reklama

Lesánci: Příběh dvacítky psů a rodiny bez domova

Lesánci - jeden z mnoha příběhů lidí bez domova a jejich psů, který měl však dobrý konec
Zdroj: Dočasky.cz

Přišli o střechu nad hlavou a jediné, co jim zbylo, byli jejich psi. Starali se o ně, jak nejlíp uměli, ale chyběli prostředky na kastrace. Takže se ze tří psů časem stala dvacetičlenná smečka. A najednou nezbývaly prostředky ani na pořádné krmivo.

reklama

O dvacítce psů žijící „někde v lese“ na Hodonínsku se organizace Dočasky.cz dozvěděla od lidí, kteří bydleli v okolí. Samotný příběh „lesánků“ ale začal už před dvěma týdny nálezem psa uvázaného u stromu. „Neměl žádné známky týrání, byl jen ve slabší výživové kondici. Silně nám připomínal pejsky, které jsme již v minulosti našli někde odložené. A tak jsme začali pátrat, a to nás dovedlo až k lesánkům, jak jim říkáme,“ popisuje Andrea Černá z Dočasky.cz.

K tématu

Než se dobrovolníci vydali na „místo činu“, spojili se s tamějším odborem životního prostředí, starostkou a Krajskou veterinární správou. Nikdo přesně nevěděl, kolik zvířat se na místě nachází, pro KVS to byla novinka. Dočasky.cz se proto rozhodly celou věc převzít a i přesto, že nikdo přesně nevěděl, kde rodina se psy přežívá, vydali se je hledat. „Vyrazili jsme do terénu s představou, že najdeme pět zvířat v zahradní chatce. Takže pro nás všechny bylo velkým překvapením, že jich tam žilo dvacet, včetně šesti dvouměsíčních štěňat,“ popisuje Černá.

Pomoc v pravou chvíli

I přesto, že čtyřčlenná rodina jen s provizorní střechou nad hlavou neměla peníze, nějaké krmení vždy obstarala. S narůstajícím počtem psů se ale situace začala horšit. „O prázdninách se narodila další štěňata, ta se k nám hrnula hned, ostatní psi byli ve střehu, ale dlouho netrvalo a pro pamlsky si přišla i většina dospěláků. Dlouze jsme si s lidmi povídali, vše probíhalo v poklidu a oni sami přiznali, že přestali situaci zvládat,“ popisuje Andrea Černá.

Rodina uznala, že není schopná zabránit dalšímu množení a na kastrace nemá dostatek financí. Všichni uznali i to, že postarat se o dvě desítky psů je nad jejich možnosti. Přitom se jich ale nechtěli nijak „zbavit“ – ani přesto, že místní obyvatelé jsou smečkou znepokojeni a o psa nalezeného před dvěma týdny přivázaného ke stromu měli přijít nedobrovolně. Dočasky.cz proto nabídly svou pomoc – a rodina přijala.

Stav podvyživené fenky se začíná zlepšovat
Stav podvyživené fenky se začíná zlepšovat
Zdroj: Dočasky.cz

„Dohodli jsme se na radikálním snížení počtu psů s tím, že všichni psi dostanou čip, budou odčerveni, očkováni, feny podstoupí kastraci.  Poskytli jsme jim antiparazitika a zásobu krmiva. Všem psům jsme připnuli obojky, abychom se v nich lépe zorientovali,“ vysvětluje Černá. Psi byli „jen“ začervení a zablešení, jinak na nich nebylo znát, že by strádali. Až na jednu výjimku, silně podvyživenou fenku. Následná vyšetření a testy však neodhalily žádné onemocnění a v individuální péči se jí začíná konečně dařit lépe.

K tématu

Spolu s ní se zpátky nevrátí ani druhá fenka. Vyšetření totiž odhalilo závažné poškození kyčelního kloubu, organizace teď konzultuje možnosti operace, které by fence ulevily od bolesti. Do patnácti zvířat, která si budou hledat nový domov, patří i pes, o nějž měla sama rodina starost, protože „kašlal“. Veterinářka však u něj diagnostikovala šelest na srdci, masivní zánět v těle a s vysokou pravděpodobností má poškozený i zrak.

Soužití bez konfliktů

Asi nejlépe z toho vyšla štěňata. „Postupně je dostáváme do kondice. Už jsou čilá, zvídavá a stává se z nich slušná demoliční četa. Po kompletní vakcinaci dostanou čipy a mohou být umístěna do nových rodin,“ líčí Černá. Co se socializace týče, ani štěňata, ani odrostlé feny s ní nemají problém. Jen jeden z mladších psů je zatím nedůvěřivý, ale vzhledem k jeho věku nikdo nepředpokládá komplikace do budoucna.

A proč se organizace s rodinou dohodla na vrácení pěti ošetřených a kastrovaných psů? „Jejich majitelé je milují, a i štěňata mají jména. Všichni žili v jedné smečce se svými lidmi. Psi nejsou konfliktní, nezaznamenali jsme žádná zranění, která by nasvědčovala potyčkám mezi nimi. Na svých lidech jsou psi extrémně závislí, zvláště ti nejstarší a jsou s nimi nepřetržitě 24 hodin denně.“ Proto se Dočasky.cz rozhodly, že jim pomohou a kromě veterinární péče a krmiva jim chtějí pomoci sehnat teplé oblečení na zimu, aby zimu přežili všichni bez úhony.

Štěňata se mají čile k světu.
Štěňata se mají čile k světu.
Zdroj: Dočasky.cz
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Vláda

Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

  • Aktualizováno

Vláda schválil návrh ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) na plošné testování zaměstnanců. To odstartuje ve středu. Do 12. března musí mít první testy všichni pracovníci firem nad 250 zaměstnanců. Ačkoliv ČSSD před pondělním jednáním vlády uvedla, že je třeba omezit a částečně uzavřít průmyslové podniky, jinak už tak tvrdá opatření nezaberou, kabinet nakonec k tomuto kroku nepřistoupil.

360°

Řítili jsme se do katastrofy, mohli jsme tomu zabránit. Babiš byl proti, uvedl Maďar

Řítili jsme se do katastrofy, mohli jsme tomu zabránit. Babiš byl proti, uvedl Maďar

Řítili jsme se do katastrofy, takto dramatické druhé vlně pandemie jsme mohli zabránit, řekl po roce od prvního případu koronaviru v Česku epidemiolog Rastislav Maďar v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Tím, že se do vysoké nálože viru otevřely školy, se podle něj přilil olej do ohně a přineslo to i vysoké počty obětí. Podle něj všichni doufají, že se v současné době neudělá stejná chyba.

360°

Sledujte speciál 360°: Co nás čeká? Odpoví Bartoš, Šmarda, Okamura a Pekarová Adamová

Sledujte speciál 360°: Co nás čeká? Odpoví Bartoš, Šmarda, Okamura a Pekarová Adamová

Kdy konečně epidemii porazíme? Jak se poučit z předchozích chyb a co nás v dalších týdnech a měsících čeká? Hosty druhé poloviny speciálního vysílání 360° Pavlíny Wolfové budou místopředseda ČSSD Michal Šmarda, předseda Pirátů Ivan Bartoš, předseda SPD a místopředseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Sledujte je živě od 21 hodin na televizi CNN Prima NEWS nebo živě v tomto článku.

Hlídku městské policie přivítal ohňostrojem. Alkohol je svi*a, řekl
Kubek: Vojtěchovi nemohu odpustit to, že lhal a papouškoval, co se mu řeklo
Do kontrol se zapojí armáda, rozhodla vláda. Od úterý pomůže policii na 4000 vojáků
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Vakcína Sputnik v Česku? Lékový ústav se jí zabývá, Blatný zatím výjimku udělit nechce
Další články
reklama
reklama