Zájem o nákup prošlých potravin v Česku roste. Expertka popsala rozdíl v označení obalů

V poslední době lidé vyhledávají potraviny, kterým končí expirace. Mohou na nich totiž výrazně ušetřit. Potvrzují to jak obchodní řetězce, tak i speciální prodejny, kde se takové zboží prodává. Je ale třeba dbát na správné označení. Mezi označeními „spotřebujte do“ a „minimální trvanlivost do“ je totiž velký rozdíl.

Takzvané zlevněnky, tedy obchody, které svým zákazníkům garantují nižší ceny než v supermarketech, teď zažívají nápor nových zákazníků. „V posledních měsících evidujeme vyšší nárůst tržeb. Prodáváme zboží jak před, tak po expiraci,“ popsal vedoucí prodejny a marketingu výprodejové prodejny Jan Hlinka a dodal, že zboží, které je po expiraci, má minimální trvanlivost a je nezávadné.

„Snažím se tu nakupovat všechno, co je levnější. Přišla jsem pro šunku, často kupuji také margarín,“ popsala jedna ze zákaznic v anketě CNN Prima NEWS. „Občas sem zajdu, když mám cestu kolem. Určitě se to vyplatí, jsem v penzi, takže je každá koruna dobrá,“ dodala další zákaznice.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Malé prodejny zavírají. Vesnice bez obchodu jdou do háje, kritizují lidé z venkova

Například sušenka s arašídovou náplní vyjde v českém supermarketu na 17,90 korun. Ve zlevněnce ji ale lidé mohou koupit za 10 korun. Za čokoládový dezert s kakaovou šlehačkou pak místo 34,90 zaplatí pouze 13 korun. „Pozorujeme velký nárůst zájmu o nákupy v různých akcích i ve zlevněnkách,“ řekl ekonom Lukáš Kovanda.

Zlevněné zboží kráce před expirací ale mohou zákazníci najít také v supermarketech. Ty jej nabízí v samostatných regálech nebo bedýnkách. „O zboží blížící se expiraci pozorujeme zvýšený zájem. Jde zejména o ovoce a zeleninu, ale také chlazené potraviny,“ sdělil mluvčí společnosti Tesco Michal Kuzmiak. „Zájem ze strany zákazníků byl vždycky velký, ale teď s ekonomickou krizí ještě narůstá,“ uvedl mluvčí společnosti Penny Tomáš Kubík.

Důležité je ale rozeznávat správné označení expirace zboží. „Potraviny označené ‚spotřebujte do‘ bychom po tomto datu konzumovat neměli, jde o čerstvé maso, uzeniny, čerstvé mléko. A potom jsou potraviny označené ‚minimální trvanlivost do‘ a tam jde o různé sušené potraviny, konzervy, těstoviny, čaje, které lze konzumovat i po době trvanlivosti,“ vysvětlila mluvčí Potravinářské komory ČR Helena Kavanová. Důležité však je, aby potraviny, které už jsou sice po expiraci, ale mají ještě trvanlivost, byly v nepoškozeném obalu a dobře skladované.

Tagy:
jídlo potraviny nákupy supermarket obchod CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda Tesco Penny Market Potravinářská komora České republiky Tomáš Kubík