reklama

Opatření jsou dostatečná. Problém je, že je lidé nedodržují, říká ředitel nemocnice

Přes tisíc zdravotnických dobrovolníků se přihlásilo, aby pomohlo Oblastní nemocnici v Náchodě s nedostatkem personálu. Podle ředitele Jana Macha má nemocnice ale stále nedostatek zaměstnanců, zejména všeobecných sester. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS Mach dále řekl, pokud lidé nebudou dodržovat vládní protiepidemická opatření, situace v Česku se nezlepší.

reklama

„Je obrovský rozdíl mezi situací za zdmi nemocnice a vně. Narážím na to, že spousta lidí není ochotná akceptovat vládní nařízení. To následně přidělává práci zdravotníkům a zpomaluje křivku nakažených,“ řekl Mach s tím, že už v této situaci dělají jeho lékaři i zdravotní sestry mnoho služeb navíc. „Normálně tito lidé odslouží 13–14 služeb do měsíce, teď je to třeba 20. To je psychicky i fyzicky náročné,“ vysvětlil ředitel náchodské nemocnice.

Nedostatek všeobecných sester

Česká vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO) ve středu zveřejnila nová opatření proti šíření koronaviru. Zavřela například většinu maloobchodů, kromě rodin mohou na procházku maximálně dva lidé a už delší dobu platí povinné nošení roušek ve všech prostorách, kde se shlukuje více osob, včetně obydlených oblastí nebo zastávek hromadné dopravy.

Podle Macha jsou opatření dostatečná, největší problém ale stále vidí v ochotě lidí pravidla dodržovat. Pokud by se ale v nejbližších týdnech počet hospitalizovaných pacientů s covidem až ztrojnásobil, jak předpovídá Prymula, nemocnice v Náchodě by prý tyto pacienty nejspíše nepobrala. „Při zachování akutní péče nebude možné pacienty s covidem obsloužit. Momentálně máme 64 obsazených lůžek z celkových 89. Samozřejmě můžeme ještě otevřít další rezervní místa, ale trojnásobný nárůst bychom nezvládli,“ dodal Mach.

Určit datum vrcholu je nemožné

V pondělí 12. října požádala náchodská nemocnice o pomoc dobrovolníků z řad zdravotníků. Těch se přihlásilo přes tisíc. „Část jsou zdravotníci nebo studenti zdravotnických oborů. Všeobecných sester se ale přihlásilo minimum, jenže právě těch máme nedostatek,“ popsal Mach s tím, že nedokáže odhadnout, kdy bude situace ohledně počtu nakažených a hospitalizovaných vrcholit. Roman Prymula očekává, že by to mohlo být mezi 7. a 11. listopadem. Mach si ale nemyslí, že je v současnosti možné určit přesné datum.

Rozhovor Marie Bastlové s Janem Machem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní
360°

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

reklama

Domácí zpravodajství

Česko v případě dohody stáhne žalobu ohledně Túrowa. Korektní jednání, říká Hubáčková

Aktualizováno

Pokud se česká vláda dohodne na podmínkách řešení sporu kolem polského hnědouhelného dolu Turów, stáhne žalobu, kterou podala k Soudnímu dvoru EU. Uvedla to ve středu podle agentury Reuters polská ministryně klimatu a životního prostředí Anna Moskwová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Polskie Radio 1. K dohodě podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) zatím nedošlo. Podle Moskwové je ale konec sporu na dohled.

Firmy nahlásily 9098 pozitivních samotestů. Celkový počet testovaných znám není

Za pondělí a úterý tohoto týdne zaměstnavatelé nahlásili 9 098 pozitivních samotestestů. Uvedl to mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Celkový počet zaměstnanců, kteří se testovali za první dva dny, co nová povinnost platí, známý není. Testování ve firmách má bránit šíření varianty omikron, která tento týden už v Česku tvoří naprostou většinu případů.

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama