Letadlo s Navalným přistálo v Berlíně. Jeho stav je prý znepokojující

Zdravotní stav výrazného představitele ruské opozice Alexeje Navalného je velmi znepokojující, řekl v Berlíně novinářům lidskoprávní aktivista Jaka Bizilj, který se podílel na jeho dnešním převozu z Ruska do Německa. Pokud by ve čtvrtek letadlo, na jehož palubě se Navalnému výrazně přitížilo, nepřistálo nouzově v Omsku, hrozila mu podle německých lékařů smrt, dodal Bizilj.

„Letadlo s Alexejem právě přistálo v Berlíně,“ napsala Jarmyšová na Twitteru. Dříve uvedla, že politika čeká ještě dlouhý boj o život i zdraví, transport do berlínské nemocnice Charité však uvítala jako první krok na této cestě.

„Jeho zdravotní stav nás velmi znepokojuje,“ sdělil Bizilj, zakladatele berlínské nevládní organizace Cinema for Peace, novinářům před berlínskou nemocnicí Charité, kam byl Navalnyj dopoledne převezen po přistání na letišti Tegel. Po celou dobu i při přistání ve vojenské části berlínského letiště byl ale stabilizovaný.

Německé letadlo se speciálním zdravotnickým vybavením, které dnes Navalného dopravilo k léčení do Berlína, přistálo na letišti v Omsku v pátek ráno. Ruští lékaři zprvu tvrdili, že převoz zatím není ze zdravotních důvodů možný, ale pak změnili názor.

Agentura AP vývoj spojila se stoupajícím mezinárodním tlakem na Moskvu.

Navalného manželka, která žádala prezidenta Vladimira Putina, aby převoz jejího muže do Německa umožnil, musela podepsat prohlášení, že si je vědoma rizik tohoto kroku. Němečtí lékaři a experti, kteří přiletěli pro Navalného, už předtím konstatovali, že pacient je schopen transportu.

Letadlo vzlétlo v sobotu ráno

O jeho odletu informovala ráno Jarmyšová. „Letadlo s Alexejem odletělo do Berlína. Obrovské poděkování všem za podporu. Boj o Alexejův život a zdraví teprve začíná a bude muset ujít ještě dlouhou cestu, ale alespoň první krok byl učiněn,“ napsala Jarmyšová už při odletu Navalného z Omsku na Twitteru.

Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj, který patří k nejvýraznějším postavám ruské opozice a v minulosti byl vícekrát vězněn, skončil v bezvědomí v nemocnici poté, co se mu ve čtvrtek při letu z Tomsku do Moskvy udělalo zle a letoun nouzově přistál v Omsku. Podle Navalného mluvčí Jarmyšové byl patrně otráven látkou přimíchanou do čaje. Lékaři z omské nemocnice ale v pátek uvedli, že nenašli žádné stopy jedu v jeho těle.

V pátek ráno na omském letišti přistálo německé letadlo se speciálním zdravotnickým vybavením, které mělo Navalného dopravit k léčení do Berlína. Ruští lékaři zprvu tvrdili, že transport zatím není ze zdravotních důvodů možný, ale pak změnili názor. Stav pacienta se podle nich stabilizoval.

Tagy: