Výbuch rakety SpaceX před velkým startem. Muskův prototyp explodoval při testu

Muskův prototyp rakety explodoval v pátek na testovací rampě.

V Texasu v pátek explodovala raketa Starship

V pátek v Texasu explodoval prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX. Žádná zranění zatím nejsou hlášena. Důvod, proč raketa vybuchla, vyšetřují tamní úřady. Incident s dnešním startem rakety Falcon 9 nesouvisí.

K explozi došlo na testovací rampě v texaské Boca Chica, kde společnost SpaceX sídlí. Firma Elona Muska tam prováděla test motoru prototypu rakety Startship, která by v budoucnu měla být schopna vynést lidskou posádku a 100 tun nákladu na Měsíc a později také na Mars.

Stejně jako u modelu Falcon 9 jde i v tomto případě o opakovaně použitelnou raketu nové generace. Jenže testování po několika minutách přerušil masivní výbuch, který údajně otřásl auty a některá také rozhoukal, uvedla CNN. Po incidentu ještě dvě hodiny plál oheň.

Nehoda podle agentury Reuters ale nesouvisí s chystaným sobotním startem Crew Dragon s dvojčlennou posádku k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Start se měl uskutečnit už ve středu, kvůli počasí se ale přesunul na sobotu.

Má jít o milník v dějinách americké kosmonautiky. Půjde o první let amerických astronautů vlastní lodí z území Spojených států od roku 2011, kdy Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil program raketoplánů.

Tagy: