reklama

Lidé si užívají rozvolněná opatření. Odborníci varují před přílišným optimismem

Češi si užívají druhý den od rozvolnění vládních protiepidemických opatření. V pátek večer se zaplnilo centrum Prahy jako před dvěma měsíci, největší nápor pociťují náměstí, obzvlášť pak to Staroměstské, které lidi láká na vánoční stromeček a stánky. Pozadu nejsou ani obchody a restaurační zařízení, do kterých lidé opět s radostí docházejí. S plošným rozvolněním ale někteří politici a odborníci nesouhlasí.

reklama

Nastal konec pracovního týdne, a tak si lidé některé znovuotevřené obchody a služby užívají ve velkém. I na Staroměstském náměstí je vidět, jak lidé posedávají v restauracích a hospodách, aby konečně využili možnosti být někde jinde než jen doma. Ještě více lidí je ale venku na náměstí.

Na některých pražských náměstích si lidé připomínají vánoční atmosféru svařeným vínem či grogem. Nemůže chybět ani fotka s rozsvíceným vánočním stromem a procházka centrem.

Plošné rozvolnění se však nelíbí každému. Strategii, kterou vláda zvolila, kritizují politici i odborníci. Například epidemiolog Rastislav Maďar by s rozvolňováním ještě počkal. „Zhruba do 14 dní se epidemická situace pravděpodobně zhorší (...) a v lednu nás zřejmě opět čeká trend nárůstu počtu nemocných. Takto to zřejmě bude v dalších měsících oscilovat nahoru a dolů až do jara,“ prohlásil.

K rozvolňování je skeptický i poslanec a lékař Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). „Máme zde kraje, které na tom ještě stále nejsou úplně dobře, příkladem je třeba Vysočina. Nevím, zda je dobře, že se opatření rozvolnila takto plošně,“ uvedl Kaňkovský.

Poslanec Martin Kupka (ODS) pak řekl, že aktuální situace v České republice bude zkouškou pro občany. „Rozvolnění bude jakýmsi testem, zda veřejnost i bez přísných omezení bude schopna respektovat nezbytná omezení a chovat se podle nich,“ sdělil.

K situaci se v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS vyjádřila i hlavní hygienička Jarmila Rážová. Podle ní se nedá vyloučit, že pokud lidé nebudou stávající opatření dodržovat, situace v zemi se opět zhorší. „Chci všechny poprosit, aby dodržovali vládní opatření. Jinak se vrátíme zpět do čtvrtého stupně, a to nikdo nechceme,“ apelovala Rážová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Proč matky páchají sebevraždu i s dítětem? Může za to těžká deprese, vysvětluje psychiatr

Případ matky, kterou policisté vytáhli s malým chlapcem ve středu večer z řeky Blanice u jihočeských Vodňan, otřásl celým Českem. Žena chtěla zřejmě spáchat sebevraždu. Bohužel se nejedná o výjimku. Případů, kdy se rodič rozhodne své problémy řešit sebevraždou a chce přitom zabít i své dítě, je více. Často se jedná o ženy v tíživé situaci, které se cítí být bezmocné.

Počet nově nakažených rapidně klesl. Za čtvrtek jich přibylo o 9300 méně než minulý týden

Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto týdnu klesl. Ve čtvrtek testy odhalily 18 582 nakažených, asi o 9 300 méně než před týdnem. Minulý čtvrtek byl počet nově nakažených za jeden den nejvyšší od začátku epidemie. Hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 bylo ve čtvrtek 6 683 lidí, v těžkém stavu více než tisícovka.

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama

Domácí zpravodajství

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu

Lidé, kteří vyhrožují zastáncům vakcíny, jsou zmanipulovaní dezinformacemi podobně jako Němci v dobách nacismu. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS to naznačil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Společně se stomatologem Radkem Mounajjedem se shodl, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak se z covidové krize dostat. Proti tomu se naopak ostře ohradil lékař Jan Hnízdil. Svůj konkrétní návrh, jak s pandemií bojovat, ale nepředstavil.

Riziko úmrtí je i po vyléčení těžkého covidu výrazně vyšší. V ohrožení jsou mladší lidé

Lidem, kteří měli těžší průběh onemocnění COVID-19, hrozí větší riziko nakažení se dalšími nemocemi či dokonce smrti. Vyplývá to ze studie výzkumníků floridské univerzity. Vědci prověřili zdravotní stav více než 13 tisíc osob. U těch s těžším průběhem bylo vyšší riziko, že do roka od nákazy zemřou. Toto riziko bylo vysoké zejména u mladších pacientů.

Ukazuje se, že vakcína nefunguje, tvrdí Hnízdil. Není tak hloupý, jak mluví, vmetl mu Kubek

Je vakcína účinným nástrojem v boji proti covidové pandemii? Na tom se neshodl prezident České lékařské komory Milan Kubek s lékařem Janem Hnízdilem. Ten prý nevidí důvod, „proč se očkovat experimentální vakcínou, která vakcínou ani není“. Kubek s iniciátorem akce Lékaři pomáhají Česku Radkem Mounajjedem si stáli za názorem, že očkování proti covidu výrazně snižuje šanci nákazy a hospitalizace v nemocnici. To ostatně potvrzují i data z výzkumů i nemocnic.

reklama