reklama

Výbuch rakety SpaceX před velkým startem. Muskův prototyp explodoval při testu

V pátek v Texasu explodoval prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX. Žádná zranění zatím nejsou hlášena. Důvod, proč raketa vybuchla, vyšetřují tamní úřady. Incident s dnešním startem rakety Falcon 9 nesouvisí.

reklama

K explozi došlo na testovací rampě v texaské Boca Chica, kde společnost SpaceX sídlí. Firma Elona Muska tam prováděla test motoru prototypu rakety Startship, která by v budoucnu měla být schopna vynést lidskou posádku a 100 tun nákladu na Měsíc a později také na Mars.

Stejně jako u modelu Falcon 9 jde i v tomto případě o opakovaně použitelnou raketu nové generace. Jenže testování po několika minutách přerušil masivní výbuch, který údajně otřásl auty a některá také rozhoukal, uvedla CNN. Po incidentu ještě dvě hodiny plál oheň.

Nehoda podle agentury Reuters ale nesouvisí s chystaným sobotním startem Crew Dragon s dvojčlennou posádku k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Start se měl uskutečnit už ve středu, kvůli počasí se ale přesunul na sobotu.

Má jít o milník v dějinách americké kosmonautiky. Půjde o první let amerických astronautů vlastní lodí z území Spojených států od roku 2011, kdy Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil program raketoplánů.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Soud zrušil uzavření obchodů i omezení setkávání. Vláda postupovala špatně, rozhodl

Soud zrušil uzavření obchodů i omezení setkávání. Vláda postupovala špatně, rozhodl

Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil celé mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které kromě jiného omezuje provoz obchodů, služeb i setkávání lidí. Zásah však má několikadenní odklad, vstoupí v platnost čtvrtý den po právní moci soudního rozhodnutí. Ministerstvo tedy může opatření ještě změnit tak, aby odpovídalo nárokům soudu. Rozhodnutí NSS padlo neveřejně, soudci výsledek ve čtvrtek oznámili na tiskové konferenci.

Rusko

Rusko hrozí Ukrajině: Na Krymu cvičí 10 tisíc vojáků. Kyjev protestuje a volá po sankcích

Rusko hrozí Ukrajině: Na Krymu cvičí 10 tisíc vojáků. Kyjev protestuje a volá po sankcích

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1 200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Vondra: Je to studená diplomatická válka. K silovým řešením ze strany Ruska nedojde
Korupce na magistrátu? Kauza se točí kolem politika TOP 09 a pravé ruky Pospíšila
Ostravský hotel byl pro ruské agenty ideální. Doporučila jim ho jejich oběť z Vrbětic?
Flegr: Respirátory venku jsou nesmysl. Antigenní testy můžou pomoci zprovoznit služby
reklama
reklama
Zpackaná operace ruské rozvědky, komentoval Vrbětice Kulhánek. Váží si podpory spojenců

360°

Domácí zpravodajství

Dalších osm podezření na úmrtí po očkování. Česko jich celkem eviduje už 47
Ve středu přibylo nejméně nakažených od září. Vláda rozhodne o rozvolnění
Další články
reklama
reklama