reklama

Opatření jsou dostatečná. Problém je, že je lidé nedodržují, říká ředitel nemocnice

Přes tisíc zdravotnických dobrovolníků se přihlásilo, aby pomohlo Oblastní nemocnici v Náchodě s nedostatkem personálu. Podle ředitele Jana Macha má nemocnice ale stále nedostatek zaměstnanců, zejména všeobecných sester. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS Mach dále řekl, pokud lidé nebudou dodržovat vládní protiepidemická opatření, situace v Česku se nezlepší.

reklama

„Je obrovský rozdíl mezi situací za zdmi nemocnice a vně. Narážím na to, že spousta lidí není ochotná akceptovat vládní nařízení. To následně přidělává práci zdravotníkům a zpomaluje křivku nakažených,“ řekl Mach s tím, že už v této situaci dělají jeho lékaři i zdravotní sestry mnoho služeb navíc. „Normálně tito lidé odslouží 13–14 služeb do měsíce, teď je to třeba 20. To je psychicky i fyzicky náročné,“ vysvětlil ředitel náchodské nemocnice.

K tématu

Nedostatek všeobecných sester

Česká vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO) ve středu zveřejnila nová opatření proti šíření koronaviru. Zavřela například většinu maloobchodů, kromě rodin mohou na procházku maximálně dva lidé a už delší dobu platí povinné nošení roušek ve všech prostorách, kde se shlukuje více osob, včetně obydlených oblastí nebo zastávek hromadné dopravy.

Podle Macha jsou opatření dostatečná, největší problém ale stále vidí v ochotě lidí pravidla dodržovat. Pokud by se ale v nejbližších týdnech počet hospitalizovaných pacientů s covidem až ztrojnásobil, jak předpovídá Prymula, nemocnice v Náchodě by prý tyto pacienty nejspíše nepobrala. „Při zachování akutní péče nebude možné pacienty s covidem obsloužit. Momentálně máme 64 obsazených lůžek z celkových 89. Samozřejmě můžeme ještě otevřít další rezervní místa, ale trojnásobný nárůst bychom nezvládli,“ dodal Mach.

Určit datum vrcholu je nemožné

V pondělí 12. října požádala náchodská nemocnice o pomoc dobrovolníků z řad zdravotníků. Těch se přihlásilo přes tisíc. „Část jsou zdravotníci nebo studenti zdravotnických oborů. Všeobecných sester se ale přihlásilo minimum, jenže právě těch máme nedostatek,“ popsal Mach s tím, že nedokáže odhadnout, kdy bude situace ohledně počtu nakažených a hospitalizovaných vrcholit. Roman Prymula očekává, že by to mohlo být mezi 7. a 11. listopadem. Mach si ale nemyslí, že je v současnosti možné určit přesné datum.

Rozhovor Marie Bastlové s Janem Machem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Tagy: Marie Bastlová Náchod K věci koronavirus nedostatek zdravotníků Jan Mach Oblastní nemocnice Náchod

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Třináctiletá Bára byla po covidu v umělém spánku, selhávaly jí orgány

Třináctiletá Bára byla po covidu v umělém spánku, selhávaly jí orgány

Teprve 13letá Bára strávila na oddělení pediatrické resuscitační a intenzivní péče v ostravské fakultní nemocnici 47 dní. Trpí totiž závažným imunitním onemocněním PIMS-TS, které postihuje děti po prodělaní nemoci COVID-19. Fakultní nemocnice Ostrava dosud úspěšně vyléčila 14 dětí s tímto pocovidovým syndromem. Mezi ně se řadí i mladá Bára.

Koronavirus

Ženy se bojí, že očkování proti covidu ovlivní plodnost. Odborníci to vyvracejí

Ženy se bojí, že očkování proti covidu ovlivní plodnost. Odborníci to vyvracejí

Amy Taylorová si s kamarádkami povídala přes videoaplikaci Zoom, když jejich rozhovor nabral nečekaný směr. Jedna ze skupinky žen –⁠ všech těsně po třicítce, většinou vysokoškolsky vzdělaných a s dobrým zaměstnáním –⁠ se zmínila, že má obavy z očkování proti covidu, protože by za rok nebo dva chtěla zkusit otěhotnět, napsal zpravodajský server The Guardian.

Koronavirus

Vědce straší koronavirový hybrid. Vznikl spojením dvou mutací, může zaplavit svět

Vědce straší koronavirový hybrid. Vznikl spojením dvou mutací, může zaplavit svět

Světový boj s koronavirem i nadále neustává. Lidstvo za více než rok probíhající pandemii již sice dokázalo vytvořit hned několik látek pro očkování, ale proměnil se i samotný virus. Po celé planetě se objevují nové mutace, které jsou ještě nebezpečnější než předešlé. Nyní se vědci obávají, co může způsobit hybrid britské a kalifornské mutace, který se nyní objevil v USA.

Smrtící kombinace. V zemích, kde žije hodně lidí s nadváhou, se více umírá na covid
reklama
reklama
Návštěva covidária: Zdravotníci pod náporem pláčou, přežije jen 40 procent pacientů

Koronavirus

Domácí zpravodajství

S ivermektinem zacházíme jako nejzaostalejší africké země, tvrdí Tomáš Cikrt
Pandemický zákon je potlačení demokracie, tvrdí exministryně spravedlnosti Kovářová
Lidé v opatřeních tápou. Co dělat, když žijete v Praze a nemáte tam trvalé bydliště
Další články
reklama
reklama