reklama

Legendární cestovatel Zikmund slaví 102. narozeniny. V Tatře projel přes 80 zemí

V neděli 14. února slaví cestovatel Miroslav Zikmund své 102. narozeniny. (zdroj: ČTK/PR/Nakladatelství Jota)
Zdroj: ČTK/PR/Nakladatelství Jota

Legendární český cestovatel Miroslav Zikmund slaví 102. narozeniny. „Cítí se velmi dobře a na svůj věk je zdravý“, říká Jana Macalíková, dcera Zikmundovy životní partnerky Marie Macalíkové. Za narozeninová přání všem vřele poděkoval.

reklama

„Se stejnou vášní, s jakou cestoval, dokumentoval, psal a archivoval, teď Mirek odpočívá. Už ho netlačí žádné termíny, žádné úkoly, takže se stoprocentně věnuje odpočinku a je velmi spokojený,“ uvedla Macalíková. Zikmundova vila, ve které žil téměř 70 let, je kulturní památkou. V budoucnosti bude přístupná veřejnosti.

K tématu

V den jeho narozenin se symbolicky zahájila činnost Nadačního fondu Zikmundovy vily, který se o objekt stará. Jeho předsedou a novým majitelem vily je zlínský podnikatel Čestmír Vančura, jenž je také prezidentem zlínského filmového festivalu. Sám Zikmund mu nabídku odprodeje vily nabídl.

„Se zájmem sleduji, jak spolu s přáteli domu a přilehlé zahradě ihned a s nadšením vdechli život, stejně jako jsem to dělával desítky let já. Věřím, že vila nadále zůstane důstojným a zajímavým místem pro vnímavé lidi všech generací. A že tak bude sloužit ušlechtilému účelu, byť jinému než vila mého cestovatelského parťáka Jirky Hanzelky,“ uvedl Zikmund. V sousední vile, která v minulosti patřila Hanzelkovi, je nyní rehabilitační stacionář pro děti s postižením.

Přátelé, cestovatelé a spisovatelé Jiří Hanzelka (vlevo) a Miroslav Zikmund (vpravo). (Zdroj: ČTK/Tachezy Jan)
Přátelé, cestovatelé a spisovatelé Jiří Hanzelka (vlevo) a Miroslav Zikmund (vpravo). (Zdroj: ČTK/Tachezy Jan)
Zdroj: ČTK/Tachezy Jan

Zikmund se podle Macalíkové o dění ve vile stále zajímá, má k dispozici informace i obrazovou dokumentaci. „Že Čestmír Vančura naplní vilu novým smyslem, životem, energií, že ji zrekonstruuje a dokonce zpřístupní veřejnosti, to ho neuvěřitelně nabíjelo pozitivní energií a moc ho to těšilo a těší nadále,“ uvedla Macalíková. Zikmund má ve vile stále trvalé bydliště. „Vnímáme to tak, že jsme zatím u Mirka na návštěvě,“ uvedl Vančura.

Zikmund se se svým přítelem Jiřím Hanzelkou stal cestovatelskou legendou. Navštívili přes 80 zemí, ve světě proslavili bývalé Československo a vozy Tatra. O svých cestách, při nichž objeli celou zeměkouli, napsali řadu knih a natočili několik dokumentárních filmů.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Nejhůře jsou na tom prváci, nemají žádné sociální vazby, říká středoškolský učitel
Návrat monarchie pro mě není aktuální téma, říká potomek habsburských císařů
Rasistka? Fero si vykradl byt, pracujte z domova jako on, radila nová hlavní hygienička
Nejlepší výsledek od roku 2007. Češkám se na lyžařském šampionátu povedla štafeta
reklama
reklama
Analýza: Proč tři týdny lockdownu stačit nebudou? Do škol a obchodů nejdřív v červnu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Obezita je daň za luxus, nejdůležitější je udělat si čas na pohyb, tvrdí odborník
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Lidé v karanténě dostanou navíc až 370 korun denně. „Izolačka“ prošla Senátem
Další články
reklama
reklama