Americký astronaut by měl ještě letos na podzim letět ruskou raketou Sojuz k Mezinárodní vesmírné stanici. O zakoupení místa na ruské lodi se dohodly americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a ruská společnost Roskosmos. Americká strana zaplatí přes 90 milionů dolarů (přibližně 2,3 miliardy korun), oznámila mluvčí NASA ruské tiskové agentuře TASS.
Národní úřad nejprve sdělil, že ukončil jednání s Roskosmosem „o získání jednoho dodatečného místa v Sojuzu, který bude vypuštěn na podzim“ a bude mířit k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). V oznámení ale NASA neupřesnila, s jakým výsledkem rozhovory skončily.
Mluvčí NASA Stephanie Schierholzová na dotaz TASS upřesnila, že místo pro jednoho člena posádky bude stát 90,25 milionu dolarů. V ceně je i nezbytný výcvik, příprava ke startu, operace během letu, přistání a po něm hledání posádky. Kromě toho je do nákladů zahrnuta doprava určitého nákladu na stanici i zpět na Zemi a také doplňující služby spojené se startem a s přistáním.
Vrátí se Američané do kosmu vlastním projektem?
O jednáních NASA s Roskosmosem o vyslání astronauta v říjnu letošního roku v Sojuzu k ISS se zmínil šéf americké vesmírné agentury Jim Bridenstine 1. května. V této souvislosti také připustil možnost letu ještě jednoho astronauta ruskou lodí.
NASA zastavila pilotované lety do vesmíru v roce 2011, kdy zrušila program raketoplánů. Od té doby posádky k ISS a zpět na Zemi přepravují jen ruské lodi Sojuz.
Sedmadvacátého května by toto mohl změnit start nové kosmické lodi Crew Dragon společnosti SpaceX s posádkou k ISS. Půjde zatím o testovací let dvou astronautů Roberta Behnkena a Douglase Hurleye s přistáním na orbitálním komplexu.
Teprve po návratu na Zemi a prověření funkce všech systémů během celé této mise bude následovat „ostrý let“ Crew-1. Termín zatím není určený, ale přípravu na něj už zahájili čtyři astronauti. Tři američtí – Shannon Walkerová, Victor Glover junior a Michael Hopkins – a Japonec Soiči Noguči, uvedl server Space.com.