) a Miroslav Zikmund (vpravo). (Zdroj: ČTK/Tachezy Jan)
Přátelé, cestovatelé a spisovatelé Jiří Hanzelka (vlevo) a Miroslav Zikmund (vpravo). (Zdroj: ČTK/Tachezy Jan)
Zdroj: ČTK/Tachezy Jan

Zikmund se podle Macalíkové o dění ve vile stále zajímá, má k dispozici informace i obrazovou dokumentaci. „Že Čestmír Vančura naplní vilu novým smyslem, životem, energií, že ji zrekonstruuje a dokonce zpřístupní veřejnosti, to ho neuvěřitelně nabíjelo pozitivní energií a moc ho to těšilo a těší nadále,“ uvedla Macalíková. Zikmund má ve vile stále trvalé bydliště. „Vnímáme to tak, že jsme zatím u Mirka na návštěvě,“ uvedl Vančura.

Zikmund se se svým přítelem Jiřím Hanzelkou stal cestovatelskou legendou. Navštívili přes 80 zemí, ve světě proslavili bývalé Československo a vozy Tatra. O svých cestách, při nichž objeli celou zeměkouli, napsali řadu knih a natočili několik dokumentárních filmů.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Fotbal

Hororový konec doposud snové sezony. Provod si přetrhl vazy v koleni, přijde o EURO

Hororový konec doposud snové sezony. Provod si přetrhl vazy v koleni, přijde o EURO

Hned jak záložník Slavie Praha Lukáš Provod v zápase v Olomouci spadl zcela nezaviněně na zem, bylo jasné, že je zle. Držel se za pravé koleno a po chvíli musel vystřídat. Trenér Jindřich Trpišovský po zápase pronesl, že to „nevypadá na nejhorší“. Bohužel se mýlil. Hvězda této sezony má přetržený zkřížený vaz v koleni a musí podstoupit operaci. To znamená, že přijde o nadcházející EURO.

Konec epidemie? V neděli přibylo nejméně nakažených koronavirem od srpna
Vakcíny proti covidu jsou pro těhotné bezpečné. Ženy ale mají stále strach
reklama
reklama
Hrozí další vlna. Zachytili jsme 56 mutací z ciziny, varuje Arenberger

Partie

Domácí zpravodajství

Turboočkování funguje skvěle. V pondělí umožníme registraci lidí 45+, slibuje Babiš
Další články
reklama
reklama