reklama

Lesánci: Příběh dvacítky psů a rodiny bez domova

Přišli o střechu nad hlavou a jediné, co jim zbylo, byli jejich psi. Starali se o ně, jak nejlíp uměli, ale chyběli prostředky na kastrace. Takže se ze tří psů časem stala dvacetičlenná smečka. A najednou nezbývaly prostředky ani na pořádné krmivo.

reklama

O dvacítce psů žijící „někde v lese“ na Hodonínsku se organizace Dočasky.cz dozvěděla od lidí, kteří bydleli v okolí. Samotný příběh „lesánků“ ale začal už před dvěma týdny nálezem psa uvázaného u stromu. „Neměl žádné známky týrání, byl jen ve slabší výživové kondici. Silně nám připomínal pejsky, které jsme již v minulosti našli někde odložené. A tak jsme začali pátrat, a to nás dovedlo až k lesánkům, jak jim říkáme,“ popisuje Andrea Černá z Dočasky.cz.

Než se dobrovolníci vydali na „místo činu“, spojili se s tamějším odborem životního prostředí, starostkou a Krajskou veterinární správou. Nikdo přesně nevěděl, kolik zvířat se na místě nachází, pro KVS to byla novinka. Dočasky.cz se proto rozhodly celou věc převzít a i přesto, že nikdo přesně nevěděl, kde rodina se psy přežívá, vydali se je hledat. „Vyrazili jsme do terénu s představou, že najdeme pět zvířat v zahradní chatce. Takže pro nás všechny bylo velkým překvapením, že jich tam žilo dvacet, včetně šesti dvouměsíčních štěňat,“ popisuje Černá.

Pomoc v pravou chvíli

I přesto, že čtyřčlenná rodina jen s provizorní střechou nad hlavou neměla peníze, nějaké krmení vždy obstarala. S narůstajícím počtem psů se ale situace začala horšit. „O prázdninách se narodila další štěňata, ta se k nám hrnula hned, ostatní psi byli ve střehu, ale dlouho netrvalo a pro pamlsky si přišla i většina dospěláků. Dlouze jsme si s lidmi povídali, vše probíhalo v poklidu a oni sami přiznali, že přestali situaci zvládat,“ popisuje Andrea Černá.

Rodina uznala, že není schopná zabránit dalšímu množení a na kastrace nemá dostatek financí. Všichni uznali i to, že postarat se o dvě desítky psů je nad jejich možnosti. Přitom se jich ale nechtěli nijak „zbavit“ – ani přesto, že místní obyvatelé jsou smečkou znepokojeni a o psa nalezeného před dvěma týdny přivázaného ke stromu měli přijít nedobrovolně. Dočasky.cz proto nabídly svou pomoc – a rodina přijala.

„Dohodli jsme se na radikálním snížení počtu psů s tím, že všichni psi dostanou čip, budou odčerveni, očkováni, feny podstoupí kastraci.  Poskytli jsme jim antiparazitika a zásobu krmiva. Všem psům jsme připnuli obojky, abychom se v nich lépe zorientovali,“ vysvětluje Černá. Psi byli „jen“ začervení a zablešení, jinak na nich nebylo znát, že by strádali. Až na jednu výjimku, silně podvyživenou fenku. Následná vyšetření a testy však neodhalily žádné onemocnění a v individuální péči se jí začíná konečně dařit lépe.

Spolu s ní se zpátky nevrátí ani druhá fenka. Vyšetření totiž odhalilo závažné poškození kyčelního kloubu, organizace teď konzultuje možnosti operace, které by fence ulevily od bolesti. Do patnácti zvířat, která si budou hledat nový domov, patří i pes, o nějž měla sama rodina starost, protože „kašlal“. Veterinářka však u něj diagnostikovala šelest na srdci, masivní zánět v těle a s vysokou pravděpodobností má poškozený i zrak.

Soužití bez konfliktů

Asi nejlépe z toho vyšla štěňata. „Postupně je dostáváme do kondice. Už jsou čilá, zvídavá a stává se z nich slušná demoliční četa. Po kompletní vakcinaci dostanou čipy a mohou být umístěna do nových rodin,“ líčí Černá. Co se socializace týče, ani štěňata, ani odrostlé feny s ní nemají problém. Jen jeden z mladších psů je zatím nedůvěřivý, ale vzhledem k jeho věku nikdo nepředpokládá komplikace do budoucna.

A proč se organizace s rodinou dohodla na vrácení pěti ošetřených a kastrovaných psů? „Jejich majitelé je milují, a i štěňata mají jména. Všichni žili v jedné smečce se svými lidmi. Psi nejsou konfliktní, nezaznamenali jsme žádná zranění, která by nasvědčovala potyčkám mezi nimi. Na svých lidech jsou psi extrémně závislí, zvláště ti nejstarší a jsou s nimi nepřetržitě 24 hodin denně.“ Proto se Dočasky.cz rozhodly, že jim pomohou a kromě veterinární péče a krmiva jim chtějí pomoci sehnat teplé oblečení na zimu, aby zimu přežili všichni bez úhony.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář
360°

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář

Ukrajina usiluje o vstup do NATO a podle bývalého českého velvyslance v Rusku Petra Koláře by se členem stát měla. „Pokud splní daná kritéria a parametry, tak ano. Stala by se příkladem pro běžné Rusy, kteří Ukrajinou opovrhují. Kdyby to dokázali společně, měli bychom něco jako Marshallův plán, tak by to Rusům ukázalo, že i oni se mohou stát prosperujícím demokratickým státem,“ podotkl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda
360°

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

Prodělání covidu místo očkování není bezpečné. Hrozí vážný průběh a dlouhodobé následky

Pro neočkované osoby platí v České republice v podstatě lockdown. Bez covidového pasu se nedostanou například do restaurace či do kadeřnictví. Snadnější život mají kromě očkovaných jen ti, kteří v posledních šesti měsících covid prodělali. Toho se snaží někteří lidé využít a nemocí se chtějí nechat nakazit dobrovolně. Snaha chytit covid však může být velmi riziková, jak ukazují některé případy.

V úterý přibylo 19 482 nových případů covidu. Vytíženost nemocnic je stále vysoká

Pošesté v řadě počet nových případů v mezitýdenním srovnání klesl. V úterý v ČR přibylo 19 482 potvrzených případů covidu, o 2 500 méně než před týdnem. Mírný úbytek je patrný také v počtu hospitalizovaných lidí s koronavirovou nákazou, kterých bylo k úterý téměř 6 700. Vysoké ale zůstávají počty úmrtí. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo s covidem více než 34 000 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Bendl: Lipavský je pod tak obrovským tlakem, že to asi nezažil. Nezávidím mu to

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) se dostal pod obrovský tlak, že to v životě ještě asi nezažil, zhodnotil současnou situaci při sestavování vlády bývalý ministr zemědělství a poslanec za ODS Petr Bendl. Podle něj je i v zájmu prezidenta Miloše Zemana, aby vláda vznikla co nejdříve, především kvůli vzniklé pandemické situaci, připomněl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pelhřimovsko premiantem. Hlásí rekordní proočkovanost i minimum hospitalizovaných

Říká se, že covid nezná hranice. Místní rozdíly v rámci republiky jsou však jasně čitelné. Příkladem může být Vysočina a pelhřimovská nemocnice. Ta je momentálně oproti jiným téměř oázou klidu. Reportérka CNN Prima NEWS tam natáčela na poloprázdném covidovém oddělení. Podle lékařů za to může rekordní proočkovanost okresu, která činí 69 procent obyvatel starších dvanácti let.

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

reklama