reklama

Američané hodlají vyslat sondu na Mars. Další možnost bude za 26 měsíců, říká expert NASA

Třicátého července by měla odstartovat americká sonda k planetě Mars. Mise NASA: Mars 2020 má pátrat po stopách života, který se na tzv. rudé planetě vyskytoval i v minulosti. „Věřím, že mise bude úspěšná. Hodně jsme pracovali, abychom se dostali tam, kde jsme teď,“ uvedl v pořadu Interview televize CNN Prima NEWS Kenneth Williford, vědec Amerického národního úřadu pro letectví a vesmír.

reklama

Hlavním cílem celé expedice je podle něj hledat na Marsu známky života trochu jinak, než je NASA doposud zkoumala. „Hovořím o rozdílu oproti programu Viking z roku 1976. Tehdy NASA hledala současný život, který na Marsu existoval nebo nedávno zemřel. Zatímco teď se mise zaměřuje na život, který na Marsu byl miliardy let zpět,“ vysvětlil Williford.

Vhodné prostředí pro sbírání vzorků

K tématu

Expertní tým hodlá kromě pátrání po bývalém životě na Marsu sbírat také vzorky ke studiu v rámci programu Mars Sample Return. Podle Williforda může být za určitých okolností jednodušší hledat na planetě Mars známky dávného života, než na Zemi.

„Na Zemi máme tektonické desky a další geologické procesy, které by známky života mohly zničit. Na Marsu je z hlediska zachování někdejšího života lepší prostředí,“ vysvětlil Williford. Podle něj jsou na rudé planetě ale i podmínky, které mohou bádání ztížit. „Na povrchu je velká radiace ze solárního větru a dalších vesmírných energií, které bombardují povrch této planety, a mohou tak zničit stopy dávného života,“ popsal Williford.

Sonda je podle vědce na start připravená

Sonda má k Marsu vyrazit 30. července. Datum se však už dvakrát změnilo. Původně měla mise začít právě v pátek 17. července. Williford vysvětlil zpoždění problémy na Mysu Canaveral na Floridě, odkud má sonda startovat.

K tématu

„Sonda je teď umístěná ve špičce nosné rakety. Ještě se musí udělat spousta kroků k tomu, aby byla raketa dokončena, což vyžaduje ještě dost času,“ vysvětlil Williford, který si je přesto téměř jistý, že 30. července letošního roku americká sonda k Marsu skutečně odletí.

„Neočekávám už žádné další problémy. Člověk ale nikdy neví. Dostat se na Mars je velmi náročná operace. Už jsme ale prošli mnoha přípravami a zvládli jsme i test elektrické integrace,“ popsal Williford a vysvětlil: „Test elektrické integrace je zkouškou elektrických signálů. Konkrétně jestli prochází celou raketou a k samotnému vozítku. Co se týče elektrické stránky, jsme na start připraveni.“

Déšť může celou misi zhatit

Start sondy může ovlivnit také počasí. Vědec přiznal, že meteorologickou předpověď však příliš nesleduje. „Každé ráno je teď šance misi odstartovat. Později už je to horší, protože touto dobou je počasí na Floridě nevyzpytatelné a často intenzivně prší,“ vykládal Williford. Pokud se 30. července nepodaří sondu na Mars vyslat, mohou to zkusit hned další den znovu. „Dobré je, že na to potom máme dva týdny, vlastně až do 15. srpna,“ objasnil Williford.

Jenže jestli sonda do vesmíru neodstartuje ani v rezervních patnácti dnech, další možnost budou vědci mít až za více než dva roky. Výzkum Marsu je podle Williforda velmi komplikovaný. „Kvůli oběžné dráze Marsu a Země a jak jsou uspořádané kolem Slunce, jsou tyto planety ve vhodné sestavě pouze jednou za 26 měsíců,“ vysvětlil Williford.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Podle ředitele Městské policie Ostrava Miroslava Plačka potvrzení o tom, že jde člověk v noci z práce nebo do práce, není povinné. Pouze urychlí a usnadní projednání celé záležitosti, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Noční zákaz vycházení po 21. hodině v Česku platí od středy a v Ostravě strážníci na státní svátek řešili pouze pět případů, kdy lidé vládní opatření nedodrželi.

Sledujte v TV

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Ještě nemáte naladěný kanál CNN Prima NEWS? Poradíme vám, jak na to. Stanici si můžete naladit po celé České republice i na Slovensku. Zatímco na Slovensku jej poskytují pouze operátoři, v Česku je dostupný i v terestrice. Nově naladíte CNN Prima NEWS u služby 02TV na programové pozici 16. Pokud se Vám program automaticky nenaladil, restartujte prosím Vaše zařízení.

reklama
Slavia porazila oslabený Leverkusen a poprvé v EL vyhrála. Liberec i Sparta podlehly
Vyzula: Blatný skočil do vlaku, který jede šílenou rychlostí. Situace je katastrofická
V klíčových státech Trump dohání Bidena. Průzkumy se ale vyplatí brát s rezervou
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
Další články
reklama
reklama