reklama

Rolls-Royce představuje kabriolet inspirovaný jachtou. Za půl miliardy korun

Současná modelová řada značky Rolls-Royce čítá hned několik automobilových klenotů. Opomeňme například sportovní kupé Wraith, SUV Cullinan nebo třeba luxusní limuzínu Phantom. Britsko-německý výrobce už ale nedělá jen sériová auta, neboť se rozhodl vrátit ke svým kořenům a soustředit se mimo jiné i na zakázkové vozy. Po letech tak přijíždí znovuzrozený Boat Tail, exkluzivní kabriolet inspirovaný jachtou, který byl navržen ve spolupráci s budoucími majiteli.

reklama

Modely na zakázku měly u značky Rolls-Royce dlouholetou tradici, jenže s nástupem samonosných karoserií od nich automobilka začala pomalu upouštět. Nedávno se však rozhodla ke svým kořenům opět vrátit. Důvodem byl nejen velký zájem klientů, ale také nový hliníkový základ, který byl dostatečně flexibilní i pro ty nejnáročnější stavby. Debutantem novodobých rolls-royců na míru byl takzvaný Sweptail, superluxusní limuzína s nejvyšší pořizovací cenou na světě. V roce 2017 majitele vyšla na více jak 300 milionů korun.

Nyní, o čtyři roky později, vyjíždí z dílen Coachbuild další jedinečný exemplář. Tentokrát exkluzivní skoro 5,9metrový kabriolet, jehož záď, ale i další komponenty byly inspirovány jachtou. Ostatně ty mu daly jeho název, boat tail totiž v překladu znamená lodní záď. Tento název však není u britsko-německé automobilky žádnou novinkou, nesly jej už někdejší zakázkové modely postavené ve 20. a 30. letech.

Inspirace světem luxusních lodí je na novém Boat Tailu patrná již od pohledu. Nelze si nevšimnou například pozvolna se svažující zádi, panoramatického čelního skla či nasazovací střechy, která je pouze jakýmsi nataženým plátnem stejně jako u sportovních jachet. Vůz si ale zachoval i řadu charakteristických rysů značky Rolls-Royce. Jde třeba o přední světlomety, masku chladiče nebo sošku Spirit of Ecstasy.

Dvě ledničky standardem

Zcela ojedinělý je prostor za interiérem vyrobený ze dřeva s otevřenými póry doplněný o prvky z kartáčované nerezové oceli. Právě tento materiál hojně převažuje také v kabině, přičemž má evokovat lodní palubu. Zadní dřevěná část se potom rozevírá jako motýlí křídla a ukrývá pod sebou  piknikovou sadu s příbory, které vyrobila pařížská firma Christofles, stolky a sklopné stoličky, pochopitelně od věhlasné italské nábytkářské firmy Promemoria, velký deštník v případě ošklivého počasí a dvě ledničky pro skladování šampaňského značky Armand de Brignac.

V interiéru pak najdeme ještě speciální hodinky švýcarské firmy Bovet 1822, které je možné nosit nejen na zápěstí, ale také je umístit na palubní desku a používat jako zabudované hodiny. V přihrádce před spolujezdcem nechybí sběratelské pero Montblanc v pouzdře z kůže a hliníku. Speciální jsou rovněž budíky, zdobené technikou zvanou giloš, jež se používá ve šperkařství nebo hodinářství.

Není tedy divu, že výroba Rolls-Roycu Boat Tail zabrala čtyři roky s tím, že na voze bylo použito 1 813 nových dílů. Známou součástí auta je však motor pocházející z Phantomu. Jde o dvakrát přeplňovaný vidlicový dvanáctiválec o objemu 6,75 litru. Rolls-Royce přesně neuvádí, kolik majitelé za unikátní Boat Tail zaplatí. Vedení ale přiznává, že je mnohem dražší než předchozí Sweptail z roku 2017. Spekuluje se o částce přesahující v přepočtu půl miliardy korun. Šlo by tak o vůbec nejdražší osobní automobil na světě!

Tagy:

Hlavní zprávy

Rekordní nárůst počtu nakažených ve školách. PCR testy odhalily oproti minulému týdnu dvojnásobek

Po pondělním testování ve školách se podle ministerstva zdravotnictví potvrdilo PCR metodou 16 627 případů nákazy koronavirem. Je to víc než dvojnásobek proti minulému týdnu. Mezi žáky odhalily PCR testy 15 178 nakažených a mezi pedagogy 1 449. Růst je podle úřadu důsledkem naprosté dominance nové koronavirové varianty omikron, jejíž podíl na všech nových nákazách už podle Státního zdravotního ústavu činí víc než 98 procent. Metoda PCR potvrdila výsledky zhruba 59 % pozitivních antigenních testů.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Čeští skokané na lyžích odletí na olympijské hry bez hlavního trenéra Bajce. Má covid

Čeští skokané na lyžích se musejí minimálně v začátku olympijských her, které startují 4. února, obejít bez hlavního trenéra Vajsi Bajce, který má stále pozitivní testy na koronavirus. Do jeho pozice se posune asistent, jedenačtyřicetiletý Jan Matura, který ukončil aktivní kariéru v květnu 2017 a reprezentoval ještě s Romanem Koudelkou, nejstarším a nejúspěšnějším skokanem současného kádru.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

V Pittsburghu se zřítil most krátce před návštěvou Bidena. Ten měl mluvit o údržbě silnic

V americké městě Pittsburgh se v pátek zřítil silniční most, a to jen pár hodin před návštěvou Joea Bidena. Prezident má ve městě hovořit mimo jiné o balíku investic do infrastruktury, který zahrnuje finance na údržbu silnic a mostů. Podle šéfa městských hasičů Darryla Jonese utrpělo deset lidí zranění, z nichž tři byli odvezeni do nemocnice. Nikdo však není v ohrožení života.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Muž blízký Langerovi zřejmě bude policejním prezidentem. Komise ho doporučila, řekl Rakušan

Poradní komise doporučila vicepremiérovi Vítu Rakušanovi (STAN) jako budoucího policejního prezidenta současného náměstka policejního prezidia Martina Vondráška. Ministr vnitra to potvrdil ve vysílání CNN Prima NEWS. Vondrášek byl jediný kandidát, který se do nabídkového řízení přihlásil. Podle některých kritiků by však jeho jmenování mohlo způsobit politizaci policie.

reklama