CNN Prima News let do vesmíru

let do vesmíru

Výpis příspěvků ke štítku „let do vesmíru“

Bezos čelí kvůli letu do vesmíru kritice. Dal za něj jmění, přitom roky neplatil daně

22. července 2021 16:41

Americký podnikatel a zakladatel internetového obchodního řetězce Amazon Jeff Bezos čelí ostré kritice. Zákazníky naštval proslovem, který zazněl na tiskové konferenci po jeho letu do vesmíru. Miliardář v něm poděkoval zaměstnancům i zákazníkům za to, že mu zafinancovali jeho sen. Přitom roky neplatil daně. Informace o kauze přinesl web Daily Mail.

Gagarinův start Sověti do poslední minuty tajili. Praha nic nevěděla, NASA ho zaspala

12. dubna 2021 07:51

Co se chystá v Sovětském svazu brzy dopoledne 12. dubna 1961, o tom neměl svět ani páru. Sověti totiž srdnatě mlžili a ještě 11. dubna vydala ústřední sovětská tisková agentura TASS nejasnou zprávu, v níž zaznělo: „Vesmírná loď s člověkem bude vypuštěna v nedaleké budoucnosti.“ Tou nedalekou budoucností byl ovšem již následující den, Gagarin vystartoval na plavbu kosmem 12. dubna v 9 hodin a 7 minut moskevského času.

Bělka a Strelka jako první přeživší. Před 60 lety se fenky úspěšně vrátily z vesmíru

18. srpna 2020 18:05

Ještě předtím, než se do vesmíru vydal první člověk, sovětský kosmonaut Jurij Alexejevič Gagarin, otestoval Sovětský svaz pravděpodobnost úspěšného vzletu i návratu na Kosmické lodi 2, na jejíž palubě byly také dvě fenky – Bělka a Strelka. Ty se tak staly prvními živými bytostmi, které se vrátily z vesmíru zpět na Zem.

Američané hodlají vyslat sondu na Mars. Další možnost bude za 26 měsíců, říká expert NASA

17. července 2020 20:30

Třicátého července by měla odstartovat americká sonda k planetě Mars. Mise NASA: Mars 2020 má pátrat po stopách života, který se na tzv. rudé planetě vyskytoval i v minulosti. „Věřím, že mise bude úspěšná. Hodně jsme pracovali, abychom se dostali tam, kde jsme teď,“ uvedl v pořadu Interview televize CNN Prima NEWS Kenneth Williford, vědec Amerického národního úřadu pro letectví a vesmír.

Třináctiletí Češi navrhli nejlepší 3D model základny na Měsíci

11. června 2020 08:27

Dva třináctiletí chlapci Vojtěch Dvořák a Jan Vávra zvítězili se svým 3D modelem měsíční základny v mezinárodní soutěži Evropské kosmické agentury. Jejich propracovaný model obstál v konkurenci soutěžících z 25 zemí světa a počítá i s takovými detaily, jako jsou otočné solární panely či reaktor.

Americký astronaut poletí s Rusy k ISS. Za 90 milionů dolarů

12. května 2020 23:10

Americký astronaut by měl ještě letos na podzim letět ruskou raketou Sojuz k Mezinárodní vesmírné stanici. O zakoupení místa na ruské lodi se dohodly americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a ruská společnost Roskosmos. Americká strana zaplatí přes 90 milionů dolarů (přibližně 2,3 miliardy korun), oznámila mluvčí NASA ruské tiskové agentuře TASS.

Američané znovu vyšlou astronauty do vesmíru, poprvé po devíti letech

8. května 2020 17:29

NASA vyšle astronauty na oběžnou dráhu poprvé od roku 2011. Raketa Crew Dragon s posádkou tvořenou Bobem Behnkenem a Dougem Hurleym odletí do vesmíru 27. května z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Projekt se uskuteční ve spolupráci Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) a společnosti působící v kosmickém průmyslu Space X, kterou založil Elon Musk. Space X se bude podílet na podobném projektu poprvé od svého vzniku v roce 2002.