Lidé prchají z Twitteru na Mastodon. Tato sociální síť má však jednu zásadní slabinu

Někteří uživatelé Twitteru, kteří jsou nespokojení s novým šéfem Elonem Muskem, migrují na platformu Mastodon. Tato sociální síť byla spuštěná už v roce 2016, nyní ale chytá druhý dech. V čem je jiná, jak je populární a o jaké její slabině skoro nikdo neví?

Elon Musk řádí na Twitteru jako tornádo. Vyhazuje zaměstnance, nutí je pracovat do vyčerpání, lidi nechává hlasovat o odblokování zavržených celebrit a do toho všeho stíhá na vlastní síti vtipkovat. Některé uživatele už tento chaos přestal bavit. Shánějí se proto po alternativě. Tisíce lidí zaujala znovuobjevená platforma Mastodon.

Koncept Mastodonu sice Twitter připomíná, ve skutečnosti se ale vymyká všem mainstreamovým sociálním sítím. Platforma je totiž decentralizovaná, nemá žádného konkrétního ředitele. Čímž následuje tradici internetu nebo kryptoměn. To ale neznamená, že by Mastodon byl jedním velkým veřejným fórem. Ve skutečnosti je to podstatně složitější.

Mastodon je open source program, který ve své podstatě zahrnuje nekonečno sociálních sítí. Strukturu Mastodonu tvoří jednotlivé instance (servery), které spolu mohou za určitých podmínek komunikovat. Po příchodu na Mastodon si proto člověk nejprve zvolí, na které instanci chce začít virtuálně pobývat (už existují i servery pro Čechy, jazyková lokalizace ale zatím pokulhává).

Mezera v systému

Zde se dostáváme k paradoxu, že Mastodon ve finále není tak úplně decentralizovaný. Tvoří ho síť sítí, z nichž každá má správce, šéfa, a případně také administrátory. A každý takový správce si určuje, jaká pravidla regulace, mazání příspěvků nebo cenzury budou na dané instanci platit. Správci rovněž určují, s jakými dalšími instancemi (ne)budou moci komunikovat uživatelé jejich serveru.

Problematika správců souvisí s jedním důležitým a potenciálně citlivým aspektem, o kterém často uživatelé nemají ani ponětí. Správce instance má schopnost vidět a teoreticky i upravovat veškerá uživatelská data.

„Nemáte žádnou záruku, že správci nebudou číst nebo upravovat libovolnou část vašeho profilu,“ upozornila americká organizace The Markup, která se zabývá datovou žurnalistikou a etikou v technologickém světě. Podle ní přitom nezáleží, zda uživatel označí danou zprávu jakou privátní, nebo veřejnou. Toto nastavení ovlivňuje pouze viditelnost příspěvků pro ostatní běžné členy sítě. Na Mastodonu totiž neexistuje nic jako soukromý chat. Veškeré příspěvky se objevují na vaší zdi.

Ještě více se soukromí uživatele odkryje v případě, že začne komunikovat s člověkem, který má účet v jiné instanci. V takové chvíli získá přístup k osobní komunikaci odesílatele i správce, který řídí server uživatele, kterému bude zpráva doručena.

Populární i v Česku

Americká televize ABC informovala, že od konce října se na Mastodonu objevilo milion nových uživatelů. Pro Twitter ale znovuobjevená sociální síť prozatím nepředstavuje významnou konkurenci. Platforma Elona Muska má zhruba 200 milionů aktivních uživatelů, kteří síť denně využívají.

Obliba Mastodonu každopádně roste i v Česku. Na tuzemských instancích si zakládají profil celebrity, novináři i státní orgány.

Tagy: