reklama

Gagarinův start Sověti do poslední minuty tajili. Praha nic nevěděla, NASA ho zaspala

Co se chystá v Sovětském svazu brzy dopoledne 12. dubna 1961, o tom neměl svět ani páru. Sověti totiž srdnatě mlžili a ještě 11. dubna vydala ústřední sovětská tisková agentura TASS nejasnou zprávu, v níž zaznělo: „Vesmírná loď s člověkem bude vypuštěna v nedaleké budoucnosti.“ Tou nedalekou budoucností byl ovšem již následující den, Gagarin vystartoval na plavbu kosmem 12. dubna v 9 hodin a 7 minut moskevského času.

reklama

Když brzy ráno 12. dubna 1961 vyšel deník Komunistické strany Československa Rudé Právo, v tu chvíli ani nejvyšší straničtí papaláši či prezident Antonín Novotný vůbec netušili, jak velký den to bude pro celý sovětský blok. Rudé právo otevřelo titulní stranu nezáživným článkem: „Československá stranická a vládní delegace se vrátila z návštěvy Rumunska.“

Polovinu titulní strany pak zabralo komuniké rumunských a československých komunistů plné ideových frází. Obě delegace se například dohodly na tomto stanovisku: „Jedinou zárukou úspěšného budování socialismu je pevná jednota socialistických zemí.“ První strana ústředního deníku také zahájila bitvu o úrodu, článek se jmenoval Vystupňovat tempo jarních prací.

Přesto mohl ranní čtenář Rudého práva vytušit, že v sovětském kosmickém programu dochází k zásadnímu průlomu. Nenápadná a jen několikařádková zpráva agentury TASS totiž informovala o moskevské tiskové konferenci profesora Kuzněcova, který 11. dubna pronesl tuto tajemnou vizi: „Stojíme před skokem člověka do vesmíru. Jsme přesvědčeni, že všechno bude úspěšné a že zvítězíme!“ Bez bližšího upřesnění, kdy k tomu dojde. Na tiskovce pouze mlhavě zaznělo: „Vesmírná loď s člověkem bude vypuštěna v nedaleké budoucnosti.“

Nedaleká budoucnost byla nakonec kratší než jeden den a ve středu 12. dubna v 9 hodin a 7 minut vyletěla do vesmíru raketa s Jurijem Gagarinem na palubě. Spojené státy přitom událost zaspaly, a to doslovně. V 1:07 washingtonského času sice americké radary pohyb sovětské rakety zaznamenaly, ovšem američtí výzkumníci na odpalovacím středisku NASA na Floridě v tu dobu ještě tvrdě spali. Když pak v 5:30 ráno vzbudil tiskového mluvčího NASA první novinář a zeptal se, kdy Amerika dožene Rusko, rozespalý John Powers se rozkřikl: „Hej, co to má znamenat? My tady všichni spíme!“

Nový Kolumbus je komunista

Následně se prý celá Amerika bavila touto zprávou stanice NBC: „Zatímco Amerika spala, sovětská raketa vynesla do prostoru sovětského člověka, který se pak šťastně vrátil na Zemi.“ V této podobě také zprávu NBC otisklo 13. dubna i československé Rudé právo, které přineslo i spoustu škodolibých poznámek ve směru za Atlantik. Nový Kolumbus byl totiž komunista. „Sovětský svaz dal světu Kryštofa Kolumba vesmíru,“ uvedlo Rudé právo. A zdůraznilo: „Sovětská kosmonautika má za sebou další významný krok. První astronaut obletěl v kosmické lodi Zemi. A byl to sovětský člověk a komunista.“

Rudé právo otisklo i zásadní stanovisko Ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu, který oznámil světu, že vesmírným vítězstvím se potvrdila převaha komunismu nad kapitalismem: „Náš svobodný, nadaný a pracovitý lid, který strana komunistů v čele s velkým vůdcem a učitelem pracujících celého světa Vladimírem Iljičem Leninem pozvedla v říjnu 1917 k uvědomělé historické tvorbě, demonstruje dnes celému světu velkolepou převahu nového socialistického řádu. Kosmický let člověka je výsledkem úspěšného splnění grandiózního programu rozvinuté výstavby komunismu a neúnavné péče komunistické strany a jejího leninského ústředního výboru na čele s Nikitou Sergejevičem Chruščovem.“

Jak reagovala Praha

Československo se o úspěšném letu Jurije Gagarina dozvědělo brzy dopoledne ve středu 12. dubna. A to obdobně jako zbytek světa ze zprávy sovětské oficiální tiskové agentury TASS, která ještě během Gagarinova letu vydala tuto informaci: „V Sovětském svazu byla vypuštěna na oběžnou dráhu kolem Země první kosmická loď Vostok s člověkem na palubě. Kosmonautem a pilotem kosmické lodi Vostok je občan Svazu sovětských socialistických republik letec major Jurij Alexejevič Gagarin.“

Zatímco moskevský čas ukazoval při startu Vostoku 9 hodin a 7 minut, v Praze bylo o dvě hodiny méně. Citovanou zprávu agentury TASS pak přetisklo zvláštní vydání Rudého práva, které se do pražských ulic dostalo ve 12:30 hodin. V té době už měl Gagarin za sebou šťastné přistání nedaleko města Saratov na břehu řeky Volhy, po letu trvajícím 1 hodinu a 48 minut. Když jeho padák dosedl na pevnou zem, ukazoval Staroměstský orloj v Praze 8 hodin a 55 minut.

Zrovna 12. dubna natáčel v ostravském rozhlase nové písně Orchestr Gustava Broma. „Tu se rozletěly dveře a nějaký papaláš nařídil okamžitě zhudebnit píseň o kosmonautovi, který právě letí vesmírem,“ svěřil se brněnský komponista a trumpetista Jaromír Hnilička autorovi tohoto textu v roce 2011 (Hnilička zemřel v roce 2016). „Jaromíre, musíš nás zachránit,“ poprosil vzápětí Brom talentovaného skladatele, neboť komunisté dali orchestru ultimátum. Buď kapela ihned dodá melodii, nebo se může rozloučit s dalším natáčením.

Oslavný text redaktora Pavla Pácla už byl v tu chvíli hotov: „Práci čest, majore Gagarine, / tak jsme se tedy už dočkali, / celý svět připil vám rudým vínem, / lidé vám zezdola mávali.“ Slova dost drhla a Hniličkovi navíc hýbala žlučí, jeho otce po únoru 1948 mučil vyšetřovatel vyškolený sovětskými poradci Alois Grebeníček.

Židovský klezmer z Oděsy

„Nakonec jsem dosáhl alespoň toho, že Pácl vyměnil pozdrav Práci čest za Dobrý den,“ vyprávěl Hnilička. Hudbu prý zkomponoval za deset minut. „Spíš jsem ji ukradl chuligánům z černomořské Oděsy, kteří si ji drnkali, když jsem tam byl na zájezdu,“ přiznal, jak ho napadl chytlavý rusko-židovský nápěv. Byl to prý vlastně klezmer, i s mnoha klarinety. Když Hnilička úkol dokončil, přál si, aby píseň o Juriji Gagarinovi propadla. Stal se ale přesný opak a občas se hraje i dnes.

Celý svět slyšel tu zprávu TASSu,

celý svět zanechal hovoru,

celý svět vyskočil od rozhlasu

a zdvihl pohledy nahoru.

Dobrý den, majore Gagarine,

tak jsme se tedy už dočkali,

celý svět připil vám rudým vínem,

lidé vám zezdola mávali.

Oslava úderníků

Dobytí vesmíru si v socialismu žádalo i oslavu formou pracovních závazků. Havíři Dolu Urx v Ostravě se o Gagarinově úspěšném startu dozvěděli od dispečera během ranní směny. A ještě z podzemí hlásily jednotlivé party důlním telefonem, k jakým závazkům se rozhodly. Raziči předáka Běhuly třeba hodlali vyrazit do konce května 40 metrů chodeb navíc.

Nové závazky vyhlásil i předseda JZD z Otic na Opavsku a zároveň před novináři zajásal: „Chtělo by se plakat i jásat radostí. A na návsi zatančit!“

Tagy:

Hlavní zprávy

Hájíte zájmy vlády proti občanům. Poslouchejte rady ekonomů, vyzval Stanjura Schillerovou
Volby 2021

Hájíte zájmy vlády proti občanům. Poslouchejte rady ekonomů, vyzval Stanjura Schillerovou

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) čelí kritice, že se začátkem srpna zúčastnila jednání bankovní rady České národní banky. Na něm varovala před zvyšováním úrokových sazeb, jímž ČNB chce krotit současné rychlé zdražování. „Vy jste hájila zájmy vlády proti zájmům občanů. Občané nemají zájem na inflaci,“ řekl Zbyněk Stanjura (ODS) v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Filip: Spolupráce s Babišem byla velmi těžká, ale vybojoval jsem to pro občany

S Andrejem Babišem jsem nespolupracoval jako s miliardářem, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS končící předseda KSČM Vojtěch Filip a dodal, že to bylo složité, ale bojoval kvůli občanům. Babiše přirovnal k Bedřichu Engelsovi a hovořil i o tom, proč musí komunistická strana směřovat cestou marxismu. Levice je podle něj v českém národě silně zakořeněná už od Jana Husa a rozhodně její pokračování nevidí v Pirátech, kteří řeší marginálie a nemají tah na branku.

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert

Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.

Auto srazilo na přechodu v Holešovicích dva muže. Oba skončili se zraněními v nemocnici

V pražských Holešovicích srazilo v sobotu večer osobní auto na přechodu pro chodce dva muže. Oba byli zraněni, z toho jeden velmi vážně. Policie okolnosti nehody vyšetřuje. Dechová zkouška u méně zraněného prokázala přes promile alkoholu, u druhého ji nebylo možné vzhledem k jeho stavu provést, čeká se nyní na výsledky z vzorku krve odebrané v nemocnici. U řidiče auta se alkohol neprokázal, řekl v neděli policejní mluvčí Jan Daněk.

Rapidní nárůst nakažených. V Česku jich v sobotu přibylo o stovku více než před týdnem

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem. Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, stouplo na 1,05 z předchozích 1,01. Počet lidí s covidem v nemocnicích se v mezitýdenním srovnání zvýšil o devět na 166, proti pátku jich ale o čtyři ubylo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama