reklama

Vyzkoušeli si chůzi poslepu. Lidé v Ústí nad Labem se seznámili s životem nevidomých

V Ústí nad Labem se ve čtvrtek vidoucí mohli na chvíli ponořit do světa nevidoucích. V rámci dne otevřených dveří neziskové organizace Tyfloservis si tam lidé mohli vyzkoušet například chůzi naslepo. Cílem bylo, aby pak dokázali nevidomým lépe pomoci.

reklama

Čtvrteční akce se uskutečnila při příležitosti 30. výročí založení Tyfloservisu. Součástí akce byla také chůze v podmínkách simulované slepoty centrem města. „Hůl držíte pod rukojetí jako školní tužku, leží vám na prostředníčku a levou rukou se mě chytnete nad loktem a já vám budu hlásit prostor před vámi a veškeré překážky,“ vysvětlila instruktorka rehabilitace Dana Moclová z neziskové organizace Tyfloservis reportérce CNN Prima NEWS Dominice Zelenkové.

Chůzi v simulované slepotě si totiž vyzkoušela i ona. „Za sebe mohu říct, že se cítím velmi nejistě. Mám strach, že do někoho nebo něčeho vrazím, nebo zakopnu. Zkrátka mám pocit, že nástrahy na mě číhají na každém kroku,“ řekla Zelenková.

Pomocnou ruku může podat každý

Během cesty městem může nevidomému člověku pomoci i speciální vysílač. Po zmáčknutí tlačítka se dozví, u které budovy stojí nebo který autobus přijel k zastávce. K tomu však musí být budovy i autobusy vybaveny požadovaným přijímačem. Pomocnou ruku nevidomému může podat každý z nás. Je ale potřeba držet se určitých doporučení.

„Promluvit na nevidomého člověka musíme tak, aby skutečně věděl, že mluvíme na něj. To znamená, lehce se ho dotknou a pak teprve položit otázku, jestli potřebuje pomoc a jak,“ uvedla vedoucí střediska Tyfloservisu v Ústí nad Labem Nikol Aková. Není přitom nutné mluvit příliš hlasitě. Důležité je hlavně mluvit zřetelně a srozumitelně a poté už třeba nabídnout rámě.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama

Domácí zpravodajství

Vládní koalici drží především strach z Babiše u moci, říká komentátor Fischer

Největším spojujícím prvkem vládní koalice je Andrej Babiš (ANO), řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor a novinář Petr Fischer. „A tím zůstane po celé volební období. Koalici nedrží nic jiného než strach z toho, že by se Babiš vrátil k moci,“ prohlásil. Politolog Lukáš Valeš k tomu dodal, že bývalému premiérovi začínají ve Sněmovně zlaté časy.

Dívky utekly z dětské psychiatrie v Lounech, policie po nich pátrá. Mohou být i v Praze

Policisté pátrají po dvou mladistvých pacientkách dětské psychiatrické léčebny v Lounech. Dívky ve věku 16 a 17 let v neděli společně utekly při návratu z vycházky, od té doby jsou nezvěstné. Je možné, že se po útěku rozdělily, pohybovat se mohou po Praze ve velkých obchodních centrech a jejich okolí. V tiskové zprávě to uvedla policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

reklama