reklama

Lesánci: Příběh dvacítky psů a rodiny bez domova

Přišli o střechu nad hlavou a jediné, co jim zbylo, byli jejich psi. Starali se o ně, jak nejlíp uměli, ale chyběli prostředky na kastrace. Takže se ze tří psů časem stala dvacetičlenná smečka. A najednou nezbývaly prostředky ani na pořádné krmivo.

reklama

O dvacítce psů žijící „někde v lese“ na Hodonínsku se organizace Dočasky.cz dozvěděla od lidí, kteří bydleli v okolí. Samotný příběh „lesánků“ ale začal už před dvěma týdny nálezem psa uvázaného u stromu. „Neměl žádné známky týrání, byl jen ve slabší výživové kondici. Silně nám připomínal pejsky, které jsme již v minulosti našli někde odložené. A tak jsme začali pátrat, a to nás dovedlo až k lesánkům, jak jim říkáme,“ popisuje Andrea Černá z Dočasky.cz.

Než se dobrovolníci vydali na „místo činu“, spojili se s tamějším odborem životního prostředí, starostkou a Krajskou veterinární správou. Nikdo přesně nevěděl, kolik zvířat se na místě nachází, pro KVS to byla novinka. Dočasky.cz se proto rozhodly celou věc převzít a i přesto, že nikdo přesně nevěděl, kde rodina se psy přežívá, vydali se je hledat. „Vyrazili jsme do terénu s představou, že najdeme pět zvířat v zahradní chatce. Takže pro nás všechny bylo velkým překvapením, že jich tam žilo dvacet, včetně šesti dvouměsíčních štěňat,“ popisuje Černá.

Pomoc v pravou chvíli

I přesto, že čtyřčlenná rodina jen s provizorní střechou nad hlavou neměla peníze, nějaké krmení vždy obstarala. S narůstajícím počtem psů se ale situace začala horšit. „O prázdninách se narodila další štěňata, ta se k nám hrnula hned, ostatní psi byli ve střehu, ale dlouho netrvalo a pro pamlsky si přišla i většina dospěláků. Dlouze jsme si s lidmi povídali, vše probíhalo v poklidu a oni sami přiznali, že přestali situaci zvládat,“ popisuje Andrea Černá.

Rodina uznala, že není schopná zabránit dalšímu množení a na kastrace nemá dostatek financí. Všichni uznali i to, že postarat se o dvě desítky psů je nad jejich možnosti. Přitom se jich ale nechtěli nijak „zbavit“ – ani přesto, že místní obyvatelé jsou smečkou znepokojeni a o psa nalezeného před dvěma týdny přivázaného ke stromu měli přijít nedobrovolně. Dočasky.cz proto nabídly svou pomoc – a rodina přijala.

„Dohodli jsme se na radikálním snížení počtu psů s tím, že všichni psi dostanou čip, budou odčerveni, očkováni, feny podstoupí kastraci.  Poskytli jsme jim antiparazitika a zásobu krmiva. Všem psům jsme připnuli obojky, abychom se v nich lépe zorientovali,“ vysvětluje Černá. Psi byli „jen“ začervení a zablešení, jinak na nich nebylo znát, že by strádali. Až na jednu výjimku, silně podvyživenou fenku. Následná vyšetření a testy však neodhalily žádné onemocnění a v individuální péči se jí začíná konečně dařit lépe.

Spolu s ní se zpátky nevrátí ani druhá fenka. Vyšetření totiž odhalilo závažné poškození kyčelního kloubu, organizace teď konzultuje možnosti operace, které by fence ulevily od bolesti. Do patnácti zvířat, která si budou hledat nový domov, patří i pes, o nějž měla sama rodina starost, protože „kašlal“. Veterinářka však u něj diagnostikovala šelest na srdci, masivní zánět v těle a s vysokou pravděpodobností má poškozený i zrak.

Soužití bez konfliktů

Asi nejlépe z toho vyšla štěňata. „Postupně je dostáváme do kondice. Už jsou čilá, zvídavá a stává se z nich slušná demoliční četa. Po kompletní vakcinaci dostanou čipy a mohou být umístěna do nových rodin,“ líčí Černá. Co se socializace týče, ani štěňata, ani odrostlé feny s ní nemají problém. Jen jeden z mladších psů je zatím nedůvěřivý, ale vzhledem k jeho věku nikdo nepředpokládá komplikace do budoucna.

A proč se organizace s rodinou dohodla na vrácení pěti ošetřených a kastrovaných psů? „Jejich majitelé je milují, a i štěňata mají jména. Všichni žili v jedné smečce se svými lidmi. Psi nejsou konfliktní, nezaznamenali jsme žádná zranění, která by nasvědčovala potyčkám mezi nimi. Na svých lidech jsou psi extrémně závislí, zvláště ti nejstarší a jsou s nimi nepřetržitě 24 hodin denně.“ Proto se Dočasky.cz rozhodly, že jim pomohou a kromě veterinární péče a krmiva jim chtějí pomoci sehnat teplé oblečení na zimu, aby zimu přežili všichni bez úhony.

Tagy:
Sledujte ŽIVĚ slavnostní zahájení Hvězdné sezóny na Primě. Na co nového se můžete těšit?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ slavnostní zahájení Hvězdné sezóny na Primě. Na co nového se můžete těšit?

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala hvězdný program. Nové pořady i podzimní programové schéma představí na speciální tiskové konferenci generální ředitel skupiny Prima Marek Singer a programový ředitel skupiny Prima Roman Mrázek, chybět nebudou ani hvězdné tváře z našich pořadů. Sledujte velkolepé zahájení v úterý od 16:15 přímo v tomto článku nebo na facebookových stránkách Primy.

Záhadná úmrtí policistů, kteří zasahovali v Kapitolu. Už čtvrtý spáchal sebevraždu
USA

Záhadná úmrtí policistů, kteří zasahovali v Kapitolu. Už čtvrtý spáchal sebevraždu

Celkem čtyři policisté, kteří zasahovali proti lednovému útoku na washingtonský Kapitol, už spáchali sebevraždu. Nejnovější obětí je důstojník Gunther Hashida, který zemřel na konci července. Zda sebevraždy přímo souvisí s nepokoji v americkém sídle zákonodárné moci, není zatím prokázáno. Úřady z ledna oficiálně evidují pět úmrtí – čtyř protestujících a jednoho policisty.

Covid se do Wu-chanu vrátil jako bumerang. Úřady kvůli deltě otestují 12 milionů lidí

Čínské město Wu-chan otestuje na koronavirus všech svých 12 milionů obyvatel, neboť se tam objevily první případy lokálního přenosu vysoce nakažlivé mutace delta. S odkazem na jednoho z místních činitelů to v úterý uvedla agentura Reuters. Wu-chan, kde se koronavirus rozšířil koncem roku 2019 a kde svět spatřil první uzávěry a hromadné testování, od poloviny května do tohoto týdne nezaznamenal žádné nové případy nákazy. V pondělí však úřady ve městě potvrdily tři případy vysoce nakažlivé mutace delta.

Meghan chtěla „skromnou“ oslavu. Chystá ji miláček celebrit v luxusním sídle

Vévodkyně ze Sussexu Meghan chce, aby oslavu jejích čtyřicátých narozenin připravil proslulý organizátor Colwin Cowie. Ten v minulosti plánoval večírky pro hvězdy, jako jsou Jennifer Anistonová, Tom Cruise nebo Kim Kardashian. Svůj velký den plánuje bývalá herečka pořádat skromnějším způsobem než oslavu svého těhotenství, za kterou v roce 2019 zaplatila v přepočtu zhruba devět milionů korun.

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

Dostálova maminka: Z lodi ho tahalo deset Japonců. Kajak vyhrál i díky chlebu se sádlem

Hosty úterního pořadu Co Čech, to trenér! byli bývalá alpská lyžařka Šárka Strachová, vodní slalomář Vít Přindiš a maminka kajakáře Josefa Dostála Eva Emingerová. Ta o svém synovi, který jel v úterý ráno finále kajakářů na 1 000 m řekla, že ačkoliv skončil pátý a nenaplnil medailové ambice, do závodu dal úplně všechno. Po jeho skončení byl skutečně na dně svých sil a z kajaku musela českého obra vytáhnout skupina organizátorů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama