CNN Prima News nezisková organizace

nezisková organizace

Výpis příspěvků ke štítku „nezisková organizace“

Alarmující data o domácím násilí. Oběti v Česku nevěří soudům ani policii, ukázal průzkum

Pouze necelá desetina lidí, kteří prožili domácí násilí, má důvěru v soudy, jež rozhodují o vině, či nevině agresorů. Alarmující data přinesl výzkum, který realizovala iniciativa Pod svícnem a výzkumná agentura Ipsos. Naopak nejvíce respondentů důvěřuje neziskovým organizacím, a to v 90 procentech případů. Výzkum také ukázal, že téměř tři čtvrtiny případů domácího násilí se nedostaly před soud. Z těch, které tam zamířily, jen ve 40 procentech justice rozhodla podle dotázaných spravedlivě.

Belle svitla naděje, že ji pustí z nádrže smrti. Už nemá moc času, kamarádi zemřeli a smutní

Je nesmírně inteligentní, přátelská a patří k oblíbeným atrakcím obřího obchodního domu. Poslední roky ale běluha Bella bezcílně krouží na hladině těsného akvária v jihokorejském Soulu a smutní. V zajetí žije už deset let, o své druhy přišla dlouhé roky nazpět. Aktivisté a ochránci po celém světě se ji snaží dostat do volné přírody nebo vhodné rezervace, kde by mohla spokojeně žít. Podle zjištění americké stanice CNN se ale věci zkomplikovaly a značně zpomalily. Vědci přitom varují, že se Belle krátí čas. V zajetí se totiž kytovci dožívají polovičního věku.

Středoškolák poslem štěstí. Tisícům dětí v nouzi dělá radost legem, tvoří pro ně nové sady

Už od dětství si Charlie Jeffers, student posledního ročníku střední školy v americkém okrese Maine, hrál se stavebnicí LEGO. A dnes věří, že mu čas strávený s kostkami pomohl být více soustředěným, flexibilním a kreativním. Uvědomil si však, že mnoho dětí k legu nemá přístup – a rozhodl se to změnil. Vymyslel projekt, díky němuž sbírá použité kostky, vyčistí je a následně vymyslí vlastní sadu, kterou posílá těm nejmenším v nelehkých životních podmínkách. Obdarovat jich již stihl více než tři tisíce.

PŘEHLEDNĚ: Nadělte dvojí radost. Jak na Vánoce potěšit děti či seniory v nouzi?

Nejkrásnější svátky v roce se kvapem blíží a lidé přemýšlí, čím své nejbližší obdarovat. Na internetu i v obchodech mají možnost vybírat z tisíců dárků, ale co pořídit takový, který udělá radost hned dvakrát? V České republice fungují desítky charitativních projektů, jež mají za cíl podpořit osamělé děti v dětských domovech, seniory, nemocné nebo zvířata v nouzi. Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila seznam programů s dárky, který vykouzlí dvojí úsměv na rtech, a to nejen na Vánoce.

Říkáte nesmysly, vy mi neskákejte do řeči. Europoslanci se do sebe pustili kvůli migraci

Pokud bude mít někdo v Africe žízeň, ať dostane vodu. Nemusí kvůli tomu ale přijít do Evropy. Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS ze Štrasburku to řekl europoslanec Ondřej Knotek (ANO). Kromě jiného kritizoval některé neziskové organizace i politiky, kteří mluví o nutnosti migrace kvůli klimatické změně. Europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) vyzvala, aby se debaty o migraci vedly věcně, nikoliv zbytečně emočně. V mnoha ohledech se s Knotkem neshodla.

Náhlé odvolání a okamžitý návrat šéfa OpenAI. Vyvine umělou inteligenci, která předčí člověka?

Nečekaný chaos, který ovlivní budoucnost umělé inteligence. Tak technologický svět komentuje náhlé odvolání (a poté i bizarně náhlý návrat) Sama Altmana z čela projektu OpenAI – člověka, který disponuje zkušenostmi a vědomostmi o „počítačových mozcích“ jako snad nikdo jiný na světě. Altman se nikdy netajil tím, že by rád hnal vývoj umělé inteligence kupředu a ve velkém stylu. Podle mnohých byl vždy megaloman, což mohlo u mnohých členů představenstva OpenAI vyvolat obavy z toho, aby se honba za vylepšováním ChatGPT nevymkla kontrole.

Přehlížení, často bez pracovních návyků. Jak Borůvka Praha pomáhá lidem s postižením?

Letos uplynulo 25 let od založení neziskové organizace Borůvka Praha, o. p. s., která si vytyčila za cíl, ve spolupráci s Nadací Jedličkova ústavu, poskytnout pomoc lidem s tělesným postižením. Svými aktivitami, které zahrnují dopravu dětí do škol speciálně upraveným mikrobusem, fyzioterapie, tréninkový pracovní program i poradenství, poskytují klientům možnost zapojit se do společnosti. Své o tom ví i 38letá Simona Kofroňová, díky organizaci se zapojila do pracovního procesu.

Češi jsou extrémně štědří, pomáhat je baví. Ještě ale máme co dohánět, říká šéf Znesnáze21

Češi jsou extrémně štědří. Lidé pomáhají rádi, z charity se začíná stávat přirozená věc. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedl zakladatel dárcovské platformy Znesnáze21 Čestmír Horký. Zároveň podotkl, že slovo nouze je extrémně relativní a individuální pojem. „Mohu se cítit v nouzi, protože mám starý telefon a nutně potřebuji nový. Pro někoho je nouze, že bydlí v bytě 2 + 1 a má tři děti, pro něž chce vlastní pokoje. A někdo s pěti dětmi by dal cokoliv za byt 1 + kk,“ vylíčil. V dobrovolnictví pak podle Horkého mají Češi stále co zlepšovat.

Horký: Bez neziskovek by se systém zhroutil. Lidé by šli do ulic, další by umírali na lůžkách

Stát neziskovky potřebuje. Bez nich by se systém pomoci zhroutil. Nejenže by se lidé zvedli a šli do ulic, ale byli by zde i ti, kteří by začali umírat někde na lůžkách. Že by neziskový sektor nebyl? Absurdní představa. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedl zakladatel dárcovské platformy Znesnáze21 Čestmír Horký. Přiblížil také, jaké skupiny lidí by si v sektoru veřejně prospěšných organizací zasloužily své řádné místo, i to, zda by neziskovému sektoru prospěla určitá centralizace.

PŘEHLEDNĚ: Bojíte se, že nemáte na výbavu pro školáka? Podívejte se, kde žádat o pomoc

Děti se pomalu loučí s prázdninami, zatímco rodiče se začínají připravovat na velké nákupy školních pomůcek. Ty letos vyjdou zase o něco dráž. Některým lidem ve výrazné finanční tísni již několik let s obstaráním výbavy pro školáka pomáhají nadační fondy, a to jak v rámci města, tak na úrovni státu. Ohledně úhrady zájmových kroužků je rovněž možné oslovit zdravotní pojišťovny. Na jakou podporu máte ve své ekonomicky nepříznivé situaci nárok a kam se můžete obrátit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehledné shrnutí.

Peklo pro něžné pohlaví. Ženské věznice v Tunisku provází mučení, sebevraždy i výkaly v cele

Peklo přizpůsobené něžnému pohlaví. Tak jsou popisovány ženské věznice v Tunisku, kde se setkají pachatelky závažných zločinů, rebelky proti islámu či politicky nepohodlné aktivistky. Za mřížemi podle svědectví neziskových organizací i samotných vězenkyň často docházelo k šikaně ze strany dozorců, mučení, užívání drog či pokusům o sebevraždu. „V celách jsme s dalšími vězenkyněmi jedly jídlo, modlily se, sledovaly televizi nebo si ulevovaly v dřepících toaletách. Jednou se ale záchody ucpaly a přetekly až do cely,“ popsala jedna z žen pro web Nawaat.