reklama

Opatření jsou dostatečná. Problém je, že je lidé nedodržují, říká ředitel nemocnice

Přes tisíc zdravotnických dobrovolníků se přihlásilo, aby pomohlo Oblastní nemocnici v Náchodě s nedostatkem personálu. Podle ředitele Jana Macha má nemocnice ale stále nedostatek zaměstnanců, zejména všeobecných sester. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS Mach dále řekl, pokud lidé nebudou dodržovat vládní protiepidemická opatření, situace v Česku se nezlepší.

reklama

„Je obrovský rozdíl mezi situací za zdmi nemocnice a vně. Narážím na to, že spousta lidí není ochotná akceptovat vládní nařízení. To následně přidělává práci zdravotníkům a zpomaluje křivku nakažených,“ řekl Mach s tím, že už v této situaci dělají jeho lékaři i zdravotní sestry mnoho služeb navíc. „Normálně tito lidé odslouží 13–14 služeb do měsíce, teď je to třeba 20. To je psychicky i fyzicky náročné,“ vysvětlil ředitel náchodské nemocnice.

K tématu

Nedostatek všeobecných sester

Česká vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO) ve středu zveřejnila nová opatření proti šíření koronaviru. Zavřela například většinu maloobchodů, kromě rodin mohou na procházku maximálně dva lidé a už delší dobu platí povinné nošení roušek ve všech prostorách, kde se shlukuje více osob, včetně obydlených oblastí nebo zastávek hromadné dopravy.

Podle Macha jsou opatření dostatečná, největší problém ale stále vidí v ochotě lidí pravidla dodržovat. Pokud by se ale v nejbližších týdnech počet hospitalizovaných pacientů s covidem až ztrojnásobil, jak předpovídá Prymula, nemocnice v Náchodě by prý tyto pacienty nejspíše nepobrala. „Při zachování akutní péče nebude možné pacienty s covidem obsloužit. Momentálně máme 64 obsazených lůžek z celkových 89. Samozřejmě můžeme ještě otevřít další rezervní místa, ale trojnásobný nárůst bychom nezvládli,“ dodal Mach.

Určit datum vrcholu je nemožné

V pondělí 12. října požádala náchodská nemocnice o pomoc dobrovolníků z řad zdravotníků. Těch se přihlásilo přes tisíc. „Část jsou zdravotníci nebo studenti zdravotnických oborů. Všeobecných sester se ale přihlásilo minimum, jenže právě těch máme nedostatek,“ popsal Mach s tím, že nedokáže odhadnout, kdy bude situace ohledně počtu nakažených a hospitalizovaných vrcholit. Roman Prymula očekává, že by to mohlo být mezi 7. a 11. listopadem. Mach si ale nemyslí, že je v současnosti možné určit přesné datum.

Rozhovor Marie Bastlové s Janem Machem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Tagy: Marie Bastlová Náchod K věci koronavirus nedostatek zdravotníků Jan Mach Oblastní nemocnice Náchod

Další hlavní zprávy

Nehody

U Klášterce nad Ohří uhořel člověk. Cestou k nehodě havarovali i hasiči

U Klášterce nad Ohří uhořel člověk. Cestou k nehodě havarovali i hasiči

  • Aktualizováno

Při čelním střetu dvou osobních vozů v Klášterci nad Ohří na silnici 13 v sobotu odpoledne zemřel člověk. V autě zůstal zřejmě zaklíněn a uhořel, sdělila mluvčí policie Jana Slámová. Zranění utrpěli další čtyři lidé, mezi kterými má být i dítě. Cestou k nehodě navíc havarovali hasiči. Silnice první třídy je v místě nehody uzavřená, objízdná trasa vede z Perštejna přes Okounov, Oslovice a Kotvinu do Klášterce.

Počasí

Počasí komplikuje dopravu. Kvůli silnému větru hasiči evidují až čtyřikrát více zásahů

Počasí komplikuje dopravu. Kvůli silnému větru hasiči evidují až čtyřikrát více zásahů

Hasiči na Vysočině měli za posledních 24 hodin přes sto zásahů, v téměř 80 případech se týkaly následků větru. Pardubičtí hasiči hlásí dokonce 120 událostí souvisejících se silným větrem během noci. A v terénu jsou stále. Počasí zkomplikovalo dopravu po celé České republice už od čtvrtka, kdy napadl sníh, a tak zvýšený počet výjezdů v posledních dnech hlásí většina složek hasičských záchranných sborů.

Slovensko

Šéf slovenského Parlamentu otevírá svůj skiareál. Varování odborníků ho nezajímají

Šéf slovenského Parlamentu otevírá svůj skiareál. Varování odborníků ho nezajímají

Na Slovensku se otevírá lyžařské středisko Park Snow Donovaly, jehož majitelem je předseda Národní rady a šéf hnutí Jsme rodina Boris Kollár. Provoz zahájil i přesto, že slovenští odborníci před podobnými aktivitami, které by přilákaly větší počet lidí na jedno místo, varují. Kollár však říká, že otevřením střediska opatření neporušuje a názor odborníků ho nezajímá.

Blatného PES míří do čtyřky. Roman Prymula odhadl, jak to bude s obchody do Vánoc
V restauracích spořádaně s rozestupy. V pražské MHD je pak cestou domů hlava na hlavě
Z 35metrového továrního komínu se zřítili dva muži, pád nepřežili
reklama
reklama
Budou Vánoce konečně bílé? Meteorologové zveřejnili předpověď do konce roku

Počasí

Domácí zpravodajství

Nakažených znovu přibývá. Blatný mluví o opětovném zpřísnění opatření
Policie obvinila soudce pražského vrchního soudu z korupce. Spolu s ním další čtyři lidi
Další články
reklama
reklama