Třináctiletí Češi navrhli nejlepší 3D model základny na Měsíci

Dva třináctiletí chlapci Vojtěch Dvořák a Jan Vávra zvítězili se svým 3D modelem měsíční základny v mezinárodní soutěži Evropské kosmické agentury. Jejich propracovaný model obstál v konkurenci soutěžících z 25 zemí světa a počítá i s takovými detaily, jako jsou otočné solární panely či reaktor.

Vojtěch a Jan, kteří se spolu přátelí již od školky, původně začali budovat 3D model, aby se zabavili v karanténě. Intenzivně na něm pracovali, a nakonec s ním ovládli soutěžní kategorii do 14 let. Dvojice z Roudnice nad Labem navrhla nejlepší model stanice, která udrží při životě dva astronauty.

„Inspirovaly nás sci-fi filmy jako Marťan, ale pracovali jsme tak, aby to bylo i reálné, ne jen kruté sci-fi,“ vysvětloval Vojtěch v pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové. Z filmu Marťan si kamarádi propůjčili třeba ideu experimentálního skleníku, v němž by si astronauti pěstovali zeleninu.

Budou z nich astronauti?

Vítězná dvojice přemýšlela také o umístění stanice. „Je na jižním pólu měsíce, kde jsou menší výkyvy teplot. Na jižním pólu je navíc potvrzena voda, i když vědci neví, zda v molekulární formě, či ve formě ledu,“ vysvětlil Jan. Led by se podle jejich plánu roztápěl, následně filtroval v nádrži a rozváděl po celé základně.

Zázemí se nachází v podzemí, aby byli astronauti chráněni před extrémním horkem a pády mikrometeoritů. Autoři stanice mysleli také na solární panely, které umístili na otočné kůly, aby se mohly nasměrovat za sluncem. Počítají i s jaderným reaktorem pro výrobu energie, který by se rozložený převezl v raketě a na Měsíci zkompletoval.

Oba chlapce by v budoucnosti lákalo studium fyziky a vesmíru. Jan se vidí spíš jako astronaut, Vojtěcha láká akademická kariéra.

Tagy: