reklama

Pafko: Prezident evidentně není schopen vykonávat funkci, když leží na JIP

Člověk, který je hospitalizovaný na jednotce intenzivní péče, není zcela jasně schopen výkonu prezidentské funkce. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl břišní a hrudní chirurg Pavel Pafko, který se proslavil jako operatér bývalého prezidenta Václava Havla.

reklama

„Člověk, který je přivezen do nemocnice, je zřejmě vážně nemocný, protože nemůže být léčen ambulantně. Člověk, který je hospitalizovaný na JIP je zcela jasně neschopen své funkce. Baletka nebude moci tancovat, protože je na JIP. Prezident nemůze vykonávat svůj úrad, protože leží na JIP,“ sdělil Pafko. „Můžete o mě vědět, jestli jsem práceneschopný, ale já rozhodnu, jestli řeknu, s čím tam ležím,“ dodal lékař, který měl na starost péči o bývalého prezidenta Václava Havla.

„Když pan prezident Havel ležel na naší klinice, hlídala ho ochranka. Neumím si představit, že by někdo prošel přes ochranku, personál. Určitě měl souhlas. Pana předsedu znám a nevěřím, že by odstrčil lidi a vnikl k panu prezidentovi,“ má jasno Pafko.

Pafko vzpomínal také na dobu, kdy Havlovi odstranili nádor. „Když jsme část plíce s nádorem poslali na mikroskopické vyšetření a volali nám, že jde o rakovinu plicní, počkal jsem, až se pan prezident vzbudí,“ vzpomínal chirurg, který tehdejší hlavě státu poradil, aby řekl pravdu. „Říkáním nepravdy se zesměšníme,“ dodal Pafko k situaci v roce 1996.

Zdraví prezidentů

Chirurg hovořil i o zdravotních problémech prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. „Tatíček Masaryk byl naposled zvolen v roce 1934, v té době byl v takovém zdravotním stavu, že současně s jeho volbou vzniklo razítko s jeho podpisem, protože lidé věděli, že není schopen se podepsat. Prezident nějakou dobu neviděl, pak ano. První mozkovou příhodu a ochrnutí pravé ruky měl v roce 1934. O rok později abdikoval a nebyl schopen přečíst ani abdikační řeč. Četl ji za něho doktor Šámal,“ řekl lékař.

Pafko uvedl, že kolem prezidentů vše manažuje jejich okolí. „Proč tito lidé dělají vlny? Protože si z mého pohledu uvědomují, že jejich osud je úzce spojen s člověkem, se kterým spolupracují. Když přijde nový prezident, přijde nový tým,“ vysvětlil chirurg.

„Komunikační šum dělají lidé kolem prezidenta. Prezident žádný šum nedělá. Je to interakce médií a lidí z prezidentské kanceláře,“ uzavřell lékař.

Tagy:

Hlavní zprávy

STAN navrhl nového ministra průmyslu místo Michalika. Jde o slovenského finančníka

Novým kandidátem hnutí Starosové a nezávislí (STAN) na ministra průmyslu a obchodu je manažer, dlouholetý člen vedení Erste Group a investor Jozef Síkela. Jeho nominaci schválil o víkendu celostátní výbor STAN, informovalo v pondělí hnutí v tiskové zprávě. Síkela v navrhované budoucí sestavě vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN nahradil místopředsedu Starostů Věslava Michalika, který se nominace vzdal minulý týden kvůli spekulacím o svém podnikání.

Agresivní psi děsí obyvatele Hodonína. Místní se chtějí bránit peticí

Už dva roky chodí někteří obyvatelé Hodonína s obavami kolem zahrádkářské kolonie na okraji města. Při procházkách na okraji města na ně totiž údajně často útočí dva psi, které tam chová starší muž. I když zde musela opakovaně zasahovat policie, majitel zvířat tvrdí, že má svoje psy pod kontrolou. Obyvatelé mu však nevěří a rozhodli se sepsat petici, kterou chtějí na problém upozornit.

reklama

Domácí zpravodajství

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

reklama