Vláda ve středu výrazně omezila pohyb lidí po celém území České republiky. Cestování po vlasti má ale ve vládním usnesení hned jedenáct výjimek. Restrikce se mezi jinými netýká „cest za účelem vycestování z České republiky“. V rakouských Alpách napadl sníh a už o nadcházejícím víkendu školákům prakticky začínají podzimní covidové prázdniny.
Když se v Česku na jaře objevily první případy nákazy koronavirem, stopa vedla do alpských lyžařských středisek. Infekci si tuzemští lyžaři dovezli nejprve z Itálie, později se jako rizikové ukázaly rovněž rakouské velehory.
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Kvůli nepříznivému vývoji pandemie vláda přistoupila na přísnější opatření proti šíření koronaviru. Od čtvrtka 22. října od 6:00 hodin mají Češi nařízené omezení pohybu, mohou pouze do práce, na nákup, za rodinou a k lékaři. Vláda také nařídila uzavření maloobchodů a služeb. Přinášíme vám přehled toho, co je nově zakázané či omezené, včetně veškerých výjimek.
A přibližně po půl roce se situace může zopakovat. Nahrává tomu totiž konstelace počasí v rakouské části Alp, plánované podzimní prázdniny kolem státního svátku 28. října a druhá vlna koronaviru.
Už před časem totiž ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga (za ANO) rozhodl, že tradiční tři dny volna se příští týden prodlouží ještě o pondělí a úterý a žáci základních a středních škol budou mít takzvané covidové prázdniny. Ty ale začnou už tuto sobotu a budou trvat do neděle 1. listopadu.
Vzhledem k příznivým sněhovým podmínkám v rakouských Alpách je tedy pravděpodobné, že Češi neodolají a na lyžovačku k našim jižním sousedům vyrazí. Navíc, když si lze radovánky užít za ceny vedlejší sezóny.
Stubai: Jako by se nechumelilo
Zkušenosti s chováním návštěvníků středisek Hintertux a Stubai po prvním letošním sněhovém přídělu sezóny už naznačily, že lyžování bude ještě více rizikovou zábavou než obvykle. Právě ze Stubaie, ležící asi padesát kilometrů jihozápadně od Innsbrucku, pocházejí snímky a videa, které spustily lavinu reakcí na sociálních sítích. Jsou na nich vidět konflikty příznivců sportování a pobytu na čerstvém vzduchu se zastánci vládních nařízení ohledně nošení roušek.
Zakažte ten nesmysl! Máme se snad zabarikádovat? V Rakousku začala lyžařská sezona
Lyžařská sezona v Rakousku začala ostrými výpady a střety poté, co se na sociálních sítích objevily snímky a videa od lanovek. Na nich jsou stovky lidí bez roušek a povinných rozestupů. Pobouření je to to větší, že i sousední země hlásí rekordní nárůsty počtu nově nakažených koronavirem.
„Bohužel, ukázalo se jedno: Návštěvníci se nepoučili z jarního hotspotu v Ischglu,“ napsal k uveřejněným materiálům portál nejčtenějšího rakouského deníku Krone. Právě Ischgl se stal na přelomu letošního února a března synonymem pro šíření nemoci COVID-19. Nakazily se tam stovky převážně německých turistů.
„Povinné rozestupy nikde. Naopak, vypadá to jako každý jiný lyžařský den, jako každý rok,“ napsal pod fotografii od pokladen a lanovky ve Stubai její autor. Na ní jsou stovky lyžařů a snowboardistů těsně u sebe bez povinných rozestupů a většina z nich také bez roušek.
Roušky na lanovce a bez Aprés ski
Pro Rakousko je přitom bezproblémové zahájení zimní turistické sezóny zcela klíčovou záležitostí. Cestovní ruch patří ke stěžejním odvětvím jeho ekonomiky, čehož si je vědom i rakouský kancléř Sebastian Kurz. Ten před necelým měsícem svolal tiskovou konferenci za účasti ministryně cestovního ruchu Elisabeth Köstingerové a ministra zdravotnictví Rudolfa Anschobera, aby zhodnotili dosavadní průběh epidemie koronaviru v Rakousku a představili opatření, která chystají pro lyžařská střediska.
Mezi ně patří povinnost nosit roušky v kabinkových lanovkách, hotelích, restauracích či barech, nebo dodržovat rozestupy tam, kde je to možné. Návštěvníci horských středisek se v letošní sezóně budou muset rovněž obejít bez takzvaných Aprés ski, tedy zimních barů na sjezdovkách i v zázemí. „Považujeme to za velmi rizikové,“ uvedla na zářijové tiskové konferenci Köstingerová. Podle ní jde rakouskému cestovnímu ruchu až o 15 miliard eur, a má-li zimní sezóna proběhnout, je nutné omezení zavést a dodržovat.