Lidovci si na víkendovém sjezdu zvolí předsedu strany. Obhájí Jurečka svůj post?

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka bude na víkendovém sjezdu v Ostravě obhajovat post šéfa KDU-ČSL. Zatím nemá protikandidáta. Křeslo prvního místopředsedy chce obhájit senátorka Šárka Jelínková. O tento post ale usiluje i poslanec Jan Bartošek. Na řadové místopředsedy má nominace pět lidí. Lidovci si zvolí nové vedení po více než dvou letech.

Jurečka je předsedou KDU-ČSL od ledna 2020, kdy v čele nahradil nynějšího šéfa lidoveckého poslaneckého klubu Marka Výborného. Ten tehdy opustil pozici z rodinných důvodů. Současný ministr práce a vicepremiér získal nominaci na šéfa strany v devíti krajích. Ve volbě zatím nemá protikandidáta. Není ale vyloučeno to, že se někdo přihlásí ke kandidatuře až přímo na sjezdu.

Jelínková je první místopředsedkyní lidovců od března 2019, zůstala jí i po následujícím sjezdu. V Senátu je od roku 2016. Předtím byla ředitelkou domova pro seniory a zastupitelkou v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku.

Bartošek je místopředsedou KDU-ČSL už 11 let, dříve několikrát usiloval i o pozici předsedy strany. Loni se po čtyřleté pauze opět stal členem vedení Sněmovny, v předchozím funkčním období zastával pozici šéfa poslaneckého klubu lidovců. Nominaci má ze tří krajů, Jelínková ze dvou.

Bartošek i Jelínková jsou nominováni také na pozici řadových místopředsedů. První jmenovaný má čtyři nominace, senátorka dvě. Pozici místopředsedy chce obhájit náměstek brněnské primátorky Petr Hladík.

V sobotu vystoupí Pithart

Nominaci získali též poslanec Tom Philipp a náměstek moravskoslezského hejtmana Lukáš Curylo. Aktuálně jsou kromě Bartoška a Hladíka místopředsedy KDU-ČSL europoslanec Tomáš Zdechovský a poslanec Ondřej Benešík.

V první den sjezdu v sobotu dopoledne vystoupí různí hosté. Například ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis, polský europoslanec Jan Olbrycht, předsedové koaličních stran či někdejší předseda vlády a Senátu Petr Pithart.

Se zprávou předsedy pak vystoupí Jurečka. Projevy budou mít i další lidovečtí členové vlády – ministryně životního prostředí Anna Hubáčková a ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Odpoledne delegáti zvolí nové vedení, večer budou lidovci projednávat stanovy. V neděli se straníci budou zabývat přípravou na podzimní komunální a senátní volby.

Tagy: