reklama

Opatření jsou dostatečná. Problém je, že je lidé nedodržují, říká ředitel nemocnice

Přes tisíc zdravotnických dobrovolníků se přihlásilo, aby pomohlo Oblastní nemocnici v Náchodě s nedostatkem personálu. Podle ředitele Jana Macha má nemocnice ale stále nedostatek zaměstnanců, zejména všeobecných sester. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS Mach dále řekl, pokud lidé nebudou dodržovat vládní protiepidemická opatření, situace v Česku se nezlepší.

reklama

„Je obrovský rozdíl mezi situací za zdmi nemocnice a vně. Narážím na to, že spousta lidí není ochotná akceptovat vládní nařízení. To následně přidělává práci zdravotníkům a zpomaluje křivku nakažených,“ řekl Mach s tím, že už v této situaci dělají jeho lékaři i zdravotní sestry mnoho služeb navíc. „Normálně tito lidé odslouží 13–14 služeb do měsíce, teď je to třeba 20. To je psychicky i fyzicky náročné,“ vysvětlil ředitel náchodské nemocnice.

Nedostatek všeobecných sester

Česká vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO) ve středu zveřejnila nová opatření proti šíření koronaviru. Zavřela například většinu maloobchodů, kromě rodin mohou na procházku maximálně dva lidé a už delší dobu platí povinné nošení roušek ve všech prostorách, kde se shlukuje více osob, včetně obydlených oblastí nebo zastávek hromadné dopravy.

Podle Macha jsou opatření dostatečná, největší problém ale stále vidí v ochotě lidí pravidla dodržovat. Pokud by se ale v nejbližších týdnech počet hospitalizovaných pacientů s covidem až ztrojnásobil, jak předpovídá Prymula, nemocnice v Náchodě by prý tyto pacienty nejspíše nepobrala. „Při zachování akutní péče nebude možné pacienty s covidem obsloužit. Momentálně máme 64 obsazených lůžek z celkových 89. Samozřejmě můžeme ještě otevřít další rezervní místa, ale trojnásobný nárůst bychom nezvládli,“ dodal Mach.

Určit datum vrcholu je nemožné

V pondělí 12. října požádala náchodská nemocnice o pomoc dobrovolníků z řad zdravotníků. Těch se přihlásilo přes tisíc. „Část jsou zdravotníci nebo studenti zdravotnických oborů. Všeobecných sester se ale přihlásilo minimum, jenže právě těch máme nedostatek,“ popsal Mach s tím, že nedokáže odhadnout, kdy bude situace ohledně počtu nakažených a hospitalizovaných vrcholit. Roman Prymula očekává, že by to mohlo být mezi 7. a 11. listopadem. Mach si ale nemyslí, že je v současnosti možné určit přesné datum.

Rozhovor Marie Bastlové s Janem Machem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vaše období vstoupí do dějin jako Babišova drahota, vpálil premiérovi Fiala
Petr Fiala

Vaše období vstoupí do dějin jako Babišova drahota, vpálil premiérovi Fiala

Za zdražování vláda nemůže, je to celosvětový problém, je přesvědčen premiér Andrej Babiš (ANO). Šéf opoziční ODS Petr Fiala však toto vysvětlení odmítá s tím, že současná nezvykle vysoká inflace má i české příčiny. „Vláda cpe do ekonomiky peníze, které si půjčuje, což je problém,“ řekl Fiala v superdebatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Pohřební klaun či pouštění lodiček. Obliba alternativních smutečních obřadů roste

České pohřby se mění. Stále více Čechů volí místo klasického obřadu v krematoriu alternativní způsob rozloučení. Ať už na louce, u vody, se sázením stromu za zemřelého nebo vypuštěním lodičky po řece. V nabídce je ale dokonce i služba takzvaného pohřebního klauna. Ten nemá za cíl dělat na pohřbu třeskutou legraci, nýbrž s pomocí pozůstalých vytvořit netradiční interaktivní představení.

reklama

Domácí zpravodajství

Maláčová se narodila jako 50letá žena, Fiala je zoufale necharismatický, míní novináři

ČSSD bojuje o to, aby se ve volbách do Poslanecké sněmovny dostala přes kritickou hranici pěti procent. Pomoci jim má i pořad Hustá dvojka, ve kterém vystupuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a její kolega Matěj Stropnický. „Maláčová může fungovat na starší lidi, narodila se jako padesátiletá žena. Stropnický pak odvádí mnohem lepší práci, než když byl u Zelených,“ okomentoval dvojici šéfredaktor Mladé fronty Dnes Jaroslav Plesl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Babiš: Opozice ohrozila životy našich občanů. Kde berete tu drzost? reagoval Rakušan

Ostrý střet vyvolala debata o pandemickém zákoně, který schválila v tomto roce Poslanecká sněmovna. „Opozice udělala všechno, aby nám zazdila prodloužení nouzového stavu. Ohrozila životy našich občanů,“ řekl premiér Andrej Babiš v pořadu Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. „Že máte drzost tohle říct. Máte na podrážce otisk bílého kříže,“ kontroval předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro

Homosexuálové by neměli mít stejné právo na svatbu jako heterosexuálové. V debatě Česko hledá premiéra se na tom shodli například Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (ODS), Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra), Tomio Okamura (SPD) či Vojtěch Filip (KSČM). Proti registrovanému partnerství ovšem nejsou. Pro sňatky všech se naopak vyslovila například koalice STAN a Pirátů nebo šéf Přísahy Robert Šlachta.

reklama